Anasayfa / Medya izleme / “Asıl facia iktidar”

07 Şubat

“Asıl facia iktidar”

Gazeteler, yaşanan facialardaki ihmalleri manşete taşırken, Gezi davasında istenen müebbet hapis cezaları basından ilgi görmedi

Birgün gazetesi manşetinde, “Can alan hatalar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e çıktı. İktidar, Elazığ depreminin ardından arama-kurtarmada dünya çağında iş çıkardıklarını ileri sürse de Van’daki çığ faciası gerçeğin hiç de öyle olmadığını gözler önüne serdi. AKUT’tan Nedim Urcan, ‘Çığı faciaya dönüştüren şey kesinlikle müdahale tarzı’ dedi. Urcan, ‘personelin yeterince ehil olmadığını ifade etti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kaza da birçok ihmal barındırıyor. Kaza sonrası büyük travma yaşayan yolcular ambulanslarla değil ring araçlarıyla taşındı. Uçağın düştüğü yerde ise hasar azaltma amacıyla bulunması gereken Pist Sonu Emniyet Alanı’nın bulunmadığı açığa çıktı. Eski savaş pilotu Bahadır Altan, ‘İstanbul havalimanı nedeniyle uçağın yanlış yönden iniş yapmak zorunda kaldığını belirtti.”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Bütün sistemi tartışmalıyız” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Sabiha Gökçen Havalimanı’nda üç kişinin ölümüne, 157 kişinin yaralanmasına neden olan kazadaki ihmaller zinciri, tek nedene sıkıştırılamayacak bir sistem sorununa işaret ediyor. Uzmanlar, kazayı Evrensel’e değerlendirdi. Havacılık uzmanı ve eski pilot Bahadır Altan: Trafiğin rüzgara göre düzenlenmesi gerekirdi. Havalimanının pist ve yönleri bunun önüne geçiyor. Pilot ‘Pas geçmeli’ pisti, o kadar net. Ama pilotun hata yaptığı ortam da sorgulanmalı. Projeleri alt yapıya bakmadan yapıyoruz, olan insan hayatına oluyor. Eski Hava Trafik Kontrolörü Zafer Yeşilgül: Birinci hata kuleden; ikinci, pilotajdan kaynaklanıyor. Pisti değiştirecek yeterlilikte tecrübeli hava kontrolörü, kule görevlilerine ihtiyaç var. Uçuş okullarına 70 bin avro ödeyen herkes pilot yapılıyor. Kaptan oğlu, bakan yeğeni, kim nereden torpil bulursa pilot olarak işe başlayabiliyor!”   

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Asıl facia iktidar” başlıklı haberinde, “Van’ın Bahçesaray ilçesinde 4 Şubat akşamı ve önceki gün meydana gelen çığda yaşamını yitirenlerin sayısı 41’e yükseldi. Faciada 22 sivil ile 11 asker ve 8 korucunun yaşamını yitirdiği açıklandı. Çığ altında kaldığı tahmin edilen 1 kişiye ulaşmak içinse dün gün boyu çalışmalar sürdü. Yaşanan tüm felaketlerde olduğu gibi, art arda yaşanan son çığ felaketi de hükümetin ihmallerini gündeme getirdi. Özellikle ilk felaketten sonra arama kurtarma çalışmaları için çok sayıda askeri ve sivil aracın çığın yaşandığı yerin yakınlarına kadar götürülmesinin çığı tetiklemiş olabileceği belirtiliyor. İkinci çığdan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun helikopterle çığ bölgesinin üzerinden uçması da büyük bir ihmal olarak değerlendirildi. Hükümetin vaat ettiği kar tünellerinin de yapılmaması tepki çekiyor” ifadelerini kullandı. 

Karar gazetesi manşetinde, “Yasımızı tutalım, hesap da soralım” başlıklı habere yer verdi:

“Türkiye 15 günde yaşanan üç faciada 85 canını kaybetti. 82 milyonun acısına eğitimsizlik, liyakatsizlik ve tedbirsizlik zemin hazırladı. Van’da ‘ikinci çığ düşebilir’ uyarıları kulak ardı edilip afet alanında yüzlerce kişinin kontrolsüz toplanması felaket getirdi. Sabiha Gökçen’de ise rüzgar uyarısı dinlenmediği için yaşanan kazada yaralılar ambulans yerine apron araçlarıyla taşındı.”

“Gezi’ye müebbet!”

Gezi davasında Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Müebbet istendi!” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi davasında esas hakkındaki görüşünü mahkemeye bildirdi. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Üç ismin, yurt dışında olan sanıklar ile birlikte fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçunu işlediğini iddia eden savcılık, sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'nin de bu suçun işlenmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti” dedi.

Yeni Yaşam gazetesi haberi manşetin yanından, “Üç isme ağırlaştırılmış müebbet istendi” başlığıyla anonsladı.

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Gezi’ye müebbet!” başlığını attı ve “Temeli FETÖ’cü polis ve savcıların iddiasıyla oluşturulan Gezi davasında savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi” dedi.  

“Meclis’in sandığında 11 milyonluk yolsuzluk”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Meclis’in sandığında 11 milyonluk yolsuzluk” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“91 yıl önce kurulan ve Meclis personelinin maaşından kesinti yapılarak oluşturulan yardım sandığında yolsuzluk patladı. Skandal, 15 Ocak’taki genel kurulda yeni yönetimin oluşmasıyla anlaşıldı. Sandık yöneticilerinin biriken parayla usulsüz arsa alım satımı yapıp kazanç sağladığı ortaya çıktı. Örneğin sandıktaki 1 milyonla arsa alıp 1.7 milyona satmışlar. 1 milyonu tekrar yerine koymuşlar.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design