Anasayfa / Medya izleme / “Savaş ısrarı”

11 Şubat

“Savaş ısrarı”

Gazetelerin manşetinde İdlib yer aldı

Suriye Ordusu’nun İdlib’deki saldırısında gözlem noktalarındaki 5 asker hayatını kaybetti.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “İdlib ateşi: 5 şehit” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“TSK’nin, geçen hafta 8 şehit verilen saldırının ardından büyük yığınak yaptığı İdlib’de, Türkiye ile Rusya destekli Suriye savaşın eşiğine geldi. ÖSO’nun TSK desteğiyle Serakib’e yönelik taaruza geçtiği haberlerinin ardından Suriye ordusu, Taftanaz’daki TSK üslenme noktasını vurdu. İdlib kent merkezine ilerleyen, M-5 ve M-4 karayollarında kontrolü sağlamak isteyen Suriye ordusunun saldırısında 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı. Saldırıya karşılık verildi. Hava sahası kapalı olduğu için yaralılar karadan getirildi. Erdoğan, atılacak adımları Akar’la görüştü.”   

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Putin oyalıyor, Esad vuruyor” başlığını attı:

“Astana ve Soçi uzlaşmalarını yok eden Rusya, Türkiye’nin silahsız çözüm girişimlerini ‘rejime zaman kazandırma’aracı olarak kullanmaya çalışırken Şam her geçen gün cüretini artırıyor. Bir hafta önceki saldırıya rağmen Ankara’nın ikinci kez barış masası kurduğu saatlerde rejim yine TSK noktasını vurdu. Ankara'dan 'Alçaklara misliyle karşılık verdik' açıklaması geldi. Suriye iç savaşının kördüğüm noktası İdlib’te 5 şehit daha verildi. 3 Şubat Pazartesi günü 1’i sivil memur olmak üzere 8 şehidin verildiği kentte dün yine TSK noktası hedef alındı. Milli Savunma Bakanlığı, rejim güçlerinin topçu saldırısında 5 askerin şehit düştüğünü 5 askerin de yaralandığını duyurdu. Saldırı İdlib’teki yüksek tansiyona çözüm bulmak için Türk ve Rus heyetlerin Ankara’da ikinci toplantıyı gerçekleştirdiği saatlerde geldi. Bu konu başlığında ilk toplantı 8 Şubat Cumartesi günü yapılmıştı. 8 saati bulan uzun zirveden anlaşma çıkmamıştı. Türk ve Rus heyetler 10 Şubat Pazartesi (dün) ikinci toplantı için anlaşmıştı. Zirveden saatler önce İdlib yine oldukça hareketliydi. 3 Şubat’taki saldırının ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin tüm üst yönetimi İdlib’te yeni bir döneme girildiği konusunda net açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün yaptığı açıklamada bu saldırının (3 Şubat) yeni bir dönemin kapısını açtığını belirterek, ‘Misliyle karşılık verilecek. Astana da Soçi de kalmadı’ demişti.”

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Savaş ısrarı” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’de halk, ekonomik kriz ve işsizlikle burun buruna yaşarken, AKP’nin kendi iktidarını korumak adına izlediği çatışmacı dış politika sorun üretmeye devam ediyor. Suriye Ordusu tarafından TSK’nin İdlib’deki gözlem noktalarına yapılan saldırıda 5 asker hayatını kaybetti, 5 asker de yaralandı. Uzmanlar savaşın büyüyebileceğine dikkat çekip diplomasi çağrısında bulunurken, hükümet sınıra yaptığı askeri sevkiyatı sürdürüyor.” 

Evrensel gazetesi, “Ateş çemberi daralıyor, acı katlanıyor” başlığıyla verdiği haberde, “Suriye ordusunun stratejik kasabaları ele geçirmesi sonrası Türkiye’nin askeri yığınak yaptığı İdlib’de 5 askerin hayatını kaybettiği, beş askerin de yaralandığı açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz pazartesi günü sekiz askerin acı haberini geldiği İdlib’deki yeni kayıpların ‘rejim güçlerinin topçu atışı neticesinde’ yaşandığını duyurdu. ‘Tehdidi sınır ötesinde karşılayalım’ teziyle ülkenin itildiği ateş çemberi daralıyor. Suriye Ordusu ilerleyişini sürdürüyor. Rusya, İdlib konusunda Türkiye’yi sıkıştırıyor!” ifadelerini kullandı.  

Sözcü gazetesi manşetindeki haber için, “Lafı bırakalım, gerekeni yapalım” başlığını kullandı:

“Rus heyetinin Ankara’da Suriye için görüşmeler yaptığı saatlerde, Esad rejimi de İdlib’de Türk askerine alçakça saldırdı. 5 askerimiz şehit oldu, 5 askerimiz yaralandı.”

Yeni Şafak gazetesi manşetindeki habere, “Masa devrildi” başlığını attı ve “Ankara’da Türkiye-Rusya görüşmeleri devam ederken Suriye rejiminden yeni bir provokasyon geldi. İdlib’in kuzeyindeki Taftanaz’daki Türk üssüne yapılan saldırıda 5 askerimiz şehit olurken 5 asker de yaralandı. Saldırıya misillemede bulunan TSK en az 10 rejim noktasını imha etti” ifadelerine yer verdi. 

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Sabır taşı çatladı” başlığıyla yer verdi:

“İdlib’in kuzeyine takviye olarak gönderilen TSK unsurları, rejim güçleri tarafından top atışıyla hedef alındı. Esad’a şubat sonuna kadar verilen süre öne çekilebilir.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design