Anasayfa / Medya izleme / “FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan”

12 Şubat

“FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan”

Kılıçdaroğlu’nun “FETÖ’nün siyasi ayağı” açıklaması gazetelerde hak ettiği yeri bulamadı

“FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağını” söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin dünkü grup toplantısında, “Bilal'e anlatır gibi anlatıyorum, herkes dinlesin. Devletin en mahrem yerlerine FETÖ'nün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ'nün siyasi ayağı diyoruz. Çünkü bu yetkiyi ancak belli kişiler kullanabilir. O nedenle devletin kılcal damarlarına FETÖ'nün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ'nün siyasi ayağı denir. Araştırma önergeleri veriyoruz reddediyorsunuz, FETÖ'cülere methiyeler düzüyorsunuz” dedi.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “‘FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan’” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CHP lideri Kılıçdaroğlu, istihbarat raporları ve MGK kararlarına rağmen FETÖ’nün taleplerini karşılamada TBMM’nin araç olarak kullanıldığını, örgütün devlete toplu olarak yerleştirilmesi için yasaların çıkarıldığını belirtti. Yargıya FETÖ’cülerin atandığını, TSK’de tasfiye yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, ‘Devleti FETÖ’ye Erdoğan teslim etti’ dedi. Kılıçdaroğlu, 215 bin kişilik ByLock listesi ile 15 Temmuz HTS kayıtlarının açıklanmasını istedi.”

Karar gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “FETÖ’yü kılcal damarlara kim yerleştirdiyse siyasi ayak o” başlığını attı ve “FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağını duyuran CHP lideri, 20 madde sıraladı. ‘Devletin kılcal damarlarına FETÖ’nün elemanlarını yerleştiren siyasi ayak’ dedi. FETÖ’ye ilişkin faaliyet raporu ‘Devletin kılcal damarlarına sızdılar’ diyor. Bunları kılcal damarlara kim yerleştiriyor? Devletin en mahrem birimlerine FETÖ’yü yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz. Bu yetki herkesin elinde değil. 25 Ağustos 2004’teki MGK’da FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu tespit edildi. Önlem alınması ve ilgili birimlere bunun bildirilmesi yönünde karar alındı. Hükümetin başı Erdoğan kararı imzaladı ama önlem için ne yaptı? Milletvekili kardeşlerim için bir şey demiyorum ama FETÖ’nün devletteki siyasi ayağı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Başka da bir şey demiyorum’” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Kılıçdaroğlu: ‘Devleti FETÖ’ye teslim eden kişi Erdoğan’dır’” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışması sürüyor. Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gülen Cemaati’nin, siyasi iktidarın önünü açmasıyla devletin bütün kılcal damarlarına sızdığını belirterek, ‘Siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi.” 

Birgün gazetesi, “Siyasi ayak için Erdoğan’ı gösterdiler” başlığıyla verdiği haberde, “ ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışması siyasetin gündeminde. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün talepleri için TBMM’nin kullanıldığını belirterek Erdoğan’ı işaret etti. FETÖ'nün 2007 yılından sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde güç dengesini oturttuğunu ve örgütlenmesini sağladığını belirten Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği sonrası FETÖ'nün kendisini devletin hakimi olarak gördüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, FETÖ'nün talepleri için TBMM'nin kullanıldığını da belirterek, ‘Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Herkes bilmeli’ dedi. ‘FETÖ'nün siyasi ayağını Bilal'e anlatır gibi anlatacağım. Kim bu siyasi ayak?’ diyen Kılıçdaroğlu, OHAL İşlemleri İnceleme Faaliyet Raporu’nda FETÖ ile ilgili ‘Devletin tüm kılcal damarlarına sızdılar. Devletin tüm kamu kurumlarını sonra da devleti ele geçirmeye çalıştılar’ dediğini de hatırlattı. İYİ Parti lideri Meral Akşener ise, ‘Meclis’te verdiğimiz araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla defalarca reddedildi’ dedi. Hükümete ‘Önerge verin destek olalım’ çağrısı yaptı” ifadelerini kullandı.    

Sözcü gazetesi ise manşetin üstündeki habere, “Siyasi ayak tartışması” başlığını attı ve “CHP lideri, FETÖ’nin siyasi ayağı Erdoğan’dır’ dedi. İletişim Başkanı Altun ve AKP’li Çelik, ‘FETÖ ile mücadeleyi Erdoğan başlattı” yanıtını verdi” dedi.

Akşam gazetesi habere ön sayfasının altında, “Erdoğan direnmese FETÖ Türkiye’yi işgal edecekti” başlığıyla yer ayırdı:

“‘FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağım’ diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir hafta sonra sadece Başkan Erdoğan’a yönelik bilinen sözlerini tekrarladı. İletişim Başkanı Altun, ders gibi cevap verdi: ‘Cumhurbaşkanımız direnmeseydi, FETÖ Türkiye’yi topyekûn işgal edecekti.’”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design