Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan savaş, yurttaş aş istedi”

13 Şubat

“Erdoğan savaş, yurttaş aş istedi”

Birgün ve Yeni Yaşam gazeteleri AKP grup toplantısındaki isyanı manşete taşıdı

Birgün gazetesi manşetinde, “Kral çıplak” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Yoksulluk ve çaresizlikten insanlar kendini yakarken, Suriye’de sadece son bit haftada 13 TSK askeri ölürken Erdoğan sorunları perdelemek için sesini başka bir başlık için yükseltti. Erdoğan, ekonomik ve siyasi kriz yerine 12 yılı aşkın bir süre ülkeyi birlikte yönettikleri FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin CHP lideri Kılıçdaroğlu’yla polemik yapmayı tercih etti. Böylece bir yandan kendi saflarını konsolide ederken, diğer yandan da ülke gündeminde objektiflerin yönünü değiştirmeyi başardı. Erdoğan, tüm çabasına rağmen ülkenin yalın gerçeğinden bir türlü kaçamıyor. AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu anlatmaya başladığı anda bir vatandaşın ‘çocuklarım aç, yardım edin’ sesi duyuldu. Vatandaş susturulurken Meclis TV sessiz yayına geçti. Ülke insanı kulağını eskimiş ve faili belli gündemlere değil canını yakan gerçeklere kabartmış durumda. Öyle ki Erdoğan’ın burnunun dibine kadar girip ‘kral çıplak’ diye bağırmaya başladı.” 

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “Erdoğan savaş, yurttaş aş istedi” başlığıyla yer verdi:

“AKP Genel Başkanı Erdoğan, partinin Grup Toplantısı’nda gündeme dair konuştu. Erdoğan, Suriye’ye koşullu savaş ilan etti. Erdoğan, ‘Ülkemizin kontrolü altında tuttuğu yereldeki huzur ortamından rahatsız olan terör örgütleri insanlık dış eylemleriyle kana susamışlıklarını gösteriyor. Rus güçleriyle İran destekli militanlar sürekli sivil halka saldırıyorlar. Herkes gözünü kapasa sırtını dönse de Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır. İdlib’de rejim ve Ruslar ile rejimle birlikte hareket eden güçlerin doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını çizmek istiyorum. Amaç bölge halkını sınırlarımıza doğru harekete zorlayarak sahayı boşaltmaktır’ dedi. Erdoğan, Rusya ve İran’ı da işaret ederek ‘Kimse güvende olmayacaktır’ derken, hava sahasını Rusya ve rejimin artık rahat kullanmayacağını iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında Suriye’ye koşullu savaş ilan ettiği konuşmada işsiz olduğunu söyleyen bir yurttaş ise bağırarak sorunlarını anlatmaya çalıştı. Bağıran kişi, ‘Ben 15 Temmuz’a katıldım diye beni işimden ettiler. Çoluk çocuğum aç. Bana yardım edin. Mahkeme kararını tanımıyorlar’ diye bağırdı. Yurttaş susturularak grup toplantısından çıkarıldı. Erdoğan’ın kendisine yönelik tezahürat olduğu zannıyla yurttaşı bir süre dinlediği görüldü.”

“FETÖ dosyası bir köşkle temizlendi”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “‘FETÖ dosyası bir köşkle temizlendi’” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding yöneticisi Ahmet Taçyıldız ile eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir arasındaki ilişki ve alışveriş, FETÖ borsası iddialarını bir kez daha gündeme getirdi. Müfettiş raporlarına göre, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Taçyıldız ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakı Emirgan’daki ‘3.8 milyon lira’lık bir köşk karşılığında yok edildi. İddiaya göre Taçyıldız, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ soruşturmaları tamamlanana kadar yurtdışına çıktı. Bu sırada Taçyıldız’a ait ekspertiz değeri 3.8 milyon lira olan köşk yalnızca 600 bin liraya istihbarat şube müdürünün amcası Adem Taşdemir’e devredildi. Müfettiş raporunda, satış için ‘kurgu’ denildi. Soruşturma dosyasının da kapatılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.”

“Bizler üzerinden toplum susturulmak isteniyor”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Bizler üzerinden toplum susturulmak isteniyor” başlıklı haberinde, “Geride bıraktığımız haftanın en çok konuşulan meselelerinden birisi kuşkusuz Gezi davası mütalaası oldu. Savcıya göre Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı, ‘Gezi direnişi’ni organize ve finanse edip, hükümeti şiddet yoluyla devirmeye’ girişmişti. Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi de bu suçun işlenmesine yardımcı olmuşlardı ve 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalıydılar. Davayı ve mütalaayı konuşmak için bir araya geldiğimiz Mücella Yapıcı, ‘Bu sefer de beni asil listeye almışlar, ilk üçe girdim’ diye gülse de kendileri üzerinden tüm halkın hedef alındığına işaret ediyor: ‘Bizler üzerinden ders vermek, susturmak istiyorlar. Susun, haklarınızı aramayın, Kanal İstanbul’u, kent meselelerini bırakın diyorlar.’ Yapıcı, ‘olağanüstü bir hukuksuzluk’ diye tanımladığı Gezi davası ile Kanal İstanbul’un ÇED raporu arasındaki ‘paralelliğe’ de dikkat çekiyor: ‘Daha ne tanık gösterdik, ne savunmayı yaptık, ne bir şey dedik, ne sizin saçmalıklarınıza laf söyledik, reddihakim talepleri var... Ama karara doğru gidiyor. İşte Kanal İstanbul ile bizim davanın böyle bir benzerliği var’ diyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design