Anasayfa / Medya izleme / “Parsel parsel suç duyurusu”

27 Şubat

“Parsel parsel suç duyurusu”

Cumhuriyet, Yeni Yaşam, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Parsel parsel suç duyurusu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski başkan Melih Gökçek’in de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında ‘FETÖ’ye yardım’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, ‘kamuya ait taşınmazın hukuka aykırı olarak FETÖ mensuplarına tahsis edildiği’ belirtildi. Suç duyurusunda ayrıca ‘FETÖ’cü yöneticilerden oluşan kooperatiflere, imar değişiklikleri neticesinde haksız menfaat ve kazanç sağlandığı ve FETÖ’ye finansman yaratıldığı’ ifade edildi. FETÖ’ye sağlanan rant dosyalarının incelendiği ve suç duyurularının süreceği öğrenildi.”

“Asıl virüs bu düzen”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Asıl virüs bu düzen” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İnsanlar intihar ediyor, işsizlik artıyor, depremzede yardım bekliyor, anti-demokratik uygulamalar ve işkence yaygınlaşıyor. Bunlar olurken ‘tekçi’ açıklama yapan Erdoğan yine savaş mesajı verdi. Van Başkale’de depremin yıktığı köyler yardım beklerken, devlet yardımları engelliyor. Depremzedeler ise kendileri zor durumdayken devletin HDP’nin gönderdiği yardımları engellemesine tepki gösterdi. İşsizlik ve borç yüzünden intihar eden Gökhan Şeremet’in şimdi de ailesi bankaların tacizine maruz kalıyor. Ailenin evine giden memurlar haczedebilecek eşya olmadığı için geri döndü. Kürt sorunu acil çözüm beklerken, hükümet Kürt sorununu daha da çözümsüz hale getiren tecrit politikalarında ısrar ediyor. PKK lideri Abdullah Öcalan 7 Ağustos’tan beri avukatlarıyla görüştürülmüyor. Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde bir tutuklunun yazdığı müzik notası ‘örgütsel şifre’ denilerek dışarı çıkarılmasına izin verilmedi. Halfeti’de ise sokak ortasındaki işkence jandarma ve ATK raporuyla gizlendi. Tüm bunlar olurken ‘tek millet’ vurgulu konuşma yapan Erdoğan, deprem konusunu Kanal İstanbul ve TOKİ projesine bağlarken, İdlib için yine ‘savaş’ derken, hava sahasının kullandırılmamasından yakındı.” 

“Risk kapıda”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Risk kapıda” başlıklı haberinde, “Çin’de ortaya çıkan koronavirüs yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Türkiye’de şu ana kadar koronavirüs vakasına rastlanmadığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Bu, rastlanmayacağı anlamına gelmez. Risk kapıda’ dedi. Bölgede yayılımın arttığını, sınırlarda önlem aldıklarını belirten Koca, ‘Çin’e uğrayan ya da İran’dan gelenleri karantinaya alıyoruz’ diye konuştu. Koronavirüs vakalarının gizlendiği iddiasına ilişkin de Koca, ‘DSÖ’den bir şeyi gizleyebilir misiniz’ dedi. Koronavirüs nedeniyle halkta bir panik havası oluştuğunu belirten TTB Başkanı Sinan Adıyaman, paniğe gerek olmadığını söyledi. İran’ın koronavirüsü geç bildirdiğini ifade eden Adıyaman, ‘Bu nedenle virüsün bize gelmemesi bilimsel olarak mümkün değil’ dedi. Virüsün ölüm riskinin yüzde 2-2.5 oranında olduğunu belirten Adıyaman, ‘Çabuk teşhis koyarsak problem olmaz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Tek felsefemiz karın tokluğu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Tek felsefemiz karın tokluğu” başlıklı haber yer aldı:

“Merkezi Paris’te bulunan uluslararası pazar araştırma ve danışmanlık şirketi İpsos ‘2020’ye başlarken Türkiye’ başlıklı bir rapor yayımladı. Halkın tüketim alışkanlıklarının sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede nasıl değiştiğini gösteren rapor ekonomik darboğazın etkilerini de ortaya koyuyor. Rapora göre 2 yıl önce yurttaşların yüzde 47’si Türkiye’nin yanlış yolda ilerlediğini düşünürken bu oran 2019’un Aralık ayında yüzde 67’ye yükselmiş durumda. En önemli sorun açık ara farkla ekonomi. Üstelik beklentiler de hiç iyi değil. İpsos’un yaptığı anketlerden çıkan sonuca göre halkın sadece yüzde 10’u 2020’de Türkiye ekonomisinin daha iyi olacağını düşünüyor. İpsos raporundaki en dikkat çekici kısım halkın enflasyona karşı verdiği mücadele. 2018 yılının sonbaharıyla başlayan çift haneli enflasyona karşı tüketim harcamaları artmak zorunda kalsa da sepet sayısında yılın ilk yarısında bir düşüş yaşanmadı. Ancak son aylarda artık temel ihtiyaçların bulunduğu sepet sayısı dahi azalmaya başladı. Sepette geçen yıla göre azalan ürünlerin başında ‘alkollü içkiler’ geliyor. Bu durum 2019’da içkilere gelen zamlar ve ev yapımı içki tüketiminin artmasıyla açıklanabilse de alkolsüz içecekler de artık daha az tüketilmeye başladı. Ekonomik bunalımla beraber harcamalar bakliyat, yumurta, makarna, salça gibi ürünlerde yoğunlaşırken, harcama sepetinden kısılabilen meyve suyu, dondurma, kolonya, parfüm gibi ürünler çıkarılıyor. (TABLO 4) Öte yandan zincir marketler içinde rekabete ucuz fiyatlarla dahil olan indirim marketlerine ilgi artıyor. Üst gelir grubuna hedef alan Migros, Carrefour gibi marketlerin pazar payı değişmezken BİM, A101 ve Şok gibi indirim marketlerinin pazar payı giderek artıyor. Her köşe başına açılan indirim marketlerine karşılık mahalle bakkalları ise direnemiyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design