Anasayfa / Medya izleme / “Putin gelmedi, Erdoğan gidiyor”

02 Mart

“Putin gelmedi, Erdoğan gidiyor”

Gazetelerde İdlib’de yaşanan son gelişmeler geniş yer buldu

Birgün gazetesi manşetinde, “Putin gelmedi, Erdoğan gidiyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ateş hattındaki İdlib’de tansiyon her geçen gün yükselirken bölgedeki şiddetli çatışmalar dinmek bilmiyor. Suriye ordusunun saldırısıyla 34 askerin yaşamını yitirmesi ve Ankara’nın, Soçi Mutabakatı’nın gerisine çekilmesi için Şam Yönetimi’ne tanıdığı sürenin önceki gece dolmasının ardından Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, 'Bahar Kalkanı Harekatı'nın başladığını duyurdu. İdlib'de tırmanan gerilimin ardından ilişkilerin kopma noktasına geldiği Ankara-Moskova hattında diplomasi trafiği de tekrar hızlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Mart’ta Moskova’da bir araya gelecek. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan da Moskova'ya gidecek heyette yer alacak. Erdoğan geçen haftalarda Putin ile en geç 5 Mart’ta Türkiye’de görüşeceklerini açıklamış fakat Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in Erdoğan'la görüşmek gibi bir planı olmadığını belirtmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya dışındaki tüm ülkelerin askerlerinin Suriye’de uluslararası hukuka aykırı olarak bulunduğunu söyledi. Putin ve Erdoğan’ın 5 ya da 6 Mart’ta görüşmesini umduklarını ifade eden Peskov, liderler arasında gerçekleşecek görüşmenin zor bir görüşme olacağını, ancak ikilinin İdlib’deki durumun istikrara kavuşturulmasına odaklandıklarını teyit ettiğini ifade etti.”

“İdlib’de köşe kapmaca”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “İdlib’de köşe kapmaca” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ordusuna İdlib’deki gözlem noktalarının gerisine çekilmesi için verdiği sürenin dolmasının ardından başlatılan ‘Bahar Kalkanı’ operasyonu sürüyor. Taraflar, Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in 5 Mart’ta yapacağı görüşme öncesi sahada mevzi kapma çabasına hız verdi. Operasyon kapsamında Türk jetleri, Suriye hava sahasına girmeden uzak mesafeden atışlar yaptı. Önceki gece Halep, Tel Rıfat ve Maarat el Numan’daki hedefler vuruldu. SİHA’ların yoğun şekilde kullanıldığı harekatta dün İdlib’in güneyinde şiddetli çatışmalar yaşandı. TSK’ye ait bir SİHA’yı vuran Suriye’nin iki jetinin düşürüldüğü açıklandı.”

Gazete manşetin altındaki, “Esad geri çekilmez” başlıklı haberinde ise şu ifadelere yer verdi:

“Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’e göre, 5 Mart’taki görüşmeden çıkabilecek en önemli karar ateşkes. ‘Esad hedefine yaklaştı. Zayiat veriyor ama geri gitmeyecek. Türkiye de tırnak içinde intikamını almış olacak’ diyen Özülker, Türkiye ve Rusya’nın ‘kankalığının’ zarar gördüğünü belirtiyor. Peygamberin ‘İslam’ın altıncı şartı haddini bilmektir’ sözünü hatırlatan Özülker, ‘Siz tabii ordunuzun gücüyle Esad ile baş edebilirsiniz, ezip geçersiniz ama Rusya artı Suriye derseniz daha zor. Türkiye şu sırada yalnızları oynuyor’ dedi.”  

“Gerçek gizleniyor”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Gerçek gizleniyor” başlıklı haberinde, “İdlib’de meydana gelen çatışmadan sonra Erdoğan, neredeyse bütün uluslararası örgütler ve önde gelen devlet yetkilileri ile görüştü. Erdoğan, bir yandan destek almaya çalışınken, bir yandan da iç kamuoyuna dünyayı harekete geçirdikleri izlenimini yaratmaya çalıştı. Ancak olayın üzerinden günler geçtiği halde bu konuda da en yetkiyi ve etkili kurum olması gereken Meclis henüz toplanmadı ve Suriye savaşı konusunda bilgilendirilmedi. İdlib’deki asker kayıplarına dair farklı rakamlar ise sosyal medyaya baskı uygulanarak geçiştirilmeye çalışılıyor. Halka tek açıklamayı ise Hatay Valisi’ne yaptırıldı. Milletvekilleri, ‘Türkiye’nin İdlib’de ne işi var?’ söyleminin önemli olduğunu ve bunun vatandaşlara anlatılması gerektiğini ifade etti. ‘Şehitler Tepesi boş kalmayacak’ söylemine karşı ‘Askerimizin tırnağına zarar gelmemeli’ ifadesinin kullanılması gerektiği kaydedildi. Toplantıda, vatandaşların, şubat ayı boyunca yaşamını yitiren asker sayısının 50’yi geçmesi üzerine ‘İdlib’de ne işimiz var’ demeye başladığı kaydedildi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre toplantıda CHP’nin Suriye tezkeresine ‘terörle mücadele’ edilmesi amacıyla destek verdiği, iktidarın ise tezkereyi yetkisi dışında kullandığı ifade edildi. CHP’nin bu söylemi birçok demokratik çevrede ‘CHP tezkereye, Kürtlerle savaşılması için onay verdi’ şeklinde eleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Tampon bölgede düşleri çalınmış çocuklar”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Tampon bölgede düşleri çalınmış çocuklar” başlıklı haber yer aldı:

“Mülteciler, Edirne’de başka bir ülkeye geçmek için beklerken, ‘umut’ kendini hayal kırıklığına bıraktı. Her şeyini satan aileler, okulu bırakan çocuklar umutsuz bekleyişini sürdürüyor. İdlib’deki saldırının ardından Türkiye’nin göçmen ve mülteciler için Avrupa’ya geçişleri serbest bırakacağı açıklamasıyla birlikte binlerce mülteci Edirne’de bekleyişini sürdürüyor. Ancak ‘Umuda yolculuk’ yerini düş kırıklığına, kandırılmış olma haline bıraktı. Göçmenler ve mülteciler tampon bölgede sıkışıp kaldı. İbrahim Cesim adlı mülteci sınır kapılarının açıldığını duyunca elde avuçta ne varsa satıp, ailesi ile yollara düşmüş. ‘Çocuklar okula gidiyorlardı, haberi duyunca okulu bıraktılar. Her şeyi sattık, satamadıklarımız bırakıp geldik. Ya ölürüz ya gideriz. Hiçbir şeyimiz kalmadı’ diyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design