Anasayfa / Medya izleme / “Irkçı şantaj”

03 Mart

“Irkçı şantaj”

Günün öne çıkan haberleri Yeni Yaşam, Cumhuriyet, Karar ve Birgün gazetelerinde yer aldı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Irkçı şantaj” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Suriye’de savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen mülteciler iktidar tarafından ‘politik manevra aracı’ olarak kullanılmaya başlandı. Geçen hafta İdlib’de 30’dan fazla askerin ölmesinden sonra, hükümetin sınırları açtığını duyurmasıyla binlerce mülteci sınıra yığılırken, hükümetten gelen açıklamalar ve hükümet yanlısı medyanın teşvik eden haberleriyle mültecilerin sınıra gidişleri sürüyor. Erdoğan da dün yaptığı açıklamalarla şantaj siyasetini sürdürdü. ‘Kapıları açarız dedik, bunlar bizi hafife aldı. Kapılar açılınca da telefon üstüne telefon geliyor’ diyerek Avrupa devletlerinin şantaja boyun eğebileceğini ima etti. Erdoğan, ‘Sınıra yönelenlerin sayısı yakında milyonlu rakamlarla ifade edilecek’ diye açıklamasını sürdürürken, Suriye yönetimini de yine savaşla tehdit etti.” 

“Akıl ülkeyi terk etti”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Akıl ülkeyi terk etti” başlıklı haber yer aldı:

“Cihatçıların kontrolündeki İdlib’de ilerleyen Suriye ordusunun karşısına asker yığan Türkiye, hızla sağduyudan uzaklaşıyor. Sahada Suriye’ye destek veren Rusya ve İran’la sorunlarının olmadığını belirten Erdoğan, ‘Belirlediğimiz sınırların dışına çıkmazlarsa omuzlarının üstündeki o başlar da kalmayacak’ diyerek Şam’ı uyardı. Bahar Kalkanı Harekatı sürerken yurt genelindeki tüm camilerde ‘Fetih’ suresi okundu. TBMM Başkanı Şentop ve bakanlar da Hacı Bayram Veli Camisi’nde düzenlenen programa katıldı. Aralarında TOBB, TÜSİAD, Türk-İş, TİSK ve TBB’nin de bulunduğu 30’a yakın sivil toplum örgütü Bahar Kalkanı Harekatı’na tam destek verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘Atatürk askerlerimize ‘Ben size ölmeyi emrediyorum’ diyordu’ sözü üzerine ‘Vatan toprağı için ölünür. Kendi toprağımızdan türbe kaçıranlar böyle konuşamaz’ dedi. CHP’li ilçe belediyeleri de ‘Tek bir kişinin hırslarının, tedbirsizliklerini bedelini askerlerimiz ödüyor’ açıklamasını yaptı.”

“Moskova öncesi son hamleler”

Karar gazetesi manşetindeki, “Moskova öncesi son hamleler” başlıklı haberinde, “İdlib ateşinin yükselttiği gerilimi düşürmek için diplomatik manevralar hız kazandı. Erdoğan ile Putin’in Moskova zirvesi öncesinde Ankara, ABD’den iki kritik ismi ağırlıyor. Putin’in 20 Şubat tarihli ‘savaş istemiyoruz’ mesajlarını tekrar servise koyan Kremlin ise ılımlı mesajlar verdi: ‘Ankara ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. Türkiye yeni bir kara harekâtı için zirveyi beklesin...’ Moskova’dan en dikkat çekici açıklama ise resmi haber ajansı TASS’tan geldi. Nus ajansı, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek olan Rusya lideri Putin’in 20 Şubat tarihli bir açıklamasını tekrar yayıma verdi.  Söz konusu açıklamada  Putin, Rusya’nın kimse ile savaşa hazırlanmadığını, kimsenin aklına da savaş fikrinin gelmemesi için elinden geldiğini yaptığını söyledi Rus TASS Haber Ajansı’nın haberine göre Rusya Lideri Putin, ülkesinin kimseyle bir savaşa girme planı içerisinde olmadığını söyledi. Putin aynı zamanda diğer ülkelerin aklına da Rusya’ya karşı savaş fikrinin gelmemesi için gerekli şartları oluşturmaya çalıştıklarını söyledi” ifadelerine yer verdi.

“Onlara bir yaşam borçlusunuz”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Onlara bir yaşam borçlusunuz” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kısa bir süre öncesine kadar, ‘Bizler Ensar, sizler muhacirsiniz’ diyen Erdoğan’ın İdlib saldırısından sonra ağız değiştirerek, ‘Suriyelilere bakmak zorunda değiliz’ ifadelerini kullanması göçmenler açısından sancılı bir süreç başlattı. Sınır kapılarının açılması sonrasında ülke içinde ‘Kapılar açıldı, neden hala buradasınız’ denilerek ırkçı-milliyetçi saldırılara maruz bırakılan sığınmacılara, sınır hattında da Yunan polisi saldırıyor. İpsala’da Yunanistan sınırını geçmeye çalışan göçmenlere ateş açılması sonucu Ahmet Ebu Emad adlı göçmen hayatını kaybetti. Edirne’nin yanı sıra çok sayıda göçmen şişme botlarla İzmir, Aydın, Muğla ve Çanakkale üzerinden Yunan adalarına geçmeye çalıştı. Bir göçmenin, ‘Biz demedik size Suriye’yi kurtarın diye. Siz bizi kurtarmaya gitmediniz. Siz kendiniz için gittiniz’ sözleri sosyal medyanın gündemine damga vurdu.”  

“Ateşkes ilan edilsin, herkes sınırına dönsün”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Ateşkes ilan edilsin, herkes sınırına dönsün” başlıklı habere yer verdi:

“İdlib’de hava saldırısında yaşanan asker kayıplarının ardından Moskova ve Ankara arasında gerilim sürüyor. Gerilimin seyri için gözler 5 Mart’ta yapılacak Putin-Erdoğan görüşmesine çevrildi. Siyaset Bilimci Hakan Güneş, Erdoğan’ın görüşme öncesinden Batı’nın desteğini almak için mülteciler olmak üzere elindeki argümanları kullandığına işarete etti. Suriye’de süren gerilimin halkların yararına çözümü için de Güneş, ‘Derhal ateşkes ilan edilmeli. Ve herkesin kendi sınırlarına dönmesi gerekiyor’ önerisini getirdi. Meclisin bu kadar geç toplanmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını anlatan Güneş, ‘Meclis tabii kapalı oturum yapabilir. HDP'de, sosyalist milletvekilleri var. Muhalefet partileri var vs. Esas mesele bu kadar geç yapılması. Bu kadar kamuoyunun üzerinde durduğu ve önem verdiği bir konunun, Esad’dan, Putin’den başka ülkeden saklanacak bir bilgi mi olacak? Hayır. Bunlar politik kararlar. Savaş kararları alacağınız zaman onun arifesinde kapalı oturum yaparsanız, savaşın ortasındayken yapılan kapalı oturumda neyi saklayacaklar bilmiyorum. Kamuoyunun çok olumlu bulduğu bir davranış olmadı’ ifadelerini kullandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design