Anasayfa / Medya izleme / “Savaşa hayır demek yasak”

04 Mart

“Savaşa hayır demek yasak”

Gazetelerde enflasyon haberleri İdlib haberlerinin gölgesinde kaldı

Birgün gazetesinin manşetinde, “Savaşa hayır demek yasak” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İdlib’de 34 askerin yaşamını yitirmesinin ardından kamuoyunda yükselen savaş karşıtı söylemler hükümeti korkuttu. Artvin’in Hopa ilçesinde savaş karşıtı basın açıklaması yapmak isteyen gruba polisin engel olmasının ardından dün de İstanbul Valiliği, il sınırları dahilinde İdlib operasyonunu eleştirmeyi yasakladı. ‘Savaşa hayır’ denen tüm miting ve etkinliklerin 10 Mart’a kadar yasaklandığını duyuran Valilik, kararın ‘provokasyonları önleme’ amacıyla alındığını savundu. Valiliğin kararını değerlendiren İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye’nin Birleşmiş Millet Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’ni onaylamış ve yürürlüğe koymuş bir ülke olduğunu hatırlattı. Türkdoğan, ‘Bu sözleşmenin 20. maddesinde çok açık bir şekilde savaş propagandası yasaklanmıştır. Dolayısıyla savaş propagandası yapmak yasaktır. Barışı savunmak ise serbesttir. Barış hakkıyla ilgili olarak da Birleşmiş Milletler’in 2017 yılında BM Genel Kurulu’nda kabul edilen Barış Hakkı Bildirgesi vardır. Yani barışı savunmak haktır’ ifadelerini kullandı. Bu yasaklamanın imzacısı olunan sözleşmeye de aykırı olduğunu belirten Türkdoğan, ‘Böylesi zamanlarda barışı savunmak çok önemlidir. Çünkü ölüme karşı, savaşa karşı barışı savunmak aynı zamanda bir yurttaşlık görevidir. Ülkede askeri operasyonlara destek açıklamaları serbest bırakılıp barışı savunanların açıklamaları yargı konusu yapılıyorsa büyük bir problem var demektir’ şeklinde konuştu.”

“Savaşa hayır”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Savaşa hayır” başlıklı habere yer verdi:

“Eş Genel Başkan seçilmesinin ardından ilk kez grup toplantısında konuşan HDP’li Mithat Sancar, savaşa ‘hayır’ çağrısı yaptı ve ‘Bugün sessiz kalırsak yarın daha büyük bedeller ödeyeceğiz’ dedi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 23 Şubat’ta gerçekleştirilen 4. Olağan Kongresi sonrası ilk gerçekleştirilen Meclis Grup Toplantısı’nda partinin yeni Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuşmasının büyük bölümünü İdlib’deki çatışmalara ayırdı. Barış isteyen herkesi ortak mücadeleye çağıran Sancar şunları söyledi: ‘Çağrımız açıktır, tutumumuz şeffaftır. Demokrasi, barış ve özgürlük isteyen herkesle temel ilkeler etrafında bir araya gelmeye hazırız. Muhalefet partileri sorumluluklarını yerine getirmezse çağrımız onların tabanına ve bizim tabanımızadır. Hiçbir partiye sıcak bakmayan bütün iyi insanlaradır. Gelin buluşalım, bu gidişata birlikte son verelim. Gelin hep birlikte güçlü bir barış hareketi kuralım.’” 

“Rusya ‘resmen’ sahada”

Karar gazetesi manşetindeki, “Rusya ‘resmen’ sahada” başlıklı haberinde, “Erdoğan’la görüşmesi öncesi ‘tansiyon düşsün’ mesajları veren Putin sahada bildiğini okuyor. Rejime havadan destek veren Moskova, ilk kez karada doğrudan müdahil oldu. İdlib’in anahtarı Serakib’de, Rus askeri polisi bayrak gösterdi. Stratejik hamle, düğüm zirvesine 24 saat kala yeni ‘oldu bitti’ hamlesi oldu. İdlib’de 27 Şubat’ta 33 askerin şehit olmasının ardından şiddetlenen çatışmaların büyük bir savaşa dönüşmemesi için diplomatik temaslar sürerken Rusya’dan yine ilginç bir hamle geldi. Şam’ı Halep’e bağlayan stratejik M5 otobanının kesiştiği noktadaki Serakib için süren savaşta son hamleli Rusya yaptı. Daha önce TSK destekli ÖSO güçlerinin büyük bir saldırıyla ele geçirdiği kasabaya iki gün boyunca havadan ölüm yağdıran Rusya bu bölgede ilk kez karaya da ayak bastı. Ağır bombardımanın ardından rejim güçlerinin ele geçirdiği kasabaya Rus askeri polisleri yerleşti. Kasaba içinde devriye atan Rus askeri polisler bayrak göstererek varlıklarını resmileştirdi. Böylece Rusya 1 ayı bulan İdlib harekatında ilk karada da ordusunu harekete geçirmiş oldu. Yarınki büyük zirve öncesinde Moskova’dan kritik açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Kremlin, Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de çatışma ihtimalinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, BM Suriye Araştırma Komisyonu’nun Rusya’nın İdlib’de savaş suçu işlediği yönündeki suçlamalarını reddetti. Kremlin açıklamasında ‘BM, sahada neler olduğunu bilmiyor’ ifadeleri yer aldı. Peskov, ‘Bu suçlamaları kesinlikle reddediyoruz. Bu suçlamalar, İdlib’deki teröristler Suriye ordusuna karşı saldırıya başladıktan bir iki gün sonra yöneltildi. Hiçbir komisyonun sahada olan bitenler hakkında güvenilir bilgi elde edemeyeceği aşikar’ dedi. Peskov, Rusya’nın Suriye’de Türkiye ile çatışma riskinin en aza indirilmesi için ‘orduların yakın temas halinde olması gerektiğini’ söyledi. Peskov, ‘Türkiye ile sahada çatışma riski en aza indirilmeli’ dedi. 6 Mart’ta Putin, Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında dörtlü zirve yapılacağı iddiası için Peskov, ‘böyle bir zirve konusunda mutabakat sağlanmadığını ve o tarihte Putin’in planlarında dörtlü zirve bulunmadığı’ söyledi” ifadelerine yer verdi.

“NATO’yu istiyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “NATO’yu istiyor” başlıklı haber yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MYK toplantısında mültecilere kapıların açılmasıyla ilgili olarak ‘Atina’yı ve Avrupa’yı doğrudan İdlib’e bağladık. Artık Suriye’deki durumun farkına vardılar. Rejim, saldırılarını sürdürdüğü müddetçe Kapıkule’den Avrupa’ya geçişler olacaktır’ dedi. NATO’nun askeri desteği olmadan güvenli bölgenin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin ‘bölgede 100 yıl önce eksik bırakılan noktada’ durduğunu söyledi. AKP’nin önceki gün yapılan MYK toplantısında İdlib’deki gelişmeler masaya yatırıldı. Türkiye’nin şu anda Suriye’de sahada ve masada güçlü olduğunu savunan Erdoğan, NATO’yu eleştirdi. Erdoğan’ın, “NATO üzerine düşeni yapmıyor. Söylem var ama eylemde bir şey yok. Mesele para meselesi değil. NATO askeri destek sağlamadığı sürece güvenli bölge olmaz. Bu olayın büyümesinin nedeni NATO ve Avrupa’nın bizi Suriye’de yalnız bırakması. Bugün yapacaklarını bundan 3 yıl önce yapsalardı bu denli bir göç sorunu olmayacaktı’ dediği öğrenildi.”

“Sepet oyununa rağmen enflasyon yüzde 14”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Sepet oyununa rağmen enflasyon yüzde 14” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Enflasyon sepetinde gıda, giyim ve ulaşımın ağırlığı azaltılınca resmi enflasyon artışı iyimser beklentilerin dahi altında kaldı. 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 13.94 oldu. Prof. Dr. Aziz Konukman, ‘Gıdanın payı bir önceki endekse göre olsaydı enflasyon daha yüksek çıkacaktı. Sokaktaki insanın sepeti, bu sepet değil. TÜİK her gelir grubu için enflasyon rakamı açıklamalı’ dedi.”   

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Yurttaşın ekmek savaşı sürüyor” başlığıyla yer verdi ve “Hükümetin pozitif değerlendirmelerine rağmen yıllık enflasyon oranı 4 aydır tırmanıyor. Zam şampiyonu kabak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon şubat ayında bir önceki aya göre %0,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,37 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,94 artış gerçekleşti. Aylık bazda TÜFE yüzde 0,35, Yİ-ÜFE yüzde 0,48 artış gösterdi. TÜFE, şubatta geçen yılın aralık ayına göre yüzde 1,71, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,37 yükseldi. Yİ-ÜFE ise Aralık 2019'a göre yüzde 2,33, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 9,26 arttı” ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesi ise manşetin altındaki habere, “‘Hedef’ tutmaz” başlığını attı:

“Hükümet 2019’a olduğu gibi 2020’ye de ‘tek haneli enflasyon’ hedefiyle girdi. Ancak TÜİK’in şubay ayı enflasyonu bu hedefe yaklaşmak bir yana gittikçe hedeften uzaklaşıldığını gösteriyor. TÜİK’in verilerine göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0.35 artarak yüzde 13.37’ye çıkarken, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.71 artışla yüzde 13.94 olarak gerçekleşti.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design