Anasayfa / Medya izleme / “Meclis sussun, torba dolsun”

09 Mart

“Meclis sussun, torba dolsun”

Günün önemli haberleri Birgün ve Sözcü gazetelerinin manşetindeydi

Birgün gazetesinin manşetinde, “Meclis sussun, torba dolsun” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İktidar olduğu 2002 yılından bu yana TBMM’nin yasama gücünü sistematik şekilde azaltan, 2007 yılından itibaren de ‘normal yasa’ yapma pratiğini yavaş yavaş terk etmeye başlayan AKP, yeni hükümet sisteminde torba yasalar için çalıştı. 24 Haziran 2018 yılında yapılan TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan 27’nci yasama dönemi, Cumhuriyet tarihinin en çok torba yasa çıkartılan dönemi oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte bugüne kadar TBMM’de toplamda 80 yasa teklifi kabul edilirken bunların sadece 15’i normal yasalardan oluştu. TBMM’de bu süre zarfında 24 torba teklif yasalaştı. Komisyonlarda kabul edilen ve TBMM Genel Kurulu’ndan görüşülmeyi bekleyen iki torba teklifle bu sayı 26’ya yükselecek. İlk dönemlerinde torba yasa yapma alışkanlığı bulunmayan, istisnai durumlarda bu işleme imza atan AKP, 2002-2007 döneminde 570 yasadan sadece 2’sini torba yasa olarak Meclis’e sundu ve kabul ettirdi. Ancak iktidar, zamanla bu uygulamayı yaygınlaştırmaya başladı. Birden fazla ve birbirinden farklı alanlarda düzenlemeler içeren, AKP öncesi iktidarların ‘olağanüstü tekniği’ olarak da bilinen torba yasa tekniğiyle 2015-2017 yılları arasında 23 yasa yapıldı. Yeni Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte ise torba yasa, Meclis’in asli işlevi haline getirildi. TBMM’de son dönemde kabul edilen 24 torba yasa ile onlarca kanunda tam 278 değişikliğe imza atıldı. Birçok Kanun’da farklı torba tekliflerle aynı maddeler üzerinde dahi değişikliğe gidildi. TBMM’de 27’nci yasama döneminin ‘torba rekoru’ 17 Ocak 2019 yılında kırıldı. Bu tarihte TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile tam 38 ayrı kanunda değişiklik yapıldı. 71 maddeden oluşan ve muhalefetin yoğun itirazları altında kabul edilen teklifle kamulaştırma, bankaların vergi istisnası, lisanslı depoculuk işlemleri, sivil havacılık faaliyetleri, KDV istisnaları, kentsel dönüşüm uygulamaları, TSK’nin yapısı, hayvancılık desteği, mal ve hizmet alımı gibi çok sayıda birbiriyle ilgisiz konularda değişikliğe gidildi.”

“Ödül gibi atama”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Ödül gibi atama” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Turkcell yönetiminde AKP’li Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler, eski Bakan Atilla Koç ve Ahmet Akça’nın görevi bitti. Yerlerine Afifi Demirkıran, Nail Olpak ve Tahsin Yazar getirildi. Peki, yönetim kuruluna atanan Aifif Demirkıran kim? Söyleyelim. AKP’nin Siirt eski vekiliydi. 2012’de Meclis’te olduğu dönemde, 11 AKP’li vekille Pensilvanya’da Feto’yu ziyaret etmişti. İşte o Afif Demirkıran şimdi Turkcell’e yönetim kurulu üyesi yapıldı. 11 Mart’ta göreve başlayacak olan Demirkıran, 20 bin Euro ‘Yaklaşık 138 bin lira) maaş ve 200 bin lira harcırah alacak.” 

“HTŞ kucağımızda”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “HTŞ kucağımızda” başlıklı habere yer verdi. “Gelişmeleri 2 ay önce gören Ahmet Yavuz, İdlib’deki ateşkes sürecini değerlendirdi” üst başlığıyla verilen haber şöyle:

“Büyük bir kaosun engellenmesi açısından ateşkesi olumlu bulan Yavuz, ‘Türkiye HTŞ’nin eylemlerini engellemek zorunda’ dedi. Rejimi Fırat’ın doğusuna göndermek gerektiğini belirten Yavuz’a göre Esad, Rusya’yı arkasına alıp oraya yönelirse yavaş yavaş egemenliğini tesis edecek. ‘Atatürk’ün politikalarını bellemiş insanlar böyle bir politikanın Türkiye’yi büyük bir açmaza sürükleyeceğini, böyle bir koridor tehlikesinin ortaya çıkabileceğini dile getirilerdi’ diyen Yavuz, Hulusi Akar’ın harekatı yönetmesini de doğru bulmuyor: ‘Komutanların kişiliklerini örselememek lazım.’”

“Korona küresel sisteme bulaştı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Korona küresel sisteme bulaştı” başlıklı haberinde, “Çin’den dünyaya yayılan hayalet virüs, ticaretten, turizme, spordan, kültür sanat aktivitelerine kadar uluslararası bütün organizasyonları da vurdu. Ticaretin nabzının düşmesi ile petrol fiyatları yakın dönemin en dip noktasına ulaştı. Dünyanın önemli ticaret fuarları bir bir iptal ediliyor, büyük spor organizasyonları seyircisiz yapılıyor, üniversiteler eğitime ara veriyor. Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının çıkış kaynağı Çin’de giderek durum düzeliyor ancak başta İtalya ve İran olmak üzere dünyada kriz genişleyerek büyümeye devam ediyor. İtalya’da Kovid-19 nedeniyle nüfusu 16 milyona varan Lombardiya Bölgesi ve 14 kent karantinaya alındı. Başbakan Giuseppe Conte, ‘İki bölge oluşturduk. Bunlardan biri Lombardiya’yı, diğeri de farklı illeri ilgilendiriyor. Bu iki bölgeye daha sıkı bir güvenlik rejimi uygulayacağız ve giriş-çıkışlara yönelik bir kısıtlama olacak. Bu kararın tüm siyasi sorumluluğunu üzerime alıyorum’ açıklamasını yaptı. Yunanistan, İran, Ermenistan, Irak ve Gürcistan’ın ardından Türkiye’ye bir diğer komşu ülke Bulgaristan’da da ilk koronavirüs vakaları açıklandı. Bulgaristan’da incelenen 70 vakanın 4’ünde virüse rastlandı. Yaşlı bir kadının yalnız yaşadığı ve yurt dışına çıkmadığı bilgisi de paylaşıldı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design