Anasayfa / Medya izleme / “Bakın bu rekor çok önemli!”

11 Mart

“Bakın bu rekor çok önemli!”

Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yeni bir rekor kıran işsizlik rakamları yer aldı

Birgün gazetesi manşetinde, “Bakın bu rekor çok önemli!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İşsizlik yıllık bazda yüzde 13,7’ye çıkarak tarihi bir rekor kırdı. Konuşmalarında sık sık ‘Bakın burası çok önemli’ diyen Bakan Albayrak’ın işsizlik dahil hiçbir hedefi tutmadı. TÜİK’in aralık ayına ilişkin işgücü göstergelerini yayımlamasıyla beraber geçen yılın tüm göstergeleri ortaya çıkmış oldu. Fakat bu göstergeler bir yandan da 2018 sonunda hükümetin hedeflerinin de sorgulanmasına yol açtı. 2020 yılı hedeflerini her konuşmasında anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tıpkı bugünlerde olduğu gibi 2018 sonunda da kamuoyuna pek çok hedef sunmuştu. Albayrak’ın 20 Eylül 2018’de “bakın, burası çok önemli” ifadeleriyle hafızalara kazındığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) sunumundaki hedefler o günlerde uzmanlar tarafından gerçekçi bulunmamıştı. Aradan geçen zaman uzmanları haklı çıkardı. Yıllık verilere göre YEP bir powerpoint sunumundan öteye geçemedi. Ekonomistlerce gerçekçi bulunmayan ve bu yönüyle çok eleştirilen programa göre bütçe açığı ve işsizlik azalacak, istihdam edilen kişi sayısı 29,1 milyona çıkacak, yıllık büyüme yüzde 2,3 olacak, faiz dışı fazla verilecek, bütçe açığı gayrisafi yurtiçi hasılanın(GSYH) yüzde 1,8’ine gerileyecekti. Bu hedeflerin hiç biri tutmadı, dahası hedeflere yaklaşılamadı. Faiz dışı fazla bir yana 26 milyar lira faiz dışı açık verildi, bütçe açığı GSYH’nin yüzde 2,8’ine yükseldi, istihdam edilen kişi sayısı ise Albayrak’ın sunum yaptığı 2018 eylül ayından bu yana artmak bir yana yaklaşık 1,5 milyon azaldı. 2019’un son çeyreğinde gerçekleşen yüzde 6’lık büyüme yıllık büyümeyi yüzde 0,9’a çekmesine rağmen YEP hedefi olan 2,3’e ulaşılamadı. Üstelik son çeyrek büyümesine rağmen işsizlik de azalmadı. Tüm bu hedeflerin yanında halkın canını en çok yakan sorun işsizlik ölçümlenen en yüksek orana ulaştı. YEP’te yzüde 12,1 olan işsizlik oranı hedefi yüzde 13,7 ile tarihi rekorunu kırdı. Bundan önceki rekor ise 2009 yılı küresel finans krizi döneminde yaşanan yüzde 13,5’lik işsizlik oranıydı. Böylece 20 Eylül 2018’deki toplantıdan hafızalara sadece bakanın terini silerken söylediği ‘burası çok önemli’ ifadeleri kazındı.”

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “2 milyon üniversiteli kaldırım mühendisi” başlıklı haberinde, “Üniversiteli işsiz sayısı 876 bine çıktı. İş bulma ümidini yitirme, ev işleriyle meşgul olma gibi nedenlerle sayılmayan üniversiteli işsiz sayısı ise 1 milyon 40 bin ile rekor kırdı. Aralık 2019’da işsizlik oranı yüzde 13.7’ye, işsiz sayısı 4 milyon 394 bin kişiye yükseldi. Son bir yılda çalışabilir nüfustaki (15 ve daha yukarı yaş) artış 973 bin olurken istihdama dahil olanlardaki (iş isteyen ve çalışan) artış ise sadece 95 binde kaldı. Böylece 900 bine yakın insan iş istemediği için işsiz sayısı çok artmamış oldu! Genç nüfustaki işsiz sayısı da artarak 2 milyon 609 bin kişiye çıktı. Bu tablo karşısında iktidar sözcülerinin, ‘Ülke ekonomisi alkışlanacak performans gösterdi’ sözünü hatırlayıp sormamak elde değil: milyonlarca işsiz genç, üniversite mezunu ‘aylak’ genç alkışlasın mı? Hem de insanlar ‘işsizim’ diyerek canlarına kıyarken!” ifadelerine yer verdi.

“Avrupa ile yeniden”

Karar gazetesinin manşetinde, “Avrupa ile yeniden” başlıklı haber yer aldı:

“Brüksel’deki mülteci krizine çözüm için oturan Türkiye ve Avrupa Birliği arasında uzun süredir buzdolabına kaldırılan ilişkilerin yeniden canlandırılmasına yönelik mesajlar çıktı. Mart ayında İstanbul’da 2 kritik zirve yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘AB ile yeni bir süreç başlatabiliriz. Bunun için pek çok adım attık bundan da sonra da atacağız’ dedi. İdlib’deki çatışmaların ardından mülteci baskısı altına giren Ankara, Batı’yı verdiği sözleri tutmamakla suçlamıştı. Uzun süredir buzdolabına konulan AB ilişkilerindeki tansiyon mülteciler için kapıların açılmasıyla daha da yükseldi. Erdoğan’ın Brüksel’de AB Komisyon ve Konsey Başkanları ile yaptığı zirveden ise sorunların çözümüne yönelik komisyonlar kurulması kararı çıktı. AB Başkanları ‘Türkiye ile sadece mülteci ve göçmen anlaşmasını değil, uzun süredir konuşulmayan tüm sorun başlıklarını konuştuk’ diyerek yeni dönemin ilk işaretini verdi. Erdoğan da zirvede Gümrük Birliği’nden Şengen Anlaşması’na, tam üyelikten mülteci krizine kadar tüm sorunların görüşüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı, İstanbul’da 17 Mart’ta Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa lideri Macron ile bir araya geleceklerini 26 Mart’ta da AB Başkanlarının katılacağı bir zirvede buluşacaklarını açıkladı. ‘Avrupa büyük fotoğrafı görmeli’ diyen Erdoğan ‘Her alanda dayanışmaya ihtiyaç var. AB ile yeni bir süreç başlatabiliriz. Bunun için biz pek çok adım attık, bundan sonra da atmaya devam edeceğiz’ diye konuştu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design