Anasayfa / Medya izleme / “Uyarı var, önlem yetersiz”

12 Mart

“Uyarı var, önlem yetersiz”

Gazetelerde koronavirüs tespit edildi

Evrensel gazetesi manşetinde, “Uyarı var, önlem yetersiz” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Dünyayı tehdit eden koronavirüs Türkiye’de de tespit edilirken hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini belirterek, ‘Koronavirüs, aldığımız tedbirlerden güçlü değildir’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da vakanın salgın değil tek bir örnek olduğunu savundu. Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman ise Sağlık Bakanlığı’nı geç önlem almakla eleştirerek, ‘Bugüne kadar önlemlerin çoktan alınmış olması gerekirdi’ dedi. Sağlık Bakanlığı’nın gece saat 01:00’de yaptığı açıklamayla halkı daha çok korku ve paniğe sevk ettiğini dile getiren Adıyaman, ‘Bakanın bu açıklamasının şeffaflıkla alakası yok. En azından vakanı görüldüğü ilin açıklanması gerekiyor. Dünyada virüsün görüldüğü şehrin açıklanmadığı başka bir ülke yok. Çünkü o bölgeyi çevrelemek ve kontrol altına almaya çalışmak gerekir’ dedi. Koronavirüsün daha çok yaşlılar ile birlikte kronik hastaları olanlarda ölümcül olduğuna dikkat çeken Adıyaman, bunun ortalığı kasıp kavuran bir hastalık olmadığını ve paniğe kapılmamak gerektiğini söyleyerek ‘Koronavirüs bir veba gibi, çiçek gibi şehirleri ortadan kaldıran ortalığı yakıp yıkan bir hastalık değil’ dedi. Adıyaman, başından beri bir tek sadece Ankara’da yapılan Covid-19 testinin bütün illerde yapılması gerektiğini söylediklerini hatırlattı.” 

Birgün gazetesinin manşetinde, “Suya sabuna dokunacağız” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen gece Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını duyurmasının ardından toplum tamamen bu konuya odaklandı. Kimliği ve bulunduğu il açıklanmayan hastanın durumunun iyi olduğu belirtilse de yurt genelinde panik havası hakim oldu. Sosyal medyada bilimsellikten uzak paylaşımlar hızla yayılırken, günlerdir dünyada olan biteni takip eden yurttaşlar, virüsün ülkeye geldiğini öğrenince marketlere akın ederek rafları boşalttı. Uzmanlar mücadelede en önemli şartın koronavirüsü iyi tanımak olduğunu söylüyor. Bugüne dek virüsün bulaştığı insanların yaklaşık yüzde 2’si hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 81’i hastalığı hafif atlatıyor, yüzde 14’ü ciddi, yüzde 5’i ise ağır geçiriyor. Dolayısıyla durumu anlamakta ve önlem almakta fayda var ancak paniğe de mahal vermemek gerek.” 

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “En tehlikeli salgın: Panik” başlıklı habere yer verdi: “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gece bir erkek hastada koronavirüs tespit edildiğini açıklanmasının ardından ‘çocuklardaki hastalık görülme oranı ve riskler’ ve ‘hastanın hangi ilden olduğu’ gibi sorular da gündeme geldi. Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (ESCMID) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, kapalı ortamların hastalık riskini artırdığını belirterek ‘Sosyal uzaklaştırma hastalığı azaltır. Bu nedenle kapalı alanlarda fazla kalınmamalı’ dedi. Hastalıkta taşıyıcılığın söz konusu olmadığını anlatan Prof. Ergönül, ‘Böyle bir şey söz konusu değil. Yüksek ateş, öksürük, solunum sorunları, bazen boğaz ağrısı gibi belirtilerle hastalık kendini gösterir. Hastalıkta hızlı tanı konulması çok önemli. Örneğin İtalya tanı koymada gecikti. Ülkemizde tanı testi şu anda bakanlık tarafından Ankara’daki halk sağlığı kurumuna gönderiliyor. Bu testleri üniversiteler de yapabilir, kapasitesi var ve bir an önce üniversitelerde tahliller yapılmalıdır’ dedi. TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ise bakanlığın süreci şeffaf yürütmesi gerektiğini belirterek özetle şunları dile getirdi: ‘Paniği gerektirecek durum yoktur, ancak sağlık otoritesinin dünyadaki deneyimlerden de yararlanarak bütün önlemleri alması ve halkın hijyen ve korunma tedbirlerine dikkat etmesi gereklidir. Koronavirüs vakasının tespit edildiği il bilgisi paylaşılmalı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyadaki olguları izlerken il il, eyalet eyalet vakanın görüldüğü yerlerin bilgilerini paylaşıyor. Hangi kent, hangi kasaba olduğuna kadar belirtiliyor. Türkiye’de bu bilgi paylaşılmadı ama umarım en kısa sürede paylaşılacaktır.’”

Karar gazetesi manşetindeki, “Seferberlik” başlıklı haberinde, “Dünyaya küresel kabus yaşatan koronavirüs Türkiye’ye de sıçrayınca bugüne kadar işletilen önlemlerin kapsamı en üst seviyeye çıkarıldı. Devlet ‘kırmızı alarm’ adımlarını eğitimden, turizme kadar birçok alanda hayata geçirdi. Toplumsal hayata yeni bir yön verecek olan en ciddi mücadelede vatandaşlar da kişisel önlemleri artırarak ‘tamamlayıcı adımları’ atmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahretin Koca, ‘Bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı’ açıklamasını yaptı. Bakan Koça şunları söyledi: ‘Koronavirüs başka birçok ülkeye buluşmasına, küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. İnsanların ülkeden ülkeye hareket olduğu dünyada direnç hangi düzeyde olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır.’ Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Bakan Koca 2Hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklara karşı başarıyı 4 şey tesis eder. Güçülü tedbir, süratli müdahale, yaygın sağlık altyapısı, güven verici bilgilendirme. Bu 4’üne de sahibiz. Tedbirde birlikteyiz. Mücadelede birlikteyiz. Her önemli olayı size titizlikle bildireceğiz’ ifadelerini kullandı. ‘Yurtdışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım’ diyen Koca “Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma programına lütfen uyalım. Yurt dışından dönenler için 14 kuralı, dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız ve tüm birimleriyle devletimiz koronavirüse karşı hazırlıklarını tamamladı. Ulusal bir mücadele edeceğiz, risk somut tedbirler ise basittir. Koranavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi ise manşetinde, “Virüs fırsatçıları” başlıklı habere yer verdi:

“Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından yüz maskesi ve dezenfektan malzeme fiyatları fahiş oranda arttı. Her kriz döneminde yaşandığı gibi bu kez de fırsatçılar ortaya çıktı. Daha önce tanesi 2 lira olan maskeler 20 liraya kadar çıktı. Birileri vatandaşın korkusu üzerinden cebini doldurdu. Bunun dışında önceki gün 48 lira olan bir dezenfektan ürünü, virüs açıklamasının ardından 84 liraya satılmaya başlandı. Kolonyacılara ise yüzde 500 talep oldu, fiyatlar katlandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design