Anasayfa / Medya izleme / “Acil önlem çağrısı”

17 Mart

“Acil önlem çağrısı”

Yeni Yaşam, Evrensel ve Cumhuriyet gazeteleri Türk Tabipler Birliği’nin kritik açıklamasını manşete taşıdı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Zaman daralıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Koronavirüste iki haftanın kritik olduğuna dikkat çeken TTB Başkanı Sinan Adıyaman, ‘Önlemleri sıklaştırmalı, hazırlıkları hızlandırmalıyız’ diyerek bakanlığa ‘krizi birlikte yönetelim’ çağrısı yaptı. Türkiye’de koronavirüse yakalananların sayısı artarken, TTB’den kritik bir açıklama geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 18 kişiden daha fazla hasta sayısı olduğuna dair duyum aldıklarını belirterek, ‘Hastalığın diğer ülkelerdeki yayılma hızına bakıldığında önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğu anlaşılmaktadır’ dedi. Hasta sayısının hızla artabileceği uyarısını yapan Adıyaman, ‘Planlamaları ivedilikle yapmak ve gerekli önlemleri zamanında alarak uygulamak yaşamsal önemdedir’ dedi. ‘Sosyal uzaklaşma’ önlemlerinin zamanında ve etkili olarak uygulanması gerektiğini ifade eden Adıyaman, sokağa çıkma yasağını da önermediklerini belirterek, ‘Bizim önerdiğimiz önlemler alınırsa buna gerek kalmaz’ dedi.”    

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Acil önlem çağrısı” başlığıyla yer ayırdı:

“Koronavirüs salgını konusunda açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) önümüzdeki haftanın kritik öneme sahip olduğunu belirterek acil önlemler alınmasını istedi. TTB Başkanı Sinan Adıyaman, Türkiye’de koronavirüse ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından 18 vaka olduğu açıklansa da kendilerine ulaşan vaka bilgisinin daha fazla olduğunu söyledi. Adıyaman, hastanelerin hazır olmadığını, test tanı merkezlerinin yetersiz olduğunu ve test sonuçlarında da tuhaf yanıtlarla karşılaştıklarını söyledi. Önlemlerin yetersizliğine işaret eden Adıyaman, Sağlık Bakanlığı’na ‘Süreci birlikte yönetelim’ çağrısı yaptı.”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “Şeffaflık yener” başlığını attı ve “TTB’de, koronavirüs salgınına ilişkin basın toplantısı yapıldı. Salgına karşı Türkiye genelinde alınan önlemlerin artırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Adıyaman, hastalığı tespit etmek için yapılan test sayısının yetersiz olduğunu belirterek ‘Tanı için gereken test kitinin üretim kapasitesi haftada 2 bin testin üzerine çıkarılması gerek. Bakanlığın uygulanan test sayılarını, negatif ve pozitif çıkan testleri günlük olarak açıklaması gerek’ dedi. Hasta sayısının hızla artabileceği uyarısında bulunan Adıyaman, ‘1 metre kuralına uymalıyız. Önemli olan hastalığın yayılmasını önlemek’ dedi. Adıyaman, ‘Aldığımız duyumlar hasta sayısının daha fazla olduğu yönünde. Ayrıca test sonuçlarının pozitif geldiği fakat bunların 18 kişilik grupta olmadığı, test sonucu negatif geldiği zaman bir daha teste yollandığında pozitif ya da negatif değil, ‘yüksek riskli’ gibi tuhaf bir yanıtın geldiği ve bunların genel hasta sayısına eklenmediği yönünde duyumlar alıyoruz. Yurtdışı geçmişi olmayan hastalar olduğunu söylüyorlar. Yerli hastalar var deniyor’ bilgisini paylaştı. Sağlık Bakanı’nın vakanın görüldüğü ili açıklamama kararı aldığını anımsatan Adıyaman, ‘Bazı iller var ki oralarda özel ilgi gerekiyor. Türkiye’deki son 2-3 günlük görüntü salgının çok ciddi boyutlar alacağını gösteriyor. Bir yerde salgın varsa orada salgın olduğu açıklanmalı ki buraya yapılan ziyaretler azalsın’ dedi. Eğlence yerlerinin kapatılmasının yeterli olmadığını belirten Adıyaman, ‘Düğünler iptal edilmeli. Sınavlar ertelenmeli. Virüsün yayılmasını engellemek için gerekirse ulaşım, eczane, bakkallar dışında tüm işyerleri geçici olarak kapatılmalı’ dedi” ifadelerini kullandı. 

“Korona salgını bile yoksul halkı vuruyor”

Birgün gazetesi manşetinde, “Korona salgını bile yoksul halkı vuruyor” başlıklı haber yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Koronavirüs, tüm dünyada kapitalist sağlık sisteminin tartışılmasına yol açarken, virüs en temel sağlık hizmeti alamayan milyonların varlığını dünyaya hatırlattı. Durum, Türkiye’de de farklı değil. Virüsün ortaya çıktığı Çin’de, salgınla mücadele kamu eliyle yürütülürken, sağlık sisteminin neredeyse tamamının özel sektörün elinde olduğu İngiltere’de ise halk kendi başına bırakıldı. Salgına karşı mücadelenin kamu eliyle yürütüldüğü ülkelerden biri de Güney Kore. 51 milyonluk ülkede 200 bin insana test yapıldı. Türkiye’de bu sayı sadece 400. Testin fiyatı 2 bin lirayı buluyor. Türkiye’de her gün binlerce kişi doktora koşuyor. Fakat yeterli kit olmadığı için tahlil yapılamıyor. Diğer bir acı gerçek ise salgın durumunda yoğun bakım ünite sayısının çok yetersiz kalacağı. Asgari ücretle ve sendikasız çalışan binlerce işçi neredeyse hiçbir önlem alınmadan işlerinin başında. İşverenler, işçilerin izin ve rapor gibi haklarını kullanmalarında son derece cimri davranıyor. Süreç istihdama da darbe vurdu. Küçülen pazarda sermayenin ilk aklına gelen işçi çıkarmak ya da ücretleri indirmek oldu. Hizmet başta olmak üzere, birçok sektörde emeğin aleyhine düzenlemeler yapıldı. Daralan ekonomiyle birlikte, işsizlik daha da artacak. Sadece iki haftalık kısıtlı sürede ortaya çıkan ekonomik durgunluk bile, halk için daha kötü günlerin habercisi niteliğinde.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design