Anasayfa / Medya izleme / “Neşemiz yerinde değil!”

20 Mart

“Neşemiz yerinde değil!”

Yeni Yaşam, Evrensel ve Sözcü gazeteleri “ekonomik tedbir paketi”ne yönelik eleştirileri manşete çekti

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Sermayeye para, yurttaşa kolonya” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Erdoğan’ın açıkladığı ‘koronavirüse karşı önlemler’ paketi, salgını tedirginlikle izleyen yurttaşlar için hayalkırıklığı oldu. Daha çok şirketleri kollayan destek paketi ise ‘evde kalması’ tavsiye edilen emekçiler için hiç bir güvence içermiyor. Koronavirüs vakalarının tırmanışı karşısında resmi kurumların politikasızlığı nedeniyle bir yandan çaresizce yaşamını sürdürürken, bir yandan gelecek kaygısına boğulan yurttaşlar, bir kez daha hüsrana uğradı. Önceki gün düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, abdest almanın faydalarından 2071 hedeflerine kadar her şeyden söz ederken, her gün işini gücünü kaybeden ve artık hayatını kaybetmekten de korkan yurttaşlara sabır, dua ve kolonyadan başka bir vaatte bulunmadı. Konuşmasına, koronavirüs mücadelesine milyarlar ayıran Avrupa ülkelerini eleştirerek başlayan Erdoğan, sözlerinin yarıdan fazlasını kendi yönetimini övmeye ayırdı. Hemen her günkü konuşmalarında yer alan ‘2053 ve 2071 vizyonları’nı bir kez daha tekrarlayan ve krizden sonra 21. yüzyılın ‘Türkiye’nin asrı’ olacağını iddia eden Erdoğan, uzun süre de koronavirüsle mücadele konusundaki başarılarını övdü. Konuşmasında çalışmadan yaşaması mümkün olmayan milyonlarca insanın virüsten nasıl korunacağı sorusuna yanıt vermeyen Erdoğan, yurttaşlara ‘evden çıkmama’ tavsiyesinde bulunmakla yetinirken, devletin evde kalanlara ne gibi bir destek vereceğini açıklamadı. Erdoğan, konuşmasında yalnızca ‘öpüşmeme sarılmama’ üzerine öğütler verdi, abdest almanın koruyuculuğundan söz etti, hadislerden örnekler verdi, ancak devletin yurttaşları evde tutmak, temastan korumak için ne yapacağına değinmedi.”    

Evrensel gazetesi benzer bir habere manşetinde, “Neşemiz yerinde değil!” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB Başkanı’na ‘neşen yerinde’ diyerek açıkladığı ekonomik tedbir paketinden yaşlıya kolonya, yoksula dua, halka fatura çıktı! Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: En neoliberal ülkelerde dahi geniş kitleler korunurken bizde açıklanan önlemlerde, emekçi kitlelere yönelik hiçbir uygulama yok. Prof. Dr. Ahmet Şahinöz: Yapılan şey işsizlik fonundan sermayeyi kurtarma operasyonu. Prof. Dr. Mustafa Altıntaş: Patronların temsilcileri var, işçininki yok. Paket kimin için belli! Prof. Dr. Yalçın Karatepe: Somut olarak vatandaşın hayatına yansıyacak tek düzenleme en düşük emekli aylığının bin 500 liraya çıkartılması oldu. Bülent Falakaoğlu: Küçük işletmelere nakdi destek, faturaları ötelemek, tüm işsizlere, ev ve ülke ekonomisi devam etsin diye maaş ödemesi yapmak, ücretsiz izinleri kaldırmak şart.’”  

Sözcü gazetesi ise manşetindeki, “ABD para veriyor, iktidar vaat veriyor” başlıklı haberinde, “Başta ABD olmak üzere pek çok ülke, virüsten etkilenen sektörlere ciddi maddi yardım yapıyor. Bizde açıklanan destek ise hayal kırıklığı yarattı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan'ın açıklamaları için ‘hayal kırıklığı' dedi ve şunları söyledi: ‘Salgın ortaya çıktığında altı gün ortada yoktu. Açıklanan paket beklentilerin çok uzağında. Derde deva hiçbir tedbir çıkmadı. Çiftçi temsilcisini toplantıya bile çağırmamışlar. Yapılmayan ticaretin, kazanılmayan gelirin, kapanan dükkanın vergisini erteleyerek piyasayı canlandıracağını zannediyor. ‘Esnafın batmasına izin vermeyeceğiz' diyemediler. ‘Çalışanın maaşlarını biz ödeyeceğiz' diyemediler. Yine pansuman.’ CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise ekonomiyle ilgili kanun teklifini Meclis'e sunduklarını belirtti. Hamzaçebi, önerilerini şöyle sıraladı: ‘Vergi ve sigorta pirim borçları yapılandırılmalı. Bekleyen KDV iadelerinin yüzde 50'si avans olarak ödenmeli. Yükseköğretim öğrencilerine ayrım yapılmadan 500'er liralık ödenek verilmeli.’ CHP'nin teklifi kabul edilirse, son 3 yılda 6 ay prim ödemiş ve son bir aydır çalışan herkes işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek” ifadelerine yer verdi.

“Endişe salgını”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Endişe salgını” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Bakan Fahrettin Koca’nın ilk koronavirüs vakasını açıklamasının üzerinden 8 gün geçti. Sürecin yönetilme tarzı, güven yerine bilinmezliği, kuru gürültüyü ve tedirginliği artırıyor. Süreç şeffaf yönetilmiyor. 16 Mart’ta hayatını kaybeden Emekli Kuvvet Komutanı Yalman’ın virüsten öldüğü ortaya çıktı. Bilgiyi hükümet değil, bir gazeteci duyurdu. Bilgiler gizleniyor. Şu ana kadar salgından 3 kişinin öldüğü açıklandı. Yurttaşlar, gerçek vaka ve ölü sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu düşünüyor. Tehdit önemsenmiyor. Yetkililer tatmin edici bilgiler paylaşmıyor. Tehdidin kontrol altına alınması için gerçek vaka sayısını ve salgının görüldüğü yerleri bilmek gerekiyor. Uzmanlar dışlanıyor. Bu konuda uyarılar yapan doktorlar, otorite baskısıyla susturuluyor. Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emekçileri süreçten inatla dışlanıyor, yok sayılıyor. Erken davranılmadı. Dünya virüsle mücadele ederken, iktidar kamuoyuna ‘Bizde vaka yok’ şeklinde ‘bilgi’ veriyordu. Ancak kısıtlı test uygulamasıyla bile sayı 7 günde 200’e yaklaştı. Önlemler yetersiz. Bu durum, ‘Testlere daha önce başlanıp, ‘sosyal mesafe’ türü tedbirler geç kalmadan alınsaydı yayılma hızı yavaşlatılamaz mıydı?’ gibi onlarca soruyu akıllara getiriyor.”   

“Virüs affı”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Virüs affı” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleri ve AKP yöneticileriyle yaptığı toplantıda koronavirüs salgını nedeniyle hızla çerçevesi iyi belirlenmiş bir infaz sistemi değişikliğinin TBMM gündemine getirilmesini istedi. Gül, konuyla ilgili olarak dün de AKP grup yöneticileriyle bir araya gelerek değerlendirmelerini sürdürdü. Erdoğan, daha önceki toplantılarda terör, örgüt, uyuşturucu, cinsel istismar ve mükerrer işlenen suçlarda mevcut mevzuattaki dörtte üçlük infaz oranının indirilmesine karşı çıkmış, diğer suçlarda oranın üçte ikiden yarı yarıya düşürülebileceğini belirtmiş, teklifin bu yönde hazırlanmasına karar verilmişti. Ancak bu içerikteki infaz düzenlemesiyle tahliye olacak hükümlü sayısının azlığı nedeniyle teklif beklemeye alınmıştı. Erdoğan ile yapılan son toplantılarda infaz indiriminden yararlandırılacak suçlarla ilgili olarak kapsamın genişletilmesi yönünde eğilim ortaya çıktı. Partide, istisna suçlarda bazıları hariç infaz oranlarında indirime gidilebileceği, dörtte üç yerine üçte iki oranında cezaların infazının sağlanabileceği kaydediliyor. Ancak kapsam genişletilirken hangi suçların istisna tutulacağı ile ilgili değerlendirmeler sürüyor. Bazı parti yöneticileri, ‘Henüz nihai bir karar yok. Üzerinde tartışılan 1-2 husus var, onlara da netlik kazandırılınca teklif verilebilir’ görüşünü dile getirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için 100 bine yakın bir tahliyeyi getirecek infaz indirimi üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Getirilecek yasa önerisinde, tutuklu olarak yargılananların da serbest olarak yargılanmasına dönük düzenlemelerin de yer alacağı kaydediliyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design