Anasayfa / Medya izleme / “Test sayısı artırılsın, sağlık parasız olsun”

23 Mart

“Test sayısı artırılsın, sağlık parasız olsun”

Korona salgınına karşı mücadeleyle ilgili çağrılar gazetelerde öne çıktı

Birgün gazetesinin manşetinde, “Test sayısı artırılsın, sağlık parasız olsun” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Ülkede test yapılan kişi ve test merkezlerinin sayısı, salgınla mücadelede başarı sağlamak için sağlıkçıların öngördüğü düzeye hâlâ ulaşmadı. TTB’nin, ‘YaygınTest’ etiketi ile sosyal medyada başlattığı kampanyaya çok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütü de destek verdi. Konuya ilişkin BirGün’e konuşan TTB Başkanı Sinan Adıyaman, salgınla mücadelede başarı sağlayan ülkelerin ortak özelliğinin yaygın test yapılması olduğunu belirtti. ‘Testler yaygınlaştırılmalı ve ücretsiz yapılmalı’ diyen Adıyaman, hastaların yüzde 80’inin hastalığı klinik bulgular olmaksızın asemptomatik geçirdiğinin altını çizerek, ‘Çoğu insan hasta olduğunu bilmiyor’ diye konuştu. Hastaların tespitinin ve izolasyonun önemine dikkat çeken Adıyaman, şunları söyledi: ‘Ne kadar çok test yaparsanız o kadar çok hasta yakalayabilirsiniz. Başarının şartı, test sayısının çok olması, izolasyon ve karantinanın düzgün uygulanmasıdır. Önceki gün test sayısı düşünce hasta sayısı da düştü. Daha fazla test yapılmalı. Aksi takdirde İngiltere’nin ilk süreçte yaşadıklarını yaşarız. Üniversite hastaneleri ve bazı sağlık merkezlerinde de test yapılacağı duyumları alıyoruz. Ancak bu da yetmez. Türkiye’nin 81 ilinde, büyükşehirlerde birden fazla merkezde test yapılmalı.’”

“Acil atama çağrısı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Acil atama çağrısı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Uzun süredir sağlıkta şiddetin sona ermesi mücadelesi veren sağlık emekçileri, şimdi de koronavirüs salgınıyla beraber yoğun iş yükü ve hastalık riskiyle karşı karşıya. Her akşam balkonlardan yapılan alkışla moral ve destek verilen hekim ve sağlık emekçileri, salgınla mücadelede yetersiz kalan önlemlerden, az kişi ile çok iş yapmaktan şikayetçi. Evrensel'e konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Selma Güngör, bu alanda iş yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirterek, ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv çalışmasıyla bekletilen hekim ve sağlık çalışanlarının bir an önce atamalarının yapılması gerekiyor’ diyerek ilerleyen günlerde tükenmişlik sendromunun yaşanabileceğine dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının çok büyük stres altında çalıştığına ve yaşadığına dikkat çeken Güngör, ‘Salgınla baş etmeye çalışmanın yanında hem kendilerinin hem de hastaların sağ kalması için mücadele veriyorlar. Bunun üzerine bir de evlerine gittiklerinde ailelerine bulaştırma riski içerisindeler’ dedi. Sağlıkçılar açısından çalışma ortamının da gün geçtikçe yoğunlaştığını ifade eden Güngör, ‘Bu noktada sadece alanda aktif çalışanların yanı sıra güvenlik soruşturması ve arşiv çalışması nedeniyle bekletilen birçok hekim ve sağlık çalışanı bulunuyor. Güvenlik soruşturması ve arşiv çalışması nedeniyle engellenen ve atama bekleyen hekim ve sağlık çalışanları derhal işe başlamalı. Çünkü bu salgınla mücadele sınırlı sayıda çalışanla yapılmaz’ diye konuştu. Az kişi, yoğun çalışma temposu ve yaşanan stresle beraber hekim ve sağlık çalışanlarında bir süre sonra tükenmişlik sendromunun baş göstereceğine değinen Güngör, ‘İtalya’da yeterince alınmayan önlemler nedeniyle sağlık çalışanlarına ve hekimlere koronavirüs salgınının bulaştığını hatta hayatlarını kaybettiğini biliyoruz.  Türkiye’de de eksiklik ve yetersizliğin ortada olduğu mevcut ve burada da hekimlere ve sağlık çalışanlarına bu virüs bulaştı. O yüzden hiçbir önlemin eksik bırakılmaması gerekiyor’ diye konuştu.”

“Mahalle seferberliği”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Mahalle seferberliği” başlıklı haber yer aldı. “Çinli gazeteci, 1.3 milyar nüfusa sahip ülkesinin virüsü nasıl durdurduğunu Cumhuriyet’e yazdı” üst başlığıyla verilen haber şöyle:

“Salgının kontrolü ve önlenmesinin anahtarı tüm insanların katılımıdır. Salgının bilgileri, kontrol ve önleme önerileri, bilimsel makaleler ve salgınla mücadelede hikayeleri günlük yaşamı ve sosyal medyayı kapladı. Bu sayede toplumun tüm kesimleri seferber edilerek mahallelere hatta köylere kadar uzanan bir salgınla mücadele ağı kuruldu. Bu kapsamda farklı bölgelere farklı müdahale önlemleri uygulandı. Salgın önleme ve kontrolünün kritik ön cephesi olan mahallelerde 4.5 milyon kişi çalıştı. Bu kişiler, mahalleye giren ve çıkan kişilerin ateşini ölçtü, mahalle sakinlerine maske takması çağrısı yaptı ve evlerinde karantina altında olanların günlük ihtiyaçlarını giderdiler.”

“Halka desteğin kaynağı burada”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Halka desteğin kaynağı burada” başlıklı habere yer verdi:

“CHP’li Özgür Özel, ‘Garanti projelerle milyarlar kazanan 5 müteahhidin alacağını vermeyin, parayı halka dağıtın. 83 milyonun yüzünü güldürün’ dedi. Özel, şunları söyledi: ‘Hükümetin paketi yetersiz. Virüsün yarattığı tehlikeyi algılayamadılar. Milletin karşısına çıkıp ‘kimse işsiz, kimse açıkta kalmayacak’ diyen bir başkan yok. İşte kaynak ortada. Geçiş garantisi verdikleri yollar ile yolcu garantisi verdikleri havalimanları için 5 müteahhide verdikleri parayı 1 yıl ertelesinler. Bu parayı halka versinler.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design