Anasayfa / Medya izleme / “Şeffaf olun gizlemeyin”

24 Mart

“Şeffaf olun gizlemeyin”

Günün öne çıkan haberleri Karar, Birgün ve Evrensel gazetelerinde yer aldı

Birgün gazetesi manşetinde, “Şeffaf olun gizlemeyin” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği mektupla 19 soruya yanıt aradı. Sürecin ‘şeffaf’ yürütülmesi gerektiğini bildiren TTB, ikinci kez test yapılanların pozitiflik oranının kaç olduğunu ve tanı konanların nerede ikamet ettiklerini sordu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs pandemisiyle ilgili ülkedeki tablonun açık ve şeffaf paylaşılmasını istedi. TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın imzasıyla, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya gönderilen yazıda, ‘Covid-19 pandemisinin tüm dünyada hızla yayıldığı bugünlerde, başından bu yana vurguladığımız gibi en çok ihtiyacımız olan şey şeffaflık ve toplumun süreç hakkında tam olarak bilgilendirilmesidir’ ifadelerine yer verildi. TTB’nin Sağlık Bakanlığı’na yönettiği sorular şöyle: -Tanısı doğrulanmış olguların ikamet ettikleri il ve ilçelere göre, yaş ve cinsiyete göre dağılımları nasıl? -Tanısı doğrulanmış olguların yurtdışı temas öyküsü ülkelere göre nasıl bir dağılım göstermekte? -Bugün itibarıyla ülkemizde kaç ilde ve kaç merkezde test yapılmakta? -Bugüne kadar her bir tanı/tarama testinden toplam kaç adet yapılmıştır? -Günlere göre her bir tanı/tarama testi tipi için pozitif sonuçlanan test sayısı kaç? İlk testi negatif olup ikinci kez test yapılanlarda pozitiflik oranı ne? -Bugün itibarıyla illere göre tanısı doğrulanmış ya da olası/kuşkulu COVID-19 hasta yatırılan hastane sayısı kaç? -Tanısı doğrulanmış olgularda bugüne kadar hangi ilaçlar kullanılmıştır? -Kişisel koruyucu malzeme stokumuz ve üretim kapasitemiz öngördüğünüz ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde mi? Bakanlığınıza bağlı hastaneler dışında üniversite hastanelerine de dağıtım yapılmakta mı? -Bakanlığınızın öngördüğü hasta sayısı ve ihtiyaca göre bu ilaçların mevcut stokları yeterli mi?”

“İşsizlik ve borçlar salgın kadar korkutucu”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “İşsizlik ve borçlar salgın kadar korkutucu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Koronavirüs salgınıyla metalden gıdaya, tekstilden lojistiğe tüm sektörlerden işten atma ve ücretsiz izin haberleri geliyor. İşçiler iş ve gelir garantisi istiyor. Yıllık izin kullandırılan işçiler ise ‘İzinler bitince ne olacak?’ kaygısı yaşıyor. İşsizlik ve gelir kaybına tahammül edemeyeceklerini dile getiren işçiler, ‘İşçi salgınla nasıl mücadele edecek, çoluk çocuğuna ne yedirecek?’ diye soruyor. Hükümetin açıkladığı 100 milyar liralık paketin sadece patronları koruduğunu söyleyen işçiler, işten atmaları ve gelir kaybını engelleyecek bir paket çıkarılmasını istiyor. ‘İşveren her koşulda kazanırken işçi her koşulda kaybediyor. Bizim için borçlar ve yokluk, salgın kadar sıkıntı yaratacak’ diyen işçiler sessiz kalan sendikaları da göreve çağırıyor.”

“Almanya böyle geriletti”

Karar gazetesi manşetindeki, “Almanya böyle geriletti” başlıklı haberinde, “Küresel felaketin merkezine dönüşen Avrupa’nın göbeğindeki Almanya, koronavirüsü izole etmeyi başardı. Dünyada virüsün öldürme oranı yüzde 4.2’lere çıkmışken Almanya’da bu rakam binde 4’te kaldı. Vietnam ve Güney Kore gibi Asya ülkelerinin başarısından sonra ‘Berlin formülü’ salgının çözümü için dünyaya yeni umut oldu. İşte ‘Bu işi nasıl başardılar’ın cevabı... Çin’den ortaya çıkıp dünyanın tamamına yayılan koronavirüs bugüne kadar 15 binden fazla kişiyi öldürdü 330 binden fazla kişiyi de hasta etti. Yaklaşık 100 bin kişi de hastalıktan kurtularak taburcu edildi. Türkiye’de de yayılan koronadan dolayı şimdiye kadar 30 kişi hayatını kaybetti, bin 236 kişi de virüse yakalandı. Temastan, havadan ve yüzeylerden bulaşabilen bu virüsü açıklanana göre Çin kontrol altına almış gibi. Ancak İtalya, İspanya ve İran’daki trajedi her geçen gün büyüyor. Tedavisi henüz olmamasına rağmen bu virüsü kontrol altına alabilen ülkeler de var. En başarılı örnek Almanya, Singapur, Vietnam ve Güney Kore olarak gösteriliyor. Bu ülkelerin başarısının altında yatan en büyük etken ise Dünya Sağlık Örgütü’nün üzerine basa basa vurguladığı ‘Test yapın, test yapın, test yapın’ tavsiyesini yerine getirmek.  Bu konuda başarısını her geçen gün artıran Almanya Kovid-19 salgınında alınan sosyal mesafe tedbirlerinin olumlu sonuçlarını görmeye başladı. 26 bin 198 vaka ve 111 ölümün olduğu Almanya’da tedbirler erken alındı. Okullar tatil edildi, fabrikalar durduruldu, dünyanın en büyük laboratuvar ağı harekete geçirildi. Almanya Halk Sağlığı Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, yaptığı açıklamasında, Almanya’daki yeni koronavirüs salgınında yaşanan artışın, sosyal mesafe önlemleri sayesinde ilk kez durağan bir döneme girdiğinin işaretlerinin görüldüğünü açıkladı. Wieler ‘Salgındaki büyüme eğrisinin hafif bir şekilde düzleştiğine dair işaretler görüyoruz, ancak bunu çarşamba günü kesin olarak onaylayabileceğim’ ifadelerini kullandı. Weiler, Almanya’da şimdiye kadar alınan okul kapatma, el yıkama talimatları ve halka açık toplantıların durdurulması gibi tedbirlerin oldukça etkili olduğunu açıkladı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design