Anasayfa / Medya izleme / “Yeni pandeminin adı: Kutuplaşma virüsü!”

22 Nisan

“Yeni pandeminin adı: Kutuplaşma virüsü!”

İktidar ve CHP’li belediyeler arasındaki “mücadele” gazetelerin manşetinde geniş yer buldu

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Yeni pandeminin adı: Kutuplaşma virüsü!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İktidar halka ekmek ve koli dağıtınca ‘vatanseverlik’ diyorlar. Aynısını CHP’li belediyeler yapınca, ‘Feto’cu, PKK’lı’ diyorlar… İşte kutuplaşmaya tepkiler: Meral Akşener: İmamoğlu ve Yavaş’ın, FETO yöntemine alışkanlığı yok. Bu yöntemleri geçmişte kullananlar bilirler. Suçlama esef verici. Seyit Torun: Eğer yardım paketi götürmekse suçumuz, bu suçu üstleniyoruz. Halka yardımı belediye götürmeyecek mi? Kutuplaştırmayın. Veli Ağbaba: AKP siyasi çıkarları tehlikeye girer endişesiyle zor durumdaki halka yapılan yardımları engelliyor. Bu kadar açık ve net. Engin Özkoç: Bizim yürüdüğümüz yol cumhuriyetin yoludur. Paralel yapıyı onlar çok iyi bilirler. Çünkü paralel yapının yoldaşlarıydılar.” 

Cumhuriyet gazetesi manşetine, “İkiyüzlü yardım” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı, ‘Belediyeler izinsiz yardım ve bağış toplayamaz’ diyerek İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin bağış hesaplarına el koyup CHP’li başkanlar hakkında soruşturma açarken, eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in AKP Ankara İl Başkanlığı’nın başlattığı yardım kampanyasına destek istediği görüntüler ortaya çıktı. Gökçek’in, kampanyaya 39 TIR dolusu yardım yaptığı belirlendi. Gökçek’in, kampanyaya ABB kaynaklarını kullanarak 39 TIR dolusu yardım topladığı ortaya çıktı. ABB’den 27 Mart 2015’te yapılan açıklamada, ‘Kampanya sonucu Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarınca toplanan 39 TIR dolusu yardımın 13 TIR’ı giyim ve ev eşyası, 7 TIR’ı beyaz eşya, 6 TIR’ı gıda ve temizlik malzemesi, 13 TIR’ı ise bebek bezi, hijyenik malzemeler, kırtasiye ve oyuncak gibi malzemelerden oluşuyor’ denildi. Edinilen bilgiye göre, o dönem toplanan TIR ve nakdi yardımlarla ilgili izin alınmadığı belirtildi. Gökçek hakkında bu kampanya nedeniyle bir işlem yapılmadı.”

Karar gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Bu tempoda dağıtamayız, belediyeler devreye girsin” başlıklı haberinde, “İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, eczanelerin 10 gündür 13 milyon maske dağıttığını söyleyerek, ‘Ancak bu dayanılabilir bir tempo değil. İlaç hizmetimizi, danışmanlık hizmetimizi veremez olduk. Eczanelerimizde maske dağıtımı dışında rutin işlerimizi yapamaz olduk. İlaç hizmetimizi, danışmanlık hizmetimizi veremez olduk. Bizim talebimiz belediyelerin ve muhtarlıkların da devreye girmesi… Maske dağıtımını birkaç elden yapmamız gerekiyor. Yeni düzenlemelere ihtiyacımız var. Bizim talebimiz belediyelerin ve muhtarlıkların da devreye girmesi’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Sağlıkçıları koruyun”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Sağlıkçıları koruyun” başlıklı haber yer aldı:

“SES’in 292 hastaneden sağlık emekçileriyle yaptığı anket, kişisel koruyucu donanımına ulaşmada hala sorun yaşandığını gösterdi. Ankete katılan kurumların yüzde 39’unda sağlık emekçilerine hiç test yapılmadığı ortaya çıktı. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, haftalardır çözülmeyen sorunlar yüzünden 24 sağlık emekçisi hayatını kaybederken, binlercesinin enfekte olduğunu bildirdi. Dünya Tabipler Birliği, salgınla mücadelede sağlık personeli ve donanım eksikliğine dikkat çekti. ‘Dünyanın en varlıklı ülkelerinde bile sağlık çalışanları savunmasız biçimde enfeksiyon yangınının içine sürülmektedir’ denilen açıklamada, tüm sağlık çalışanları için koruyucu kişisel donanımların eksiksiz sağlanması için Dünya Sağlık Örgütü ve hükümetlere çağrı yapıldı.”

Birgün gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Binlerce sağlık emekçisi hasta” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 52 ilde hastanelerde görevli işyeri temsilcileriyle koronavirüs anketi düzenledi. Çalışmanın sonuçlarını açıklayan SES, en az 2 bin sağlık emekçisinin testinin pozitif olduğu bilgisine ulaştıklarını belirtti. Buna özel ve ulaşılamayan kamu hastaneleri de eklendiğinde, Covid-19 pozitif sağlık çalışanı sayısının çok daha yüksek olma ihtimalinin altını çizdi. Çoğu hastanede sağlık emekçilerine düzenli test uygulanmadığının iddia edildiği açıklamada, ekipman sorununun çözülmediği vurgulandı.”

“Talan serbest, direniş yasak”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Talan serbest, direniş yasak” başlıklı haber yer aldı:

“İktidar halka sokağı yasaklarken maden şirketleri hükümetin doğa düşmanı politikalarından cesaretle çalışmalarına devam ediyor. Kazdağları’nda direnişin 271’inci gününde yaşam savunucuları salgın bahanesiyle direniş yerinden çıkarılmak isteniyor. Salgına karşı her türlü önlemi alarak nöbete devam eden direnişçilere ‘alanı terk etmeleri’ için tebligat yapıldı. Yurttaşlar, ‘Bu karar, ormanların şirketler tarafından yok edilmesinin önünü açıyor’ diyerek tepki gösterdi. Salda Gölü’nde yaşananların Kazdağları’nda da yaşanmasından endişe duyduklarını ifade eden yurttaşlar, İl Hıfzısıhha Kurulu’na bu karardan dönme çağrısı yaptı. CHP’li Muharrem Erkek, maden şirketinin alanda ruhsatsız bir biçimde bulunduğunu hatırlatarak, ‘Kirazlı mevkiinde, izolasyon kurallarına uyan ve az sayıda kalan insanın tahliyesi için tebligat yapılmış. Bölgede drone uçuşu yasaklandı. Umarız bu süreci doğa katliamı için fırsata çevirmezler’ dedi.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design