Anasayfa / Medya izleme / “Türkiye ilk üçe yükseldi”

23 Nisan

“Türkiye ilk üçe yükseldi”

Cumhuriyet gazetesi, iktidarın ve gazetelerin “Her şey yolunda” propagandasını yalanlayan rakamları okuyucularıyla paylaştı

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altında, “Türkiye ilk üçe yükseldi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Polimetre, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerinden yola çıkarak koronavirüsün karşılaştırmalı istatistiki tablosunu raporlaştırdı. 21 Nisan 2020 raporuna göre, Türkiye günlük vaka sayısında ABD ve İngiltere’den sonra 3. sıraya kadar yükseldi. Ortaya çıkan son tablo için ‘Ciddi bir uyarı’ notu düşülen raporu yorumlayan Polimetre’nin sahibi Mehmet Günal Ölçer, ‘Ben matematik mühendisiyim, rakamları yorumlayarak bakıyorum. Salgının 2 ay içinde Avrupa’da birçok ülkede sona ereceğini hesaplayabiliyoruz. İki ay sonra Avrupa’da biterse üç ay sonra da Türkiye’de biter’ tahmininde bulundu. Türkiye’nin toplam vaka sayılarında 7. sırada, toplam ölüm sayılarında 12. sırada olduğu belirtilen raporda şu değerlendirmelerde bulunuluyor: ‘Günlük olay sayısında Türkiye dünyada ABD ve İngiltere’den sonra 3. sıraya yükseldi. Bu çok ciddi bir uyarıdır. Türkiye’nin günlük olay sayıları sıralamasında, günlük ölüm sayıları sıralamasından daha yukarıda yer alması, önümüzdeki günlerde ölüm sıralamasındaki yerimizin daha yukarılara çıkacağına işaret etmektedir. Bugünkü verilere göre olay sayısında 3. sıraya çıkmış olmamız vahim bir durumdur.’”

“‘Mücbir sebep’ çağrısı”

Karar gazetesinin manşetinde, “‘Mücbir sebep’ çağrısı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Virüs önlemlerinin ekonomiye olumsuz yansımalarını azaltmak amacıyla destek adımları atıldı. Ancak düzenlemelerin dar kapsamlı olması nedeniyle önemli bir kesimin mağduriyeti giderilemedi. Ekonomiye can suyu olacak ‘geniş kapsamlı paket’ çağrıları arttı: Kısa çalışma ödeneğinde devlet katkısı yüzde 60’ın üstüne çekilsin. Desteklerden bütün sektörler faydalanabilsin. Dünyada etkisini hızla artıran pandemi tehlikesi, ekonomileri de zora soktu. Dünya merkez bankaları, ekonomi otoriterleri bir takım global önlemler alırken, her ülke kendi kaderiyle neredeyse baş başa kaldı. Birçok esnaf, KOBİ ve düşük bütçeli iş yer sahipleri ‘Mücbir sebep’ kapsamına giremedi. Piyasalarda koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen mükelleflerin mücbir sebep kapsamında olduğu kabul edildi. Ancak, kapsama alınan mükelleflerin bazılarının KDV, Muhtasar ve SGK prim ödemeleri 6 ay ertelendi. Bu süre sonunda da ilgili ay vergileri ile birlikte ödenmeleri kazançların olmadığı ancak halen ödemelerin devam ettiği bu dönemde mükellefleri yine çok zorlayacak. O nedenle, ertelenen 6 aylık süre sonlarında, talep edilen ödemelerin faizsiz 6 eşit taksite bölünmesi gerekiyor. Talepler arasında ayrıca, kapsam dışı bırakılan diğer mükelleflerin bu döneme ilişkin Vergi ve SGK prim ödemelerinin faizsiz 12 eşit taksitte ödeme imkanı tanınması isteniyor. Turizm tarafında da Mart – Aralık 2020 döneminde Turizm Katkı Payı ödemelerinin 01 Ocak 2021 tarihine kadar kaldırılması başka bir konu olarak dikkat çekiyor. Elektrik, su ve doğalgaz ödemelerinin 3 ay boyunca talep edilmemesi ve süre sonunda 3 taksite bölünerek ödenebilmesi tüketicilere kolaylık sağlayacak. Ayrıca kısa çalışma ödeneğinde de değişiklik yapılması gerektiği tavsiye edilirken hem bedelin hem de yüzdenin arttırılması gerektiği paylaşılıyor. Konuşulanlar arasında inşaat sektörüne yönelik önlemler de var. Şantiyelerin durması nedeni ile işçi kamplarından şehirlerarası seyahat yasağı sebebi ile ayrılamayan işçiler için işverenin yapmış olduğu masrafların işsizlik sigorta fonundan karşılanması talep ediliyor. 3 ay için işten çıkış yasağı var ancak sektör bazında bir ayrım yok.”

“Bu ülkede çocuk olmak!”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Bu ülkede çocuk olmak!” başlıklı haberinde, “‘Dünyada çocuk bayramı kutlayan ilk ve tek ülke’ olarak övünülen Türkiye’de milyonlarca çocuk anadilinde eğitim hakkından mahrum. Şiddet, istismar, emek sömürüsü de gündemden hiç düşmüyor. Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği Eşbaşkanı Mine Karakaş, devletin Kürt çocukları üzerinde yaptığı ayrımcılığa ve asimilasyon politikasına dikkat çekerek, ‘Bir çocuğun en temel hakkı anadilde eğitim görmektir. Dilinden ettiğiniz zaman her türlü hakkından kısıtlıyorsunuz, uzaklaştırıyorsunuz. 23 Nisan Kürt çocukları için olan bir bayram değil’ dedi. Türkiye’de gündemden düşmeyen bir diğer sorun ise, cezaevlerindeki çocukların durumu. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Avukat Emin Gün, son infaz düzenlemesinden birçok tutuklu çocuğun da yararlanamadığına dikkat çekerek, ‘Virüs yayılırken çocukları cezaevlerinde tutmaktaki ısrarı anlamak mümkün değildir’ dedi. Türkiye’de çocukların maruz kaldığı sömürünün başında emek sömürüsü geliyor. Son virüs salgınında da bu bir kez daha görüldü. 20 yaşın altındakilerin sokağa çıkması yasaklanırken, ek bir düzenlemeyle çalışan çocuklar, bundan muaf tutuldu. İSİG Meclisi üyesi Pınar Abdal, ‘Bu sistemin kendisi çocuk işçiliğini beslemek üzere kurulu’ dedi” ifadelerine yer verdi.      

“Noterlik değil halk egemenliği”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Noterlik değil halk egemenliği” başlıklı haber yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 100 yılı geride bıraktı. Meclis ve Meclisin üstlendiği denge ve denetim mekanizmalarının, demokrasi için kilit önemde olduğuna vurgu yapan Siyaset Bilimci Ömer Turan, OHAL sürerken 2017’de yapılan referandumun demokratik meşruiyetinin şüpheli olduğunu hatırlatarak, ‘Bu anayasa değişikliği demokrasinin temel ilkesi olan kuvvetler ayrılığı ilkesini ciddi biçimde zedeledi’ dedi. Yargının da cumhurbaşkanına tabi kılındığını belirten Turan, tek adam rejimiyle Meclisin denge ve denetim mekanizmasını da yok edildiğine vurgu yaptı. Milletvekillerinin imza atan noter konumuna indirgendiğini söyleyen Turan, yaşanan otoriterleşmeye dikkat çekti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design