Anasayfa / Medya izleme / “Eğitim online, öğrenci offline”

24 Nisan

“Eğitim online, öğrenci offline”

Gündemin dikkat çeken haberleri Birgün, Cumhuriyet ve Karar gazetelerinde yer aldı

Birgün gazetesi manşetinde, “Eğitim online, öğrenci offline” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), ‘COVID-19 Salgınında Eğitim 2020’ isimli raporu, ülkede giderek derinleşen fırsat eşitsizliğinin eğitim alandaki yıkıcı etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre Türkiye, 77 ülke arasında ‘Sessiz bir çalışma yeri olan öğrenciler’ listesinde 49’uncu sırada yer aldı. Ülkelerin, okul ödevleri ve eğitim için kullanabileceği bilgisayarı olan öğrencilerin sıralandığı listede ise Türkiye, 64’üncü olabildi. Covid-19 salgını nedeniyle günlük yaşam hızla değişime uğrarken eğitim de dijital platformlara taşındı. Türkiye de 23 Mart itibarıyla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 18 milyonun üzerinde öğrenci için uzaktan eğitime başladı. Türkiye’de 23 Nisan’da birinci ayını tamamlayan uzaktan eğitim, ilk günden itibaren çeşitli tartışmalara yol açtı. Öğretmenler ve veliler, sisteme erişim konusunda ciddi sıkıntı yaşandığını ifade ederken uzaktan eğitimin ilk günü, AKP propagandasına sahne oldu. Demokrat Parti belgeseli izletildi, çocuklara gösterilmemesi gereken Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde anlatıldı. Ders aralarında da çocuklara ilahi dinletildi. OECD’nin, ‘Ülkelerin pandemi sırasında eğitim ihtiyaçlarını karşılamasında yol gösterici olması’ gerekçesiyle hazırladığı rapor, Türkiye’deki fırsat eşitsizliğinin eğitime etkisini ortaya koydu. Rapordaki 77 ülkelik, ‘Sessiz bir çalışma yerine erişimi olan öğrencilerin yüzdesi’ listesine Türkiye, 49’uncu sıradan girdi. İnternet bağlantısına erişimi olan öğrencilerin oranında da Türkiye, yine sınıfta kaldı. Endonezya’nın 77’nci olarak son sırada yer aldığı, ‘İnternet bağlantısına erişimi olan öğrencilerin’ listesinde Türkiye 70’inci olabildi. Danimarka, Finlandiya ve Estonya, internet bağlantısına erişimi olan öğrenci sayısının en çok olduğu ülkeler olarak öne çıktı. Ülkelerin, okul çalışmaları için kullanabileceği bir bilgisayarı olan öğrencilere göre sıralandığı listede de Türkiye, OECD ortalamasının çok altında kaldı. Türkiye, OECD’nin ‘Okul Çalışmaları İçin Bilgisayara Erişim’ isimli 77 ülkelik listesinde 64’üncü olarak ortalamanın çok gerisine düştü. Bilgisayara erişimi olan öğrencilerin ortalaması Türkiye’de yüzde 70’in biraz altında kalırken ‘Avantajlı okullarda’ okuyan öğrencilerde bu oran yüzde 90’a yaklaştı. Danimarka, Slovenya ve Norveç, listenin ilk üç sırasında, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler ve Endonezya ise son sırasında yer aldı.”

“Kuzguncuk baskısı”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Kuzguncuk baskısı” başlıklı haberinde, “Kuzguncuk’taki evinin yanında kiraladığı alanda kaçak şömine ve çardak yaptıran Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, olayın peşini bırakmayan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Evin fotoğraflandığı iddiasıyla başlatılan soruşturmaya dahil edilen Kaftancıoğlu’nun suçu teşvik ettiği ileri sürüldü. Altun’un şikayetiyle Basın İlan Kurumu da gazetemizden savunma istedi. Daha önce haberimize ‘terör’ soruşturması açılmıştı” ifadelerine yer verdi.

“İyi gidiyor, bozmayın”

Karar gazetesinin manşetinde, “İyi gidiyor, bozmayın” başlıklı haber yer aldı:

“Virüsle mücadelede kritik eşikte iki önemli ‘gevşemeyelim’ uyarısı geldi... DSÖ: Türkiye’de vaka sayıları dengelendi. Ancak belli düzeyde artış sürüyor. Temkinli iyimserlik içindeyiz. Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz: Vaka yüzde 1 bile değil. Toplumun yüzde 60’ı enfekte olana kadar yayılma potansiyeli var. Kontrolü elden bıraktığımız anda virüs hızla yayılabilir. Türkiye, 11 Mart’ta başlayan koronavirüsle mücadele sürecinde önceki gün açıklanan verilere göre 2 bin 491 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 101 bin 790 kişinin de hastalığa yakalandığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü’den (DSÖ) ise Türkiye’nin Kovid’le mücadelesine ilişkin bir haftada farklı yönde açıklamalar geldi. 16 Nisan’da DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Henri Kluge, Almanya, İspanya, İtalya ve İsviçre’den pozitif verilerin geldiğini belirterek ‘Fakat bazı ülkelerde azalma yok ya da artış var. Bu ülkeler arasında İngiltere, Türkiye, Belarus, Ukrayna ve Rusya yer alıyor’ ifadesini kullanmıştı. DÖS, dün yaptığı açıklamada ise salgının Türkiye’deki durumu konusunda temkinli iyimserlik içerisinde oldukları ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığı belirtildi. Açıklama, DSÖ Avrupa Bölümü’nün basın toplantısında yapıldı. DSÖ Olay Yönetim Ekibi’nden Catherine Smallwood, BBC Türkçe’nin Türkiye’de salgınının durumuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: ‘Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz. Ancak Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinli bir iyimserlik içerisindeyiz.’ Son günlerde salgına ilişkin olumlu mesajlar ve normal hayata dönüş tartışmaları başlarken, Bilim Kurulu’ndan uyarı geldi. Dr. Serap Şimşek Yavuz, ‘Türkiye’deki rakamlara bakıldığında koronavirüs vaka sayısı yüzde 1 bile değil. Toplumun yüzde 60’ı enfekte olana kadar bu işin yayılma potansiyeli var. Bir aşı bulunana kadar birkaç yıl bu işin sürekli kontrol altında tutulması gerektiğini kolaylıkla söyleyebiliriz’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design