Anasayfa / Medya izleme / “Kayıtlarla oynanıyor”

27 Nisan

“Kayıtlarla oynanıyor”

Yeni Yaşam gazetesi, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka ve ölüm sayılarının gerçeği yansıtmadığı yönündeki bir haberi okuyucularıyla paylaştı

Yeni Yaşam gazetesi sürmanşetinde, “Kayıtlarla oynanıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka ve ölüm sayısı birçok kesim tarafından inandırıcı bulunmuyor. Uluslararası basın da bu duruma dikkat çeken haberler yağmaya başladı. Biz de TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya bu durumu sorduk. En son 23 Nisan’da koronavirüsten yaşamını yitiren Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeninin ‘viral pnomoni’ (zatürre) olarak gösterildiğini belirten Pala şunları söyledi: ‘Ölüm sayılarının beklenen artışı göstermemesi memnuniyet verici bir durum olmakla birlikte, diğer ülkelerdeki örüntü ile örtüşmemesi dikkat çekiyor. Gözlemlerimiz tomografisi veya klinik bulguları hastalığı desteklediği halde, laboratuvar testi (PCR) pozitif olmayanların kayıtlara ‘viral pnomoni’, ‘doğal ölüm’ veya ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçebildiği biçimindedir. Bu da ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açıyor olabilir.’”  

“İşsizlik virüsü 15 milyonu vurur”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İşsizlik virüsü 15 milyonu vurur” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Salgının kontrol altına alınması sonrası en büyük sorun tüm dünyada olduğu Türkiye’de de ekonomik yıkım olacak. Bunun ne düzeyde bir işsizlik yaratacağı, istihdamda ne kadar düşüş yaşanacağı ise kritik soru. Bazı öncü göstergelere bakılarak bir tahmin mümkün. Üç ay süreyle işten çıkarma yasağı ile bin 168 TL’ye mahkum olanlar TÜİK’e göre işsiz sayılmayacak. Bu istatistik bizim için yanıltıcı olacak. Dar tanıma göre işsiz sayısının 12 milyona ulaşması bekleniyor. Ancak bin 168 TL alanları da kapsayan geniş tanımlı işsizlik doğru yöntem. Bu da 15 milyonu aşan işsiz demek. Buradan hareketle iş ve gelir kaybını telafi edecek kamusal politikalar acilen devreye sokulmalı. Yoksa işsizlerin bu desteği alamaması ekonomideki durgunluğu daha da artıracak.”    

Gazete manşetin altındaki, “Bizim için salgının merkezi İstanbul” başlıklı haberinde ise, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün açıkladığı verilere göre, tedavisinin ardından tabucu edilen Covid-19 hastalarının sayısı ilk defa günlük vaka sayısını geçti. Ancak veriler hâlâ detaylı olarak kamuoyuyla paylaşılmıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayısında yalnızca PCR testi pozitif çıkan kişiler baz alınıyor. Uzmanlara göre bu durum nedeniyle mevcut vaka kadar daha Covid-19 hastası olabilir. Aynı zamanda Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu’nda da yer alan Prof. Dr. Özlem Kurt Azap’a göre olguların artış hızı azalsa da ‘düzlüğe çıktık’ demek için henüz çok erken. Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, ‘Testi negatif olsa bile ilaç verdiğimiz hastalarımız var’ ifadesini kullanıyor ve ekliyor: ‘Şu anda biz biliyoruz ki tedavi gören hasta sayısı tanı konulan hasta sayısından daha fazla. İstanbul, Türkiye’nin geri kalanından farklı bir şekilde ele alınmalı. Çünkü olguların yarısından çoğu İstanbul’da görülüyor. Bizim için salgının merkezi İstanbul… ‘Epicenter’ diye bir ifade kullanılıyor; nasıl Vuhan, Çin’de ‘epicenter’ ise bizde de İstanbul ‘epicenter’. Çok geniş bir alandan değil, neredeyse 20 milyonun yaşadığı bir ilden söz ediyoruz. Bu anlamda buradaki bulaşın hızlı olması şaşırtıcı değil. Salgın merkezlerindeki bulaş çok hızlı ilerler, burada da bunu gördük. Sağlık Bakanlığı tarafından veriler paylaşıldığında, durum daha da netleşecek. Sağlık Bakanlığı sanırım önümüzdeki günlerde bu verileri içeren ayrıntılı bir çalışmayı kamuoyuyla paylaşacak. O zaman göreceğiz ve daha net şeyler söyleyebileceğiz. Türkiye’deki kısa süreli hızlı artışın nedeni bir il merkezli: İstanbul merkezli bir salgın olduğunu söylemek mümkün diye düşünüyorum’” ifadelerine yer verdi.

“Salgın işte böyle yayılıyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Salgın işte böyle yayılıyor” başlıklı haber yer aldı:

“İstanbul Ambarlı’da çalışan bir liman işçisi koronavirüs belirtileri gösterdiğini işyeri yönetimine iletti ancak hastaneye gönderilmedi, işyerine servisle getirildi. İzin alarak hastaneye giden işçi test sonucunu beklerken yine çalıştırıldı. İşçinin testi pozitif çıktı ancak diğer işçilere test yapılmadı. İşçi virüsü hem diğer işçilere hem de ailesine bulaştırdı. Limanlarda yaşanan bu durumun salgın sürecini özetlediğini belirten Liman-İş İstanbul Bölge Başkanı Sinan Ceviz, ‘Bakanlık harekete geçip test sonucunu bekleyen işçiyi zorlayan yetkililer hakkında insanların canını tehlikeye attığı için soruşturma açmalı. Bu konuda elimizde bilgiler mevcut, harekete geçildiğinde paylaşmaya hazırız’ dedi.”

“Kargo tehlike taşıyor”

Karar gazetesi manşetinde, “Kargo tehlike taşıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Salgınla birlikte iş yükleri ve güvenlik riskleri artan kargo çalışanları, sektördeki virüs tedbirlerinin yetersizliğinden şikayetçi. ‘Günde 100 kişiye teslimat yapıyoruz’ sözleri ise tehlikenin tüm toplumu kapsadığını ortaya koyuyor. ‘Süper taşıyıcı riskine karşı’ iki başlıkta acil adım bekleniyor: Çalışma saatleri azaltılsın. Yalnızca tıbbi gereç, gıda ve temizlik ürünlerine izin verilsin. Türkiye’de faaliyet gösteren büyük kargo şirketlerinin temsilcisi Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunuyor. Adını açıklamayan bir kargo çalışanı ‘evde kal’ sürecinin iş yüklerini artırdığına dikkati çekip, ‘Bir kurye günde 100-150 kişiye kargo taşıyor. Bu anlamda bir süper taşıyıcı faktörü oynama riski var’ sözleriyle bu sorunun ne denli kritik olduğunu ortaya koydu. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMSİS) Başkanı Kenan Öztürk ise bu nedenle sağlık sektöründen sonra en büyük risk grubunda olanların taşıma sektörü olduğunu söylüyor. KARİD’e göre sektörün Türkiye çapında 110 bin çalışanı var. Çalışanlar Kovid-19’a yakalanma riskini azaltmak için çalışma saatlerinin azaltılmasını talep ediyor. KARİD Başkanı Aslan Kut ve bir kargo şirketi ise çalışma saatlerinin uzadığı yönündeki iddiaları reddediyor. Kut, ‘Bu dönemde şirketten şirkete giden gönderiler yüzde 50-60 azaldı. Şirketlerden şahıslara giden gönderiler eski seviyesini koruyor. Toplam iş hacmi artmadı’ diyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design