Anasayfa / Medya izleme / “Kalbinden infaz”

29 Nisan

“Kalbinden infaz”

Manşetlerde Adana’da polis tarafından kalbinden vurularak öldürülen 19 yaşındaki Suriyeli genç ve maske dağıtımındaki yetersizlikler yer aldı

Adana’da salgın nedeniyle sokağa çıkması yasak olan 20 yaşın altındaki Suriyeli Ali El Hemdan, polis tarafından kalbinden vurularak öldürüldü.

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “Kalbinden infaz” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde dün öğlenden sonra 19 yaşındaki Ali El Hemdan adlı bir genç polis kurşunuyla öldürüldü. Hükümete yakın haber ajansları, haberi uygulama noktasından kaçan gencin yanlışlıkla ayağından vurularak öldürüldüğü şeklinde verdi. Ancak ortaya çıkan bir görüntüde Ali El Hemdan’ın kalbinden vurulduğu görüldü. Hemdan’ın vurulmasının hemen sonrasında bir yurttaş tarafından cep telefonuyla çekilen görüntüde olay yerine gelen sağlık ekiplerinin vurulan gence kalp masajı yapıp, ambulansa bindirdiği görülüyor. O esnada yurttaşın ‘Çocuğun peşinden koştu polis. Durmayınca vurdu, kalbinden’ dediği görüldü. Olayı Evrensel gazetesine anlatan görgü tanığı Suriyeli Hasan H. A., vurulan atölye çalışan Hemdan’ın bir süredir işsiz olduğunu ve polis kontrolü ile karşılaşınca ceza almamak için kaçtığını söyledi. Polis kurşunu ile hayatını kaybeden gencin geçici koruma kimliğinin de yanında olmadığı öne sürüldü. Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın vurulduğu Sucuzade Mahallesi, aynı zamanda tekstil işçilerinin yoğun yaşadığı bir mahalle. Bu arada Hemdan’ı vuran polisin, görüntülerin dün akşam sosyal medyada yayımlanmasından sonra savcının talimatıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Adana Emniyet’inde gözaltında tutulan ve buradan adliyeye sevk edilen polis F.K. sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.”  

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Budur payımıza düşen” başlığını attı:

“Adana’da tekstil işçisi Ali el Hemdan, sokağa çıkma cezası almamak için kaçtığı polis tarafından kurşunlandı. Hayatını kaybeden 19 yaşındaki mülteci, açlık ve saldın arasında kalan binlerce gençten biriydi. Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerden biriydi o. Altı yıllık tekstil işçisiydi. Yoksul ailesi eline bakıyordu. 20 yaş ve altına konan sokağa çıkma yasağı salgın, açlık ve polis kurşunuyla birleşince hayatı karardı. Ali’nin durumunda olan, ekmek peşinde koşan ve sosyal güvencesi olmayan binlerce genç aynı kaderi yaşamaktan kaygılı. Ali el Hemdan’ın vurularak öldürülmesini değerlendiren Av. Tugay Bek, ‘Kaçmış olması polise öldürme yetkisi vermez’ diyerek benzer birçok olayda polislerin korunduğunu ve cezasız kaldığını hatırlattı. Ateş eden polis açığa alınıp tutuklanırken, Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi davayı takip edeceklerini açıkladı.

Birgün gazetesi manşetin altında, “Ali’nin katili bu düzenin kendisi” başlığıyla verdiği haberde, “Adana’da salgın nedeniyle sokağa çıkması yasak olan 20 yaşın altındaki Suriyeli Ali El Hemdan, polisin ‘Dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla kalbinden vurularak öldürüldü. Şüpheli polisin tutuklandığı açıklanırken Adana Valiliği ise olayı ‘kaza’ ifadesiyle savundu. Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesinde polisin uygulama yaptığını gören Ali El Hemdan, ara sokağa girip koşmaya başladı. Bunun üzerine F.K. isimli polis, tek el ateş ederek, 3 metreden genci vurdu. Ali El Hemdan yaşamını yitirdi. Bir tekstil atölyesinde çalıştığı aktarılan Hemdan’ın, 20 yaşından küçüklerin sokağa çıkma yasağı olduğu için polisi görünce korkup kaçtığı bildirildi. Hemdan’ın ön otopsi raporunda, göğsünün sol üst kısmından vurulduğu ve buna bağlı olarak yaşamını yitirdiği aktarıldı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi manşetten verdiği habere, “Kalbimize kurşun” başlığını attı:

“Adana’da Suriye’li 18 yaşındaki Ali el Hemdan, polisin dur ihtarına uymadığı iddiasıyla kalbinden vurularak öldürüldü. Adana Valiliği şüpheli polisin açığa alındığını açıklarken ‘kaza’ ifadesini kullandı. Polis F.K tutuklanarak cezaevine gönderildi. Belki de 20 yaşından küçük olduğu ve ceza almamak için kaçan bir çocuğun kalbinden vurulması sosyal medyada gündem oldu. Ambulansla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ali el Hemdan’ın yedi yıldır overlok işçisi olarak çalıştığı öğrenildi.”

“Beş maskeyi bile dağıtamadılar”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Beş maskeyi bile dağıtamadılar” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, koronavirüs salgınında yurtdışındaki ülkelere gönderdiği tıbbı yardımlarla sık sık gündeme geliyor. Bugüne dek 55 ülkeye, üzerinde ‘Cumhurbaşkanlığı forsu’ bulunan tıbbı yardım kolileri gönderilirken, son olarak içerisinde 500 bin maskenin de bulunduğu yardım paketini ABD’ye taşıyan askeri kargo uçağı Ankara’dan havalandı. Ancak ülkede hâlâ daha yurttaşlara maske dağıtımındaki sorun çözülemedi. Maske satışları, herhangi bir yasal dayanağı olmadan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘fiili olarak’ yasaklandı. Bunun üzerine maskelerin önce PTT aracılığıyla, daha sonra ise eczanelerden ücretsiz dağıtılacağı duyuruldu. Ancak aradan geçen süreye rağmen yeterli dağıtım yapılamadı. Eczanelerden maske alabilen yurttaşlar ise maskelerin kalitesizliğinden şikâyetçi. Ücretsiz maske dağıtımında yaşanan yoğunluğun azaltılması nedeniyle dün yeni kararlar alındı. İstanbul Eczacı Odası’nın duyurduğu düzenlemeye göre kamu kurumu çalışanları ile bir iş yerinde SGK’li çalışanlar, eczaneden maske alamayacak. Konuya ilişkin Oda’dan yapılan açıklamada, şöyle denildi: ‘Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SGK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edeceklerdir.’ Ancak uygulama öncesi 20 yaşından küçük olanlar ile 65 yaşından büyük olanlar zaten maske alamıyordu. Düzenlemeye ilişkin BirGün’e bilgi veren İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, uygulamanın sadece çalışanlar için olduğunu ve ailelerini kapsamadığını söyledi. Sarıalioğlu, şöyle dedi: ‘Bu düzenleme vardı zaten. Hem SSK’lı çalışanlar, hem de kurumlarda çalışanlar çok bilgi dahilinde olmadığı için, sürekli eczanelerimize gelip ‘benim mesajım gelmedi, ben ne yapacağım, nasıl maske alacağım’ diye yoğunluk yaratmalarından dolayı, biz o yoğunluğun azaltılması için bunu bir duyuru şeklinde yeniden paylaştık. Normalde zaten SSK çalışan iş yerinden veya kurumda çalışan kamu kurumundan maskesini temin etmesi gerekiyordu. Bu arada aileleri kapsamıyor. Aileler yani eş ve çocuklar, yine eczaneden almaya devam edecek. Maskeler, Devlet Malzeme Ofisi’nden temin edilecek.’”

Sözcü gazetesi ise manşetindeki, “Maske belli bir fiyattan satılsın” başlıklı haberinde, “Türkiye’de maske işi tam bir karmaşaya döndü. Maskesiz çıkılmıyor ama maske de bulunmuyor. Devler bu işe el atsın. Uygun fiyatla satış yapılsın. Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, ‘Eczaneler devletçe belirlenen fiyattan, ecza depoları kanalıyla maske alıp satabilmeli’ dedi. CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Burhanettin Bulut, ‘Maske zorunlu ama vatandaş bulamıyor. Maske devletin belirlediği ücretle eczanelerde satılabilir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design