Anasayfa / Medya izleme / “AKP şimdi de yoksulu ayırıyor”

30 Nisan

“AKP şimdi de yoksulu ayırıyor”

Gündemin öne çıkan haberleri Birgün, Cumhuriyet, Sözcü ve Karar gazetelerinin manşetindeydi

Birgün gazetesinin manşetinde, “AKP şimdi de yoksulu ayırıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ümraniye Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, belediyenin dağıttığı yardımdan faydalanması gereken kişilerin isimlerini yetkililere iletti. Ancak bazı AKP’li üyeleri, belediyenin yaptığı yardımların dağıtımında ayrımcılık yapmak istedi: ‘Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz. Hem küfür ediyorlar hem de listeyi veriyorlar.’ Ümraniye Belediye Meclisi üyelerinin pandemi nedeniyle toplanamaması üzerine, bir WhatsApp grubu kuruldu. Kurulan WhatsApp grubuna, meclis bünyesindeki tüm partilerin üyelerinin katılımı sağlandı. Ardından da meclis üyeleri, Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın katılımıyla telekonferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda belediyenin yaptığı aynı ve nakdi yardımlar paylaşıldı. Bu esnada Ümraniye Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, belediyenin dağıttığı yardımlardan faydalanması gerektiğini düşündükleri kimi ihtiyaç sahiplerinin isimlerini yetkililerine iletti. Ancak Ümraniye Belediye Meclisi’nin bazı AKP’li üyeleri, belediyenin CHP’lilerin ilettiği isimlere yardım yapmaması gerektiğini savundu. Yazışmalarda AKP’li kimi Meclis üyelerinin şunları yazdığı görüldü: ‘Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz. Hem küfür ediyorlar hem de listeyi veriyorlar. Tabii bize yakışan eğer bizden talep ettilerse vermek eyvallah ama ben de başkana katılıyorum. İBB bunlarda değil mi neden o yardım etmiyor. Ayrıca 14 ilçe belediyeleri var.’ BirGün’e konuşan Ümraniye Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Cevdet Yılmaz, yaşananları şöyle aktardı: ‘Yapılan toplantıda 6 bin 500 koliye yakın dağıtım yapıldığının bilgisi verildi. Bizim de 300 koliye yakın bir talebimiz oldu. Bunun üzerine biri İBB, 2’si Ümraniye Meclis Üyesi kendi aralarında yazışmaya başladılar. ‘Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz’ gibi ifadeler kullandılar. Ben de bunun üzerine tepki gösterdim. Böyle bir zihniyet olamaz.’”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Ayrımcılıkta zirve” başlığını attı:

“Ümraniye Belediyesi’nin yurttaşlara dağıttığı yardım kolilerinden CHP’li meclis üyelerinin verdiği isim listesinde yer alanlara da verilmesine bazı AKP’li meclis üyeleri karşı çıktı. AKP’li üyeler, WhatsApp grubunda ‘Onlara büyükşehir yardım etsin. Herkes kendi fakirine yardım etsin’ diye yazdı. CHP’li meclis üyeleri ‘Bu paylaşımı yapanların insanlığından şüphe ediyoruz’ tepkisini gösterdi. Ümraniye Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Filiz Öztürk Çelik, ‘Bu ifadeler siyaset değil düpedüz düşmanlıktır. Gelirler toplanırken kimse AKP’li misin CHP’li misin diye sormuyor’ dedi.” 

“Sıcak aşa hasretler”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Sıcak aşa hasretler” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin koronavirüs tedavisindeki büyük başarısına imza atan sağlık emekçilerinin kullandıkları otel, misafirhane ve pansiyonlarda sıcak yemek bulamadıkları ortaya çıktı. Konaklama yerlerindeki personelin izinli olduğunu belirten işçi ve memur konfederasyonları, hükümetten soruna çözüm istedi. Konfederasyon başkanları önceki gün görüştükleri bakanlar Selçuk ve Albayrak’a ayrıca şu talepleri iletti: Kısa çalışmadan daha çok işçi yararlansın. Ücretsiz izinde parayı artırın. Ataması yapılan öğretmenleri göreve başlatın. PTT çalışanlarına teşvik verin. 3600 ek göstergeyi çıkarın.”  

“Ekrem İmamoğlu şeytan kovalamaktan namaza vakit bulamıyor”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Ekrem İmamoğlu şeytan kovalamaktan namaza vakit bulamıyor” başlıklı haberinde, “İYİ Parti lideri Meral Akşener, İBB Başkanı İmamoğlu’nun iktidarda büyük travma yarattığını söyleyip şöyle konuştu: ‘Bütün dikkat İstanbul Belediyesi’nin üzerinde. Ne travmaymış, atlatılamadı gitti. Ekrem İmamoğlu şeytan kovalamaktan namaza vakit bulamıyor. Kafayı kaldırdığında çekiç vuruluyor.’ Akşener, ‘Türkiye para basıyor. Ancak belli gruplara gidiyor. Vatandaşın eline geçen para yok. Pandemi sonrası ekonomiyle ilgili endişelerim var. Cüzdansız ve vicdansız kavgası bitmeli’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.  

“Dünyayı yaktın, tazminat öde”

Karar gazetesi manşetinde, “Dünyayı yaktın, tazminat öde” başlıklı habere yer verdi:

“Salgını gizleyip Kovid kıvılcımını küresel yangına çeviren, sahte verilerle felaketi körükleyen, ülkelere bozuk test kiti gönderen Çin tazminat kıskacında... Pekin ‘kapı arkası diplomasisiyle’ tepkileri frenlemeye çalışırken Avustralya uluslararası soruşturma çağrısı yaptı. Berlin ve Londra tazminat dosyaları hazırladı. ‘Virüsü kaynağında bitirebilirlerdi’ diyen Trump ise ‘yüklü tazminat’ mesajı verdi. Dünyada, 3 milyonu geçen vaka sayısı ve yüzbinlerce can kaybının yanı sıra tarihte görülmemiş bir ekonomik zarar karşısında koronavirüs salgınının çıkış noktası Çin’e yönelik öfke büyüyor. Son günlerde BM’ye ve Uluslararası Adalet Divanına gitmek de dahil olmak üzere bir dizi muhtemel yollardan Çin’e yönelik tazminat davaları gündemde. Açılacak davaların hepsinde de Çin Komünist Partisinin kötü haberleri dış dünyadan gizlemeye çalıştığı ve bu nedenle hastalığın yayılmasına sebep olduğu vurgulanıyor. Eğer Çin Kovid-19’dan sorumlu tutulursa ülkeler, Pekin’den yasal olarak trilyonlarca dolar talep edebilir. İngiltere’de, düşünce kuruluşu Henry Jackson Society’nin hazırladığı bir raporda, Çin hükümetinin hastalıkla ilgili tedbirleri zamanında almamasının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’ne yeterli bilgi vermemesinin, Uluslararası Sağlık Tüzüklerinin ihlali olduğu belirtildi. Rapora göre bu ihlaller, salgının çıkış yeri olan Vuhan’ın dışına hızla yayılmasını sağladı. Henry Jackson Society bu nedenle İngiliz hükümetinin tazminat davası açması durumunda Çin’den 350 milyar sterlin isteyebileceğini belirtti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design