Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon eve sığmadı”

05 Mayıs

“Enflasyon eve sığmadı”

Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet artan enflasyon rakamlarını ve ekonomik çöküşü manşete taşırken, Yeni Şafak gazetesi enflasyonun düştüğünü iddia etti

Evrensel gazetesi manşetinde, “Enflasyon eve sığmadı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Vatandaşın büyük çoğunluğunun, tamamını karantina altında geçirdiği nisanda gıdada ve konut giderlerinde fiyat artışları tam gaz sürdü. Evde hayatı sürdürmek imkansız hale geldi! Milyonların işten çıkarıldığı, ücretsiz izne gönderildiği pandemi döneminde enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Nisan ayında enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.94 arttı. Gıda fiyatlarındaki artış enflasyonu üçe katladı. Elektrik, su, doğalgaz, gibi kalemleri içeren konut giderlerindeki ortalama artış yüzde 14.52 oldu. Gıda fiyatlarındaki artış on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13, çeşitli mal ve hizmetlerdeki fiyat artışı ise yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşti.”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hamaseti bırakın, bu tabloya bakın” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İktidar ‘bizi bölemeyecekler’ gibi hamasi nutuklarla dikkatleri başka yöne çekmeye çalışsa da ekonomideki vahim tablo verilere de yansıdı. Harcamalar azalsa da borçlar katlanarak artıyor. Enflasyon nisanda da arttı. Tüketici fiyatları yüzde 10,87 artarken zam şampiyonu gıda ürünleri oldu. Sarımsağa yüzde 46,2, soğana yüzde 37,5, patatese ise yüzde 31 zam geldi. Ekonomist Sönmez, ‘Arrtış masaya yatırılmalı’ dedi. Büyüme göstergelerinden olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), nisanda tarihinin en sert düşüşünü kaydederek son 11 yılın en düşük seviyesi olan 33,4’e indi. İmalat ve yeni siparişler endeksleri sırasıyla 16,9 ve 17,8’e geriledi. İhracat siparişleri de 21,2 ile adeta tepetaklak oldu. İhracatta da büyük düşüş yaşandı. Geçen yılın nisan ayına kıyasla ihracatta yüzde 41,38’lik düşüş yaşandı. İthalatta yüzde 28,31 azalma gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise 3,97 milyar dolar oldu. Ticaret Bakanlığı açıklamasında, dış ticaret verilerinde yaşanan düşüşte koronavirüs etkisine vurgu yapıldı. Yurttaşların tüketimi azalırken baka ve kart borçları artıyor. CHP Ekonomi Bürosu’nun raporuna göre yurttaşlar salgın ortamında daha fazla borçlandı, buna karşılık bankaların karı arttı. Yurttaşın borcu bir haftada 7,5 milyar lira artarak 637,5 milyar liraya yükseldi.”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Ekonomi çakılıyor” başlıklı haberinde, “Enflasyon, akaryakıttaki sert düşüşe karşın beklentilerin üzerinde geldi. Nisanda gıdaya olan talep nedeniyle TÜFE, bir önceki aya göre yüzde 0.85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,94, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 12.66 arttı. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi, nisanda Aralık 2019’a göre yüzde 4.54, geçen yılın nisan ayına göre de yüzde 6.71 arttı. Yıllık bazda imalat yüzde 6.27, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı yüzde 12.86 yükseldi. Artışlar önümüzdeki aylara tüketiciye yansıyacak. İhracat, salgın nedeniyle nisanda yüzde 41.6 geriledi, dış ticaret açığı 3.4 milyar dolar oldu. Bakan Albayrak’ın ‘Yerel paralarla ticaret ve ithalat için karlı kararlı adımlar atacağız’ açıklaması TL’nin değerinin düşmesi yüzünden inandırıcı bulunmadı. Döviz kuru salgınla birlikte hareketlendi. Kamunun artan arzı bile doların 7 lirayı aşmasına engel olamadı. Uzun süredir 7 civarında dizginlenmeye çalışılan dolar dün 7.05’i gördü. Avro 7.74’e kadar yükselirken altın da çıkışını sürdürdü. İmalat sanayii satın alma yönetici endeksi (PMI), koronavirüs önlemleri nedeniyle en sert düşüşünü kaydederek 11 yılın en düşük seviyesi olan 33.4’e indi. İmalatçılar girdi maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtırken istihdam da azaldı” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak gazetesi ise ön sayfasının altında, “Enflasyon tek hane sınırında” başlıklı habere yer verdi.

“Son bir hamleyle bitirelim”

Karar gazetesinin manşetinde, “Son bir hamleyle bitirelim” başlıklı haber yer aldı:

“Son iki haftadaki iyimser havayla normalleşme gündeme geldi. Ancak ‘Virüsü yendik’ algısının riskine dikkat çeken Bilim Kurulu üyeleri ‘İpin ucunu bırakırsak her şey boşa gider’ uyarılarını sıklaştırdı. Dönüm noktasında, Ramazan bayramı ve 19 Mayıs ise bir fırsat kapısı araladı. Kamuoyunda ‘Kesintisiz karantina uygulansın. 11 gün daha dişimizi sıkıp salgına en etkili darbeyi indirelim’ beklentisi arttı. Koronavirüsün yayılmasını engellemek için ilen edilen önce hafta sonları ardından dört ve son olarak üç günlük sokağa çıkma yasakları etkili oldu. Vaka sayısında düşüş iyileşen hasta sayısında artış olması korona il mücadelede rakamların yününü iyiye doğru yükseltti. Verilerin iyiye gidişi hükümet kanadında normalleşme adımlarını gündeme getirdi. Ancak uzmanlardan ‘Salgın daha bitmedi, erken bir yanlış adımın bedeli ağır olur’ uyarısı geldi. Salgına son bir darbenin indirilmesi için 16 Mayıs Cumartesi’den başlayıp bayramın son günü 26 Mayıs’a kadar sürecek bir sokağa çıkma kısıtlaması önerisi geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) bünyesinde oluşturulan Kovid -19 Bilimsel Danışma Kurulu’ndan virüse son bir darbe indirmek için 16-26 Mayıs arasında 7+4 günlük sokağa çıkma yasağı önerisi geldi. Pazar günü toplanan İBB Kovid -19 Kurulu, İstanbul için Ramazan Bayramı ve öncesini kapsayacak şekilde kademeli bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması gerekliliğine ilişkin görüş ve öneriler paylaşıldı. Pandemiyle ilgili kritik aşamaya gelindiği ifade edilen açıklamada, salgının yükselme eğiliminin azaldığı, hastalanan ve iyileşen olgular arasında bir denge oluştuğu belirtildi. Asıl zor dönemin önümüzdeki bir aylık dönemde olduğu belirtilen açıklamada ‘Sağlanan plato yürütülen kısıtlama yönergelerine halkımızın büyük ölçüde uyması sonucunda başarılmıştır. Bu açıdan normalleşme adımlarının çok dikkatli atılması, ekonomik zorunluluklara yönelik gevşeme adımlarının ise ötelenmesi gerekmektedir. Tüm normalleşme adımları Bayram sonrasına ertelenmelidir. Kısıtlama kriterleri belirsizliğe yer vermeyecek şekilde önceden açıklanmalıdır’ denildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design