Anasayfa / Medya izleme / “O taslak raftan iniyor”

06 Mayıs

“O taslak raftan iniyor”

Erdoğan’ın barolar ve meslek odalarıyla ilgili talimatı ve haziran ayına çekilen YKS’ye öğrencilerin gösterdiği tepki gazetelerde geniş yer buldu

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “O taslak raftan iniyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“‘Darbe’ tartışmalarıyla yaratmaya çalıştığı mağduriyet algısı tutmayan iktidar, yeni bir gerilim için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, barolar ve tabip odaları seçim usullerinin yeniden belirlenmesine ilişkin taslağın ‘derhal’ Meclis’e getirilmesi için AKP’ye talimat verdi. Baroların sesinin kısılması için FETÖ’cülerle hazırlanan taslağa göre, TBB delege sayısı artacak. İstanbul ve Ankara gibi üyesi fazla olan yerlerin delege sayısı düşecek. Erdoğan, ‘Barolara ilişkin bir çalışma yok’ diyen Adalet Bakanı Gül’ü de açığa düşürdü.” 

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Her gün birilerini hedef alıyor” başlığıyla yer verdi:

“Kendisine yönelik her türlü muhalefeti susturmaya çalışan AKP Genel Başkanı Erdoğan bu kez de baro ve meslek odalarını hedef aldı. Nefret hutbesi nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirenleri tehdit etmeyi sürdüren Erdoğan, baro ve tabip odalarının yapılarını değiştirmek için yapacakları düzenlemeyi Meclis’e sunacaklarını söyledi. Birgün’e konuşan baro başkanları, hukukçular ve meslek örgütleri ne zaman hükümet aleyhinde açıklamalarda bulunulsa, Saray’ın benzer tehditler savurduğunu belirtti. Diyarbakır, Antalya, Gaziantep Baro Başkanları iktidarın tek sesli toplum istediğini ancak buna izin vermeyeceklerini söyledi. Ankara Tabir Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut ise tasarlanan düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. Eski Mersin Barosu Başkanı ve CHP Milletvekili Av. Alpay Antmen de ‘Bu projenin adı Hitler projesidir. Bu proje; FETÖ projesi olarak 2013 yılında getirilen ve püskürtülen bir girişimdir. Hukukun üstünlüğünü değil, üstünlerin hukukunu istiyor. Bunun adı darbedir’ dedi.”  

Yeni Şafak ise manşetindeki, “Oligarşik imtiyaz bitecek” başlıklı haberinde, “Ankara Barosu’nun ‘zina ve eşcinsellik hutbesi’ nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı hedef göstermesi dönüm noktası oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirleneceğini açıkladı. Böylece yıllardır devam eden oligarşik imtiyaz bitecek” ifadelerini kullandı. 

“Turizm ayarlı sınava isyan”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Geleceğimizle oynuyorlar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Salgın nedeniyle temmuz ayı sonuna ertelenen YKS, turizm şirketlerinin isteğiyle bir ay öne çekildi. Öğrenciler, veliler ve eğitimciler iktidara tepkili. Öğrenciler, ‘Hayatımızı hiçe sayıyorlar, geleceğimizle oynuyorlar. Gençlerin geleceğini sermaye çıkarlarına peşkeş çekiyorlar’ dedi. Twitter’da açtıkları ‘sınav tarihime dokunma’, ‘sandıkta görüşürüz’ gibi hashtaglerle tepkilerini dile getiren öğrenciler, kararın geri çekilmesini istedi. İktidara ‘Bizi salgın değil sizin eğitim sisteminiz mahvediyor’ diye seslenen Emek Gençliği de kararın geri çekilmesi çağrısı yaptı. Emek Gençliği açıklamasında, ‘Salgın iktidarın gözünde biz gençlerin yaşamının ve emeğinin kıymeti olmadığını bir kez daha gösterdi! AKP iktidarının biz genlere vaadi daha çok kaygı ve umutsuzluktur’ dedi.”

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Emeğimizi oyuncağınız yapamazsınız” başlığıyla yer ayırdı ve “Üniversite sınavına hazırlanan milyonlarca öğrenci virüs tedbirleri kapsamında 26-26 Temmuz’da yapılması planlanan YKS’nin, 27-28 Haziran tarihine çekilmesine tepki gösterdi. Önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yeni tarihin duyurulmasıyla öğrenciler, sosyal medyada ‘Sandıkta görüşürüz’ ve ‘Emeğimiz oyuncağınızdır’ etiketiyle tepkilerini dile getirdi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin yanındaki habere, “Turizm ayarlı sınava isyan” başlığını attı:

“YSK tarihinin, öğrencilerin bütün taleplerine karşın turizm sezonu düşünülerek 25-26 Temmuz’dan 27-28 Haziran’a çekilmesi büyük tepki yarattı. Erteleme için başlatılan kampanyaya binlerce öğrenci katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘gençlerin geleceklerinin çalındığını’ söyledi. Tepkiyi dindirmeye çalışan YÖK, test süresini artırdı ve baraj puanını düşürdü.”

“Hiç değilse bayramı bekleseydik”

Karar gazetesinin manşetinde, “Hiç değilse bayramı bekleseydik” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Bilim insanlarının ‘Her şey bitmedi. Haziranı görmeliyiz’ uyarıları sürerken açıklanan ’erken normalleşme’ takvimi tartışmalara yol açtı. En fazla kaygı uyandıran başlık ise AVM’ler oldu. ‘Virüsün bulaşma riski AVM’de 6’ya katlanıyor’ ikazlarına rağmen bu konuda sektörün talepleri doğrultusunda adım atılması rahatsızlık yarattı. 11 Mayıs tarihinin yeniden gözden geçirilmesini isteyen uzmanlar ‘Tedbirlerin gevşetilmesi’ konusunda bayram sonunun beklenmesi gerektiğini vurguladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik ‘Bayramla ilgili kararın ne olacağını bilmiyorum ama kuralları esnetmek sıkıntı yaratır’ dedi. Japonya ve Singapur örneğini gösteren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da ‘Hata yaparsak tekrar en başa döneriz’ diye konuştu. Mayıs takviminde taksi sınırlamasının sonlandırılmasından 7 büyükşehirde karantinanın kaldırılmasına kadar birçok adım yer aldı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bengi Başer’in ‘Enfekte hızının 6 kat olduğu AVM2leri açarsak yangına körükle gideriz’ sözlerinin ardından Kurul Üyesi Prof. Füsun Eyüboğlu da tedbirlerin basamak basamak açılması gerektiğini belirterek ‘Şu an duruma baktığımız zaman bir şeyler gevşetilebilir ama öncelik AVM’lerin açılması değildir. Keşke, AVM’ler daha geç açılsa. İki aydır emek verildi ama her şey gevşerse 10 günde aynı noktaya geri döneriz’ dedi.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design