Anasayfa / Medya izleme / “Bir adım ötesi cinayet”

11 Mayıs

“Bir adım ötesi cinayet”

Yeni Yaşam, Nusaybin’de polisin çocuklara yaptığı zorbalığı manşete taşırken, Evrensel ve Karar, ‘normalleşme’ye geçilmesinin risklerini paylaştı

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Bir adım ötesi cinayet” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Salgına karşı alınan önlemler kapsamında 23 Nisan’da başlayan ve 4 gün süren sokağa çıkma yasağının ikinci gününde, Nusaybin’de yaşanan polis dehşetinin görüntüleri ortaya çıktı. Oyun oynamak için sokağa çıkan çocukları silah kullanarak dağıtan polislerden birinin silahını çekerek zihinsel engelli B.E’nin peşinden koştuğu, bir binanın girişinde yakaladığı çocuğu zorla zırhlı araca götürdüğü görülüyor. Çocuğa hakaretlerde bulunan polis, çevredekilerin çocuğun zihinsel engelli olduğu uyarısını da dikkate almadığı anlaşılıyor. B.E’nin babası Mehmet E., ‘Çocuğum polislerin aynından geldiğinde korkudan ruhu kalmamıştı. Ödü kopmuştu. Psikolojisi bozuldu ve oğlum üç gün kendine gelemedi’ dedi. Kaymakamlık ise polisin açığa alındığını açıklarken, açıklamada çocukların polise taş attığı iddia edildi.”

“Tabloya bak riski gör”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Tabloya bak riski gör” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Hükümetin uyguladığı ‘sürü bağışıklığı’ yöntemi virüsü ülke çapında yaygınlaştırırken Türkiye’yi salgının en çok görüldüğü ülkeler listesinde ilk 10’a yerleştirdi. Yaşlı Avrupa ülkelerine göre ölümler az olsa da Türkiye demografik yapısı kendine benzeyen ülkeler içerisinde en kötü durumdaki ülkelerden biri. ‘Normalleşme’ adımı kaygıyı artırıyor. Ülkedeki taşıyıcı sayısı bilinmiyor. Cenazelerdeki bir araya gelmelerin vakaları patlattığı bir dönemde AVM’lerden düğün salonlarına uzanan normalleşme adımı riski büyütüyor. Ekonomik paketin yetersizliği insanları işe ve kalabalığa itiyor. Kulüplerden pozitif vaka haberleri geliyor. Uzmanlar uyarıyor: Kurallar sağlanmazsa ikinci dalga kaçınılmaz olur.”

Karar gazetesi ise manşetindeki, “Gevşersek eve döneriz” başlıklı haberinde, “‘Normalleşme’ takvimi çerçevesinde AVM’ler, pazarlar, berberler bugün kapılarını açacak. Dolaşımın artmasıyla salgın riski katlanacak. En kritik günde kurallara harfiyen uymak çok daha büyük önem taşıyor. Rehavete kapılırsak evde karantinaya geri döneceğimizi hatırlatan bilim insanları da ‘Virüs pusuda. Tedbirler gevşerse ikinci pik yaşanır’ uyarısında bulunuyor. Türkiye virüsle savaşta ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ aşamasına geçti. Bu kapsamda pazar yerleri, berber ve güzellik salonları bugün yeniden açılacak. 356 alışveriş merkezi de faaliyete başlayacak. İstanbul başta olmak üzere şehirlerde dolaşımın hızlanması, bulaşı riskini artırdı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, ‘Eskiye dönüş diye bir şey yok. Tedbiri bırakırsak artçı vaka artışları kaçınılmaz olur’ dedi. Sivas İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Çetin de ‘Sosyal mesafe, hijyen ve maske yeni normallerimizin olmazsa olmazları’ hatırlatması yaptı. Uzmanlar, rehavete kapılmanın ikinci salgın dalgasını tetikleyip kazanımların yok olabileceğini vurguladı. İstanbul’da birçok işletmenin faaliyete geçeceğini belirten İBB ise toplu taşımada artış yaşanacağını ve zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması uyarısında bulundu” ifadelerini kullandı.

“Maaşları sır oldu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Maaşları sır oldu” başlıklı haber yer aldı:

“Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde çalışan ve yaklaşık 100 bin TL’ye kadar maaş aldığı iddia edilen AKP’lilerin ne kadar kazandıkları ‘sır’ olarak kabul edildi ve açıklanmadı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, çiftçinin en önemli finans kaynağının artık AKP’lilere hizmet eder hale geldiğini söyledi. Birlik ve bünyesindeki şirketlerde eski AKP’li milletvekilleri, parti yöneticileri, gençlik kolları çalışanlarının bulunduğunu söyleyen Bakıroğlu, ‘Adeta bir arpalık haline gelen Tarım Kredi Kooperatifleri, artık çiftçi kuruluşu olmaktan çıkmıştır. Çiftçi kendisine ait görmediği bu kurumdan uzaklaşmakta mecbur kalmadıkça kredi çekmemekte, sigorta yaptırmamakta ve ürünlerini almamaktadır’ dedi. Birliği en büyük iştiraki olan Gübretaş’ta yıl içerisinde zarar edilmesine rağmen yöneticilerin huzur hakkı ödemelerine yüzde 88 zam yapıldığını da anımsatan CHP’li Bakıroğlu, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Bakıroğlu, AKP’li yöneticilerin ne kadar maaş aldığını sordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yasal süre geçtikten sonra verdiği yanıtta, talep edilen bilgilerin ‘ticari sır’ olduğunu ve bu nedenle istenen bilgilerin verilemeyeceğini bildirdi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Bu neyin sırrı” başlığıyla yer verdi ve “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; pek çok eski AKP yöneticileri ve milletvekillerinin yönetici olarak görev yapmaya başladığı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkezleri Birliği’nde hangi yöneticilerin ne kadar tutarda maaş aldığını ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle açıklamadı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu; Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde görev yapan eski AKP milletvekillerinin aldıkları yüksek maaşları, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Birlik ve bünyesindeki şirketlerde eski AKP’li milletvekilleri, parti yöneticileri, gençlik kolları çalışanlarının bulunduğuna işaret eden Bakıroğlu, birliğin adeta bir arpalık haline geldiğini belirtti. Bakıroğlu, ‘Birlik artık çiftçi kuruluşu olmaktan çıkmıştır. Çiftçi kendisine ait görmediği bu kurumdan uzaklaşmakta, kredi çekmemekte, sigorta yaptırmamakta ve ürünlerini alamamaktadır’ dedi. Bakıroğlu, konu hakkında Tarım Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle birlik bünyesindeki hangi yöneticinin ne kadar maaş aldığını sordu. Bakıroğlu’nun önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, birlik bünyesinde görev yapan hangi yöneticinin ne kadar tutarda maaş aldığıyla ilgili bilgilerin ticari sır olduğu, bu gerekçeyle istenilen bilgilerin verilemeyeceğini dile getirdi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design