Anasayfa / Medya izleme / “İktidarın rehaveti vakaları patlattı”

14 Mayıs

“İktidarın rehaveti vakaları patlattı”

Birgün gazetesi, normalleşme adımlarının ardından artmaya başlayan vaka sayılarını okuyucularıyla paylaştı

Birgün gazetesi manşetinde, “İktidarın rehaveti vakaları patlattı” başlıklı habere yer verdi:

“İktidarın ‘normalleşme’ adımları sonucu; Batman, Kars, Uşak, Düzce, Antep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayısı artıyor. Erken ‘normalleşme’ hamleleri ile birlikte, tırmanışa geçen vaka sayıları korkutuyor. Batman’da 3 Nisan’da 9 olan vaka sayısı bu hafta 450’ye yükseldi. Uşak’ta 2 Nisan’da 38 olarak kayıtlara geçen vaka sayısı 441’i buldu. Rize’de de durum farklı değil. Söz konusu illerde yurttaşlar maske ve fiziksel mesafe gibi tedbirleri ihmal ediyor. Alarm veren kentlerden birisi olan Van’daki artışın nedeni ise ‘normalleşme’ sinyali sonrası kurulan bir taziye çadırı. 5 Mayıs’ta İpekyolu ilçesinin Ortanca Mahallesi’nde bir evin bahçesinde kurulan taziye çadırının ardından virüs bütün şehre yayıldı. İlk olarak 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktı. Mahalle, 5 Mayıs'ta karantinaya alındı ancak vaka sayısı 101'e yükseldi. Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, kentteki son duruma ilişkin açıklama yaptı: ‘Kırsalda kurallara uymayanlar yüzünden vaka sayısında da artış yaşandı. Şu an hastanemizde yatan 120 civarında hastamız var. Yoğun bakımda ise 3 hastamız var. Vaka sayımızda 390 oldu.’ Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer’e göre bu yüzden Van ülke için bir örnek. BirGün’e konuşan Değer, ‘Taziye ve mevlit yemeğinden sonra ilk başta 40’a yakın hasta tespit edildi. Şimdi bu sayı 100’e kadar çıktı’ dedi ve ekledi: ‘Van’ın çeşitli mahalleri ve köylerinde de bu tarz vakaların ortaya çıktığını biliyoruz. Yurttaşın tedbirler konusunda biraz umursamaz davranması etkili ancak tek sorumluluğu da halka yüklememek lazım. Çünkü Sağlık Bakanı’ndan, Cumhurbaşkanı’na kadar, ‘Kontrol altına aldık, rahatlama sürecine girdik’ gibi açıklamalar yapıldı. Söz konusu taziye çadırı da böyle kuruldu. Yöneticiler, ‘Kontrol altına aldık’ derse halkın da böyle davranması kaçınılmaz.’ ‘Her ne kadar vakalar azalmış gibi görünse de Türkiye’de tespit edilenlerden çok daha fazla vaka var’ diyen Değer, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Doğu’da sokağa çıkma ve şehir dışına çıkma yasağının uygulanacağı tek il Van. Taziye çadırı önce vaka sayısının 230 olduğu söylenmişti. Biz gerçek sayılara ulaşamıyoruz, kimse bilgi vermiyor. Bugün ise 390 oldu. Neredeyse bir haftada, iki katına çıktı.’”

“Seçilmişe cefa, yandaşlara vefa”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Seçilmişe cefa, yandaşlara vefa” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Salgın başladığında muhalif belediyeler ve sivil toplum örgütleri hemen harekete geçerek hükümetten önce zor durumdaki birçok yurttaşa yardım ulaştırmaya başladı. Dayanışmadan ve muhaliflerin yurttaşlarla doğrudan bağ kurmasından rahatsız olan hükümet, 21 Mart’ta İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Vefa Sosyal Destek Grubu’nu (VSDG) kurdu ve yardımları tekelleştirmeye başladı. VSDG’yi kurmakla yetinmeyen hükümet, aldığı kararlarla yurttaşların dayanışmasını ve muhalif belediye ve kuruluşların bu dayanışmaya öncülük etmesinin önünü kesmeye çalıştı. Hemen HDP’li 8 belediyeye daha kayyum atayan hükümet, CHP’li belediyelerin yardımlarını da engelledi ve belediyelerin hesaplarını bloke etti. Hatta yıllardır yoksullara yemek dağıtan aşevlerinin hesapları bile bloke edildi.”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Halka ceza” başlıklı haberinde, “Burdur Belediyesi’nin üretip ücretsiz dağıttığı 200 bin maske için şikayet üzerine valilik inceleme başlattı. Belediyeye ‘maskeler nerede ve kimlerle üretiliyor?’, ‘İzin alındı mı?’ gibi sorular yöneltildi. CHP’li Başkan Ercengiz ‘Her işimiz soruşturmaya konu oluyor. Ayrı devlet değiliz’ dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, nisanda gelirlerin azaldığını belirterek borçlanma talebinin reddedilmesine isyan etti. Yavaş ‘Önceki yönetime sorgusuz onay veriliyordu. Bunun tek bir izahı var: O da Ankaralının cezalandırılmasıdır’ dedi. Yavaş, yeni bir dayanışma kampanyası başlattı. İmamoğlu hakkında Beylikdüzü dönemine ilişkin 27 soruşturma başlatıldı. Müfettişlerden biri AKP milletvekili adayı Arif Yıldırım. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, salgınla mücadele eden belediyelere destek yerine engel çıkarıldığını belirterek, ‘Kaynak sağlanmazsa belediyeler kapısına kilit vurur’ dedi” ifadelerine yer verdi. 

“Çiftçi kredi ekiyor, borç biçiyor”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Çiftçi kredi ekiyor, borç biçiyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Çok değil 20-25 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten Türkiye, yanlış tarım politikaları yüzünden adeta battı. Saman bile ithal eder hale geldik. Kaybeden ise milyonlarca çiftçi ve Türkiye oldu. Çiftçinin derdi büyük. Parası olmadığı için tohumu, gübreyi, mazotu krediyle alıyor. Yani tarlayı krediyle ekiyor. Hasat zamanı geldiğinde ise ürünü para etmiyor. Borç, faizle katlanıyor. Çiftçi saç baş yoluyor.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design