Anasayfa / Medya izleme / “İnsanları kaldırıma gömmüşler”

19 Mayıs

“İnsanları kaldırıma gömmüşler”

Günün en önemli haberi Yeni Yaşam gazetesinin manşetindeydi

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “İnsanları kaldırıma gömmüşler” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Bitlis’in Yukarıölek Mahellesi’ndeki Garzan Mezarlığı’nda iş makineleriyle 19 Aralık 2017’de çıkarılan 282 cenazenin Adli Tıp’taki işlemlerinin ardından yalnızca 21 tanesi ailelerine teslim edilirken, kalan 261 cenazenin akıbeti de ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre cenazeler, İstanbul Kilyos’ta bulunan bir mezarlığın yanına, diğer mezarlarla yol arasındaki kaldırıma gömüldü. Açılan 18 mezara 261 cenazenin topluca gömüldüğü öğrenilirken, cenazelerin gömüldüğü kaldırımın yaklaşık 3 metre derinliğinde kazıldığı ve sol tarafına tuğladan duvar örüldüğü görülüyor. Ayrıca, cenazelerin defnedildiği yerin üzeri 30 santimlik beton bloklar ile kapatılırken, beton blokların üzeri de kaldırım taşlarıyla kapatılmış durumda. Cenazelerin gömüldüğü yer ise pislik içinde.”

“Gençliğin umudunu, hayallerini çaldınız”

Birgün gazetesi manşetinde, “Gençliğin umudunu, hayallerini çaldınız” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“19 Mayıs, 1926’dan bu yana Gençlik Bayramı olarak kutlanıyor. Bu süre içinde 95 bayram kutlayan gençlerin sorunları hiçbir zaman bu kadar ağır olmamıştı. Gençler, 95 yıldır bayram olarak kutladıkları 19 Mayıs’a bu yıl rekor oranda işsizlikle giriyor. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olmakla övünen AKP iktidarı, 15 ile 34 yaş arasında toplam 2 milyon 439 bin genç işsizi görmezden geliyor. Yüz binlerce üniversite mezunu her geçen sene eğitim sürecinden kalan borçlarla işsizler ordusuna katılıyor. 25-34 yaş aralığında her üç gençten biri işsiz. İŞKUR önlerinde gençliklerini tüketenler için yarına dair bir umut ışığı bile yok. Tüm derdi ‘kindar ve dindar’ bir nesil yaratmak olan ve bunu her fırsatta tekrar eden AKP iktidarı, gençler için her tarafa imam hatip okulları dikmekten başka bir şey yapmadı. Üniversite sınavlarını bile otel ve acente sahiplerinin talebine göre ayarlayan iktidardan daha iyisini beklemek hayal olurdu.”   

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “Gençler hayal bile kuramıyor” başlıklı haberinde, “Bir 19 Mayıs’a daha gençler işsizlik ve geleceksizlik kıskacında giriyor. ‘Hayal kurmayı unuttuk’ diyen gençler kaygı ve stres altında yaşamak zorunda bırakıldıklarını söylüyor. Senem Kaya elektrik elektronik mühendisliği bölümünden bir sene önce mezun olmuş. Kaya mezun olduktan sonra başvurmadığı yerin kalmadığını ancak hiçbir geri dönüş alamadığını söylüyor: ‘İşsizliğe mahkum olduk. Hayal kurmayı unuttuk. Hepimiz kaygı ve stres altında yaşıyoruz. ‘İş bulabilir miyim?’ stresini yaşarken hiçbir şeye odaklanamıyoruz.’ İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Murat Uysal da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda ‘korkularla’ yaşadığını ifade ediyor. En büyük korkum 4 senenin sonunda elimde diplomayla işsiz kalmak. Okurken yaşadığım sorunların mezun olduktan sonra da devam edeceğini bilmek emeğimin boşa olduğunu hissettiriyor.’ Esenyurt’ta bir çorap fabrikasında 7 aydır çalışan 20 yaşındaki genç işçi de ‘Bizlerin bir genç gibi yaşayacağı olanaklar yok. Tüm insani ihtiyaçlarımızdan yoksun bir şekilde fabrikalarda ağır çalışma koşullarının altına itiliyoruz. Çay molasında veya yemek molasında gelecek üzerine konuşurken evlenmek bile çok uzak görünüyor’ diyor” ifadelerine yer verdi.

“Çin’den hesap sorma zamanı”

Karar gazetesinin manşetinde, “Çin’den hesap sorma zamanı” başlıklı haber yer aldı:

“Küresel salgına yol açan yeni tip koronavirüs krizi nedeniyle Çin üzerindeki baskı artıyor. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan bir karar tasarısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst düzey karar organı olan Dünya Sağlık Kurulu’nun (DSK) dün İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen yıllık toplantısına sunuldu. Koronavirüs salgınıyla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısına destek veren 119 ülkeye Rusya da katıldı. CNN Televizyonu, bu konuyu gündeme getiren ilk ülke olan Avustralya’nın çağrısı temel alınarak hazırlanan tasarıya Pekin’in geleneksel müttefiki Moskova’nın da destek vermesinin kritik önemde olduğuna ve bunun Çin’i yalnızlığa itebileceğine dikkat çekti. Çin’in Vuhan’da başlayan salgın konusunda dünyayı uyarmayı çalışan bilim insanlarını susturduğu, salgını olduğundan daha önemsiz göstermeye çalıştığı öne sürülüyor. Çin Hükümetinin sağlık konularındaki danışmanı Dr. Zhong Nanşan, Cumartesi günü CNN’e demecinde, salgının başlangıcında yerel yetkililerin vaka sayısı konusunda elindeki bilgileri paylaşmaya yanaşmadığını söylemişti. Karar tasarısında Çin ya da başka bir ülkeye yönelik herhangi bir suçlama yer almıyor. Tasarıyı imzalayan ülkelerin sayısı 119’a yükseldi. Tasarının yeterli imzaya ulaşması halinde, DSK’nın gelecek haftaki toplantısında sunulup kabul edilmesi bekleniyor. Tasarının 194 üyeli DSK’ya sunulabilmesi için üçte iki çoğunluğun, yani 129 ülkenin imzası gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün  73. Dünya Sağlık Genel Kurulu toplantısında konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüs salgını konusunda, ‘Başından beri açıklık, şeffaflık ve sorumlulukla hareket ettik’ dedi. Salgında alınan önlemler konusunda bağımsız bir değerlendirme başlatılması çağrısına istinaden ise Şi, ‘Kovid-19’a küresel yanıtı ele alacak bu kapsamlı değerlendirmenin salgın kontrol altına alındıktan sonra” ve “objektif ve tarafsız bir şekilde yapılması’ gerektiğini söyledi. Şi, Kovid-19 çalışmaları için Çin’in iki yıl boyunca 2 milyar dolar yardımda bulunacağını ve ülkesinde geliştirilecek aşının ‘küresel kamu yararına’ sunulacağını kaydetti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design