Anasayfa / Medya izleme / “Türkiye’nin yarınından mesaj var”

20 Mayıs

“Türkiye’nin yarınından mesaj var”

Karar ve Birgün gazeteleri, gençler arasında yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçlarını okuyucularıyla paylaştı

Karar gazetesi manşetinde, “Türkiye’nin yarınından mesaj var” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin Gençliği araştırması, ülkenin geleceğini temsil eden kesimin parti ayrımı olmaksızın ‘özgürlük, adalet, liyakat’ beklentisi içinde bulunduğunu ortaya koydu. İşte siyasetin acil gündemi olması gereken düşündürücü tablo: YÜZDE 62 imkan olsa yurtdışında yaşamak istiyor. YÜZDE 79 ‘Torpilli yetenekliden daha avantajlı’ diyor. Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı sosyo-ekonomik profillerine sahip gençlerin temel sorun alanları ve beklentilerini ölçen Gençlik Araştırması Raporu’nu açıkladı. Araştırma, 600 gençle Türkiye’nin 12 ilinde telefon destekli bilgisayar üzerinden gerçekleştirildi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, toplam 13 milyon genç nüfusuyla 20 AB üyesi ülkenin nüfusunu geride bırakan Türkiye’de, gençlerin öncelikli sorunları eğitim ve istihdamda yer alamamak, fırsat eşitsizliği ve güvencesizlik olarak ortaya çıktı. Bu güvensizlik ortamı gençleri başka ülkelerde yaşama hayallerine sürüklerken, günü kurtarmaya dönük politikalar yerine, özellikle salgın sonrası birincil dereceden gençleri etkileyecek olan istihdam sorunlarının çözümü için acil önlem paketleri beklentisi dillendirildi. SODEV araştırmasına göre, Türkiye genelinde gençlerin yüzde 70’i ekonomik anlamda ailelerinden bağımsız değil. Bu soruya AK Parti seçmeninin yüzde 65,3’ü, CHP seçmeninin yüzde 66,7’si, HDP seçmeninin yüzde 81,8’i ve İYİ Parti seçmeninin yüzde 75’i, MHP seçmeninin ise yüzde 57,1’i bu şekilde yanıt veriyor. Araştırmanın öne çıkan bir noktası ise, gençlerin ‘özgürlükleri’ önem sıralamasında önceliklendirmesi. Gençlerin yüzde 68,3’ü için ‘düşüncelerinizi özgürce ifade edebilmek’ birincil öncelik iken, yüzde 52’si ise başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerini önemsiyor. Özgürlük konusunda hassasiyet CHP seçmeni arasında daha yüksek. SODEV Genel Başkanı Ertan Aksoy ‘Önceliklerinde toplumsal ve kişisel değerde en çok öne çıkan şey ‘özgürlük’ ve ‘kendini ifade etme hakkı’ meselesi’ diyor.”

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Kendi gençleri bile ülkeden kaçma peşinde” başlığıyla yer ayırdı ve “Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) Gençlik Araştırması Raporu’na göre gençlerin öncelikli sorunları eğitim ve istihdamda yer alamamak, fırsat eşitsizliği ve güvencesizlik. Gençlerin yüzde 70’i ekonomik olarak ailelerinden bağımsız değil. AKP’li genç seçmenin yüzde 65,3’ü ailelerine bağımlı. Araştırmanın öne çıkan bir noktası ise gençlerin ‘özgürlükleri’ önem sıralamasında önceliklendirmesi. AKP’li gençlerin yarısı kendi iktidarının güvencesini hissetmelerine rağmen yurtdışına çıkmak istiyor. AKP’li gençler S. Arabistan yerine İsviçre’yi tercih ediyor” dedi.   

“Bloke edilen bağış paralarına ne oldu?”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Bloke edilen bağış paralarına ne oldu?” başlıklı haber yer aldı:

“Ekrem İmamoğlu Tele-1’de Sedef Kabaş’ın sunduğu programa konuk oldu. Kabaş’ın ‘Belediyenin engellenen ve bankada bloke edilen bağış paraları sahiplerine iade edildi mi?’ sorusuna İmamoğlu, ‘Hayır, iade edilmedi. Mahkemeye başvurumuz var’ deyip şunları söyledi: ‘Hala mahkemenin adaletli bir karar vereceğine inanıyoruz. Haksız bloke kararına son verilmesi gerekiyor. Kardeşim bizi yargılıyorsunuz zaten. Soruşturma açtınız. Ama bırakın bağış yapmış insanların paraları bir an önce ihtiyacı olan insanlara ulaşsın.’”

“Böyle olur AKP’nin Koruma Kalkanı!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Böyle olur AKP’nin Koruma Kalkanı!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Bakan Albayrak salgın dolayısıyla açıkladığı 240 milyar TL’lik ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın dolaylı etkileriyle beraber 500 milyar TL’yi bulduğunu duyururken paketten halkın payına yine yoksulluk düştü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk salgın döneminde ‘Sosyal Koruma Kalkanı’ kapsamında doğrudan yapılan nakdi destek miktarına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre yurttaşlara verilen toplam nakdi desteğin miktarı sadece 11,5 milyar TL. Bu ödemenin 6 milyar TL’si İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapıldı. Salgın nedeniyle iş ve gelir kaybı yaşayan 4,5 milyon emekçiye yapılan yardım kişi başına bin 333 TL’ye tekabül ediyor. Toplam 5 milyon 440 bin 551 haneye biner TL’lik nakdi yardım yapılırken ortalama kısa çalışma ödemesi bin 591 TL. Ücretsiz izin ödeneği kapsamında 878 bin kişiye yapılan ödeme miktarı ise 502 TL. İşçilerin, yurttaşların korunaksız bırakılmasına tepki gösteren Doç. Dr. Aziz Çelik, yaptığı değerlendirmede ‘Kayıp devasa, destek devede kulak. Bu mudur sosyal koruma kalkanı? İnsaf ve izan!’ ifadelerini kullandı.”    

“Amaç baroları susturmak”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Amaç baroları susturmak” başlıklı haberinde, “İktidar, meslek örgütlerine müdahaleyi Ankara Barosu’nun geçtiğimiz haftalarda Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini eleştirmesinin ardından yeniden gündeme getirdi. Hedefe koyulan Ankara Barosu’nun başkanı Erinç Sağkan Evrensel’e konuştu, ‘İstenen barolara demokrasi getirmek değil; baroları susturmak, sindirmek’ dedi. Avukatların iktidardan beklediğinin seçim sisteminin değiştirilmesi değil, ekonomik ve özlük haklarında gerekli düzenlemelerin yapılması olduğunu söyleyen Sağkan, ‘Yargının neredeyse tek bağımsız kalan savunma makamı da iktidar tarafından boğulmak isteniyor. Çabaları bunun için. Bu girişimin demokrasiyle hiçbir alakası yok’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design