Anasayfa / Medya izleme / “18 yıllık iktidara dağ dayanmadı”

21 Mayıs

“18 yıllık iktidara dağ dayanmadı”

Gazetelerin gündeminde ekonomik kriz geniş yer buldu

Birgün gazetesinin manşetinde, “18 yıllık iktidara dağ dayanmadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sürece ilişkin ‘Hazıra dağ dayanmaz. Normalleşirken, kazançlardan bir şey kaybetmek istemiyoruz’ sözleri gündeme damga vurdu. Bu söz, 18 yıllık AKP iktidarında nelerin yok olduğu sorusunu gündeme taşıdı. 18 yılda ülkenin en stratejik sanayi kuruluşlarından kamu arazilerine sayısız varlık özelleştirildi. Elde edilen 67,5 milyar doların büyük bölümü yol, köprü yapımında kullanıldı. Özelleştirme gelirleri yetmedi, ülke dış borç batağına sokuldu. Dış borç tutarı yüzde 238 artarak 436,9 milyar dolara yükseldi. AKP iktidarı döneminde bütçeden iç ve dış borçlar için toplam 932 milyar lira faiz ödemesi yapıldı. AKP iktidara geldiğinde Türkiye dünyanın en büyük 19’uncu ekonomisiydi hala 19’uncu sırada. IMF tahminine göre kişi başına gelirde Türkiye 20 sıra geriye düşecek.”

“Kriz büyük, bağışıklık zayıf”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Kriz büyük, bağışıklık zayıf” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Küresel pandemi Türkiye ekonomisini vurdu. İşsizlik 16 milyonu, dış borç 169 milyar doları buldu. İktisatçı Mustafa Sönmez, ‘Türkiye ekonomisinin bağışıklık sistemi çökertildi. Pandemi krizini diğer ülkelere göre ağır yaşayacağız’ dedi. Makina Mühendisleri Odası raporuna göre işsizler ordusu koronavirüs salgınıyla beraber 16 milyona ulaştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, büyük bölümü salgın günlerini kapsayan 2 ayda 16 bin işyerinin kapandığını açıkladı. Kamu ve özel sektörün 1 yıl içinde ödemesi gereken borç ise 169 milyar dolar oldu. Borcun nasıl ödeneceği ise meçhul. İktisatçı Mustafa Sönmez yorumladı: ‘Ekonomi dayanıksız halde. Krizi başkalarından çok daha sert yaşıyoruz, yaşayacağız.’” 

“İthalata kelepçe”

Karar gazetesi manşetindeki, “İthalata kelepçe” başlıklı haberinde, “Son iki yıldır sürdürülen ithalatı frenlemeye yönelik uygulamalar hız kazandı. Bir ay içinde 4 bin kalem ürüne geçici gümrük vergisi kondu. Son olarak 800’den fazla ürüne daha ek vergi getirilmesi ‘döviz rejiminde 24 Ocak döneminin sonu’ tartışmalarını doğurdu. Uzmanlar ‘Çaresizlikten adım adım içe kapalı bir ekonomiye doğru gidiyoruz’ değerlendirmesinde bulundu. Son 1 ayda 3 farklı kararla birçok ithalat ürününe ek vergi getirildi. Deyim yerindeyse iğneden ipliğe kadar getirilen ek vergi, sürekli geçici olacağı duyuruldu. İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı. Karara göre 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a kadar, daha sonra ise 10 puana kadar düşük oranda ek gümrük vergisi alınacak. Kararın, salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak amacıyla alındığı belirtildi. Fakat alınan önlemlerle birlikte, ithalatın da maliyeti artacak. Bununla birlikte ürünün ithalat fiyatı yükselince, getirilmekten vazgeçilse bile mağaza fiyatı artış kaydedecek. Yerli üreticide de bir tavan fiyat uygulaması şu anlık yok. İthalata gelen ek vergiyle yabancı menşeili ürünlerin fiyatının artması, yerliyi de etkileyecek. Böylece yerli ürünlerde de böylece fiyat artışı olacak. Bir taraftan da ithalatla birlikte döviz çıkışının önlenmesi amaçlanıyor. Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerine fayda sağlayacağı düşünülüyor. Bazı ekonomistler de bunun döviz çıkışını engellemek için yapıldığını dile getiriyor” ifadelerine yer verdi.

“Katar’a sarıldı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Katar’a sarıldı” başlıklı haber yer aldı:

“Yanlış politikalar ve salgın nedeniyle dış kaynak gereksinimini karşılayamayan hükümet bir kez daha Katar’la işbirliği yaptı. Tank Palet Fabrikası’nı Katar ortaklı BMC’ye devreden iktidar Katar’ın kapısını çaldı. İki ülkenin merkez bankaları anlaşarak swap tutarını 15 milyar dolara çıkardı. Swap (para takası) anlaşmasının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarılması anlaşması öncesinde Türkiye, bu konuda ABD Merkez Bankası’ndan (FED) resmi olmasa da olumlu yanıt alamadı. Ekonomi yönetiminin bir süredir İngiltere, Japonya, Katar ve Çin ile görüştüğü basına yansıdı.”

Gazete manşetin altındaki, “Gökçek ‘SOS’lamış” başlıklı haberinde ise, “Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hacı Bayram Camisi ve çevresinde, Melih Gökçek’in yakınlarına verilen yerler hakkında inceleme başlattı. Nevin Gökçek’in onursal başkan olduğu SOS Vakfı’na 4 işyerinin düşük bedelle kiralandığı belirlendi. Teftiş kurulunun saptamalarına göre köşkler ve muhtelif binalar 28-29 yıllığına SOS Vakfı’na tahsis edildi. Gökçek’e yakın Korkutata ailesine de ihaleler verildi. Cumhuriyet, düşük bedelli kiraları Kasım 2019’da gündeme getirmişti” ifadelerini kullandı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design