Anasayfa / Medya izleme / “Zindaşti trafiği”

02 Haziran

“Zindaşti trafiği”

Cumhuriyet, Zindaşti’nin tahliyesine karar veren hakimi manşete taşırken, günün diğer haberleri Evrensel, Birgün ve Karar gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Zindaşti trafiği” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ve 3 adamı hakkında tahliye kararı veren hâkim Cevdet Özcan hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ ve ‘rüşvet almak’ suçlarından soruşturma izni verilmesinin ardından Zindaşti ve adamları hakkında 9 ayrı suç işledikleri gerekçesiyle Emniyet tarafından hazırlanan fezleke ve hakim Özcan’ın bilirkişi heyeti tarafından incelenen hesap hareketleri de dava dosyasına girdi. Özcan’ın detaylı hesap dökümünde adliyedeki bankamatikten kendi hesabına sık sık bin ile 4 bin arasında para yatırdığı görüldü. 22 Ağustos 2018 saat 17.30’da Malatya Battalgazi Belediyesi önündeki ATM’den kendi hesabına iki dakika arayla toplamda 8 bin TL para yatırdığı görüldü. Özcan ücretsiz izinli olduğu tarih aralığında yer alan 15 Mart 2019 tarihinde Sarıyer’de bir petrol ofisi ATM’sinde 11 bin lira, 5 Nisan ve 15 Nisan tarihlerinde toplamda 19 bin 600 TL kendi hesabına para yatırdı. Özcan’ın yine ücretsiz izinde olduğu 7 Mayıs’ta 5 bin TL, 13 Mayıs’ta 10 bin TL, 15 Mayıs’ta 4 bin 600 TL olmak üzere toplamda 19 bin 600 TL kendi hesabına yatırması dikkat çekti. Gayrimenkul incelemesinde Özcan’ın Başakşehir’de 26 Ocak 2015’te yaklaşık 500 bin TL’ye bir ev aldığı 2017’de ise 110 bin TL kâr ile sattığı belirtildi. Raporda, Özcan’ın ardından 2018’de Tuzla’da 310 bin TL değerinde bir konut aldığı ve üzerine kayıtlı bir araç olduğu tespit edildi.”

“Korkutan başlangıç”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Korkutan başlangıç” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“15 ildeki sokağa çıkma yasağının ve koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin kaldırılmasıyla ülke genelinde sokaklar hareketlendi. İstanbul ve Ankara’da sabah saatlerinde trafik bazı noktalarda durma seviyesine geldi. İstanbul’da toplu taşımada özellikle metrobüste kalabalık oluştu, fiziki meafe ortadan kalktı. Seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla otogarlarda da yoğunluk yaşandı. İstanbul’da özellikle metrobüslerde yaşanan kalabalığı, ‘Bu görüntüler, koronavirüsün bayram, şenlik yapacağı görüntülerdir’ diye değerlendiren İstanbul Tabip Odası Sekreteri Dr. Osman Öztürk, normalleşme adımlarının aşama aşama atılması gerektiğini söyledi. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise bu adımla birlikte filyasyon takibinin yapılamayacağı uyarısında bulundu.”

“Hadi çığlığı duymadınız, gözünüz de mi görmedi?”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Hadi çığlığı duymadınız, gözünüz de mi görmedi?” başlıklı haberinde, “e-Devlet’in ‘en çok kullanılan hizmetler’ ekranı, yurttaşın geçim derdi ve işsizliğe dair ‘sessiz çığlığını’ yansıtan bir hale büründü. Pandemi sürecinde sosyal yardım ve işsizlik sorunu, ekrandaki hizmetlere damga vurdu. Aynı dönemde Google’daki ‘işkur’ aramalarında yaşanan yoğunluk da tarihi zirvesine çıktı. Covid-19 salgınının yarattığı ekonomik tahribatla ortaya çıkan büyük geçim ve işsizlik sorunu iktidar tarafından geçiştirilmeye çalışılsa da devletin ekranlarına yansıdı. Salgının Türkiye’de görülmesinin ardından e-Devlet’in ‘en çok kullanılan hizmetler’ bölümündeki 9 maddenin 5’ini salgınla ilgili konular oluşturdu. Bu 5 hizmetin 4’ü dördü ise doğrudan geçim sorunu ve işsizliğe dair. Salgın sonrası yapılan bazı Google aramalarındaki tarihi tırmanış da e-Devlet ekranında görünenlerle paralel nitelikte. e-Devlet’e giriş yaptığınızda ilk karşılaştığınız sorgu bölümünün altına yer alan “En çok kullanılan hizmetler” bölümünde 9 hizmet sıralanıyor. Bu hizmetler dönemine göre değişiyor. Örneğin üniversitelerin açıldığı dönemde YÖK’ün öğrenci belgesi sorgulama ekranı en çok kullanılan hizmetler arasına giriyor. Ya da KYK burslarının açıklandığı dönemde burs sorgulama ekranı bu bölümde kendine yer buluyor. Koronavirüs salgınından sonra ise en çok kullanılan 9 hizmette köklü bir değişiklik oldu. Mevcut 9 hizmetin 5’i koronavirüsle alakalı konulardan oluşuyor. Bunlardan biri İçişleri Bakanlığı’nın seyahat izin belgesi başvuru ekranı. Diğer dördü ise doğrudan tedbirlerin yarattığı ekonomik tahribatla alakalı” ifadelerine yer verdi.

“Önce normalleş sonra ödersin”

Karar gazetesinin manşetinde, “Önce normalleş sonra ödersin” başlıklı haber yer aldı:

“Salgınla birlikte ekonomide artan sıkıntılı sürecin aşılmasında çözüm, kalıcı yapısal reformlarda değil yine tüketimi teşvikte görüldü. Kamu bankaları eliyle, konuttan bisiklete kadar her alanda kredi muslukları açıldı. ‘Şimdi harca, seneye öde’ kampanyaları başlatıldı. Uzmanlar ‘Vatandaşın seneye borcunu geri ödeyebilmesi için bugünden kalıcı adımlar atılmalı’ dedi. Koronavirüs salgınıyla birlikte felç iş hayatı Hükümet’in açıkladığı kredi paketleriyle ayakta durmaya çalıştı. Yapısal reformların harekete geçirilememesi tüketiciyi yine kendi cebiyle baş başa bıraktı. Bu süreçte de daha önce olduğu gibi yine yük kamu bankalarının omuzlarına bindirildi. Geçen yıl açıklanan kredi paketine ek bazı maddeler konuldu. Oranlar düşürülürken, ödemeler de ertelendi. Böylece vatandaşı borçlandırarak, piyasaya sıcak para girişi gerçekleşecek. Yapılan müdahaleler ise ekonomistler tarafından yine geçici çözüm olarak değerlendiriliyor. Şimdilik 3 kamu bankası projeye katılırken, özel bankalarında bu pakete dahil olması bekleniyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’tan yapılan ortak açıklamaya göre, kamu bankalarınca normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların, finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla 4 yeni kredi paketi hayata geçirildi. Yeni kredi paketi, konut, araç, tatil ve yerli üretime sahip firmalarından yapılan alışverişler için geçerli olacak.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design