Anasayfa / Medya izleme / “TÜİK’e göre kimse işsiz değil”

11 Haziran

“TÜİK’e göre kimse işsiz değil”

Gazeteler manşetlerini TÜİK’in açıkladığı tartışmalı işsizlik rakamlarına ayırdı.

İşsizlik oranı yüzde 20.5’e çıkmasına rağmen TÜİK bu oranı yüzde 13.2 olarak duyurdu.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Bu nasıl düşüş?” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Geçen yıl mart ayında çalışan kişi sayısı 27 milyon 795 bin. Bu yılın martında ise 26 milyon 133 bin. Çalışan sayısı geçen yıla göre 1 milyon 662 bin kişi daha az. TÜİK diyor ki; ‘işsizlik düştü’. Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalarak yüzde 13,2'ye geriledi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 13,6 düzeyinde açıklanmıştı. İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez gerçek işsiz rakamının yansıtılmadığını belirterek ‘İşsiz kalan 4 milyon kişiyi 'kısmi çalışma ödeneği' ve 'ücretsiz izinli' sayarak, hala 'istihdamda gösteriyorlar. Pandemide 4 milyon 'harçlıklı işsiz' oluştu. Gerçekte, işsizler 8-9 milyonu bulmuş durumda. Ama İşkur kamuflajı ile işsizlik düşük görünüyor. Bu durum 6 ay sürer’ değerlendirmesinde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarıyla yine bir manipülasyona imza attığını söyledi. Ağbaba, ‘Şu anda geniş tanımlı işsizliği ve istihdam olmayıp da işsiz sayılmayanları hesaba kattığımızda gerçek işsiz sayısı kayıt dışı çalışanlar hariç 14 milyona dayanmıştır’ dedi.”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki habere, “Virüs ‘iş’e yaramış” başlığını attı ve “TÜİK verilerine göre mart ayında işsizlik oranının yüzde 13,2 olarak gerçekleşti. Geçen sene bu aylara göre çalışan sayısının 1 milyon düşmüş olması işsizlik sayılarının tutarlılığını tartışmaya açıyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 1,1 puanlık azalış ile %15,0 oldu. Bahçeşehir Üniversitesi’nin TÜİK raporlarının güvenilirliği kalmadı açıklaması sonrası salgın döneminde işsizliğin düştüğü açıklaması gelince hem yurttaşlar hem de ekonomistler duruma tepki gösterdi. 2019 yılında Mart ayında çalışan sayısı: 27.milyon 795 bin olması  ve 2020 yılında Mart ayında çalışan sayısı: 26 milyona düşmesine rağmen işsizlik 573 bin kişi azalmış olarak açıklaması bu tepkilerin odağı oldu. DİSK AR’ınn açıklamasına göre ise bu durum gerçeği yansıtmıyor. Yapılan araştırmada işsizliğin en az iki kat artacağı söylendi” ifadelerine yer verdi.

Karar gazetesi, “Kağıt üstünde mucize” başlığıyla manşetten gördüğü haberde, “TÜİK’in kendi verileriyle yapılan hesaplamada bile işsizlik oranı yüzde 20.5 çıkmasına rağmen kurum ‘İş aramayı bırakanları’ hariç tutarak bu oranı yüzde 13.2 olarak duyurdu. ‘İşsizlik azaldı’ açıklamasına muhalefetten sert tepki geldi: İktidarın işine gelecek rakamlar açıklanıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere bakılınca tarım dışı işsizlik oranının da 1,1 puanlık azalışla yüzde 15 olarak tahmin edildiği görülüyor. İşsizlik oranı martta bir önceki aya göre ise 0,4 puan düştü. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0,6 puan azalarak yüzde 24,6 oldu. İşsizlik oranı 15-64 yaş grubunda ise 0,8 puan azalışla yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) raporu da iş bulma umudunu  yitirenlerin, yaklaşık bir yılda iki katına çıkarak 1.1 milyon kişiye ulaştığına dikkat çekti. Rapor, işgücündeki istisnai gelişme, işini kaybedenlerin ve ilk kez işgücü piyasasına girecek olanların bir bölümün, iş bulamayacağını düşünerek iş aramaktan vazgeçtiğini gösterdi. Bu davranış önemli ölçüde TÜİK tarafından ‘iş bulma umudu olmayanlar’ olarak sınıflandıranların sayısındaki artışı yansıttı. İş bulma umudu olmayanlar, Ocak 2019’dan beri sürekli artmakta, Şubat ve Mart 2020 döneminde artışın hızlandığı gözlemlendi. Ocak 2019’a bu sayı 500 bin civarındayken bir yıl içinde iki katına çıkarak 1 milyon 100 bine dayandı. Tarım sektöründe 21 binlik istihdam azalışı kaydedilirken, sanayide 85 bin, inşaatta ise 202 binlik istihdam azalışı kaydedildi. En çarpıcı azalış ise 694 bin kişi ile hizmet sektöründe görüldü” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “TÜİK’e göre kimse işsiz değil” başlığıyla yer ayırdı:

“Milyonlar işsizim diyor ancak TÜİK kabul etmiyor. Tüm dünyada salgınla beraber işsizlik katlanırken Türkiye’de azaldı. TÜİK’in ülke gerçeğini görmezden gelen işsizlik tanımı acı tabloyu perdeledi. 1 ayda en az 620 bin kişi işinden oldu ama TÜİK’in işsiz sayısı azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Verilere göre işsiz sayısı da çalışan sayısı da azaldı. TÜİK’in işsiz tanımının ülke gerçeğine uymaması salgın döneminde yüz binlerce insanın işsiz kalmasına rağmen işsizlik oranının düşmesine yol açtı. Şubat ayında yüzde 13,6 olan işsizlik oranı, mart ayında böylece yüzde 13,2’ye geriledi.”

“Anketler kimya bozdu”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Anketler kimya bozdu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“TBMM Genel Kurulu’nda saldırıya uğrayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhur İttifakı’nın anketlerdeki oy kaybı nedeniyle kimyalarının bozulduğunu belirterek ‘AKP ile MHP refleks olarak en iyi bildikleri şeyi, kutuplaştırma siyasetini yapmaya başladılar. Gerginlikle kendi taraflarını konsolide edebileceklerini düşünüyorlar’ dedi. Özel, ‘Zaten Genel Başkanımız CHP’yi rahatsız edecek, irrite edecek ve sokağa çekmek isteyen işler yapacaklar demişti. Bunlardan bir tanesi Enis Berberoğlu’nun tutuklanması, üyelerimizin tutuklanmasıydı. Zaten CHP’yi tahrik edecek bu tip provokasyonları bekliyorduk. Bu yaşanan Meclis’te yapılan fiziki saldırı da benzer bir amaca hizmet ediyor’ diye konuştu.”

“Gar AVM’sinden tanıdıklar çıktı!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Gar AVM’sinden tanıdıklar çıktı!” başlıklı habere yer verdi:

“Megakentin en kıymetli bölgelerinden olan Söğütlüçeşme’ye ‘gar görünümlü AVM’ kurulması için TCDD’nin anlaştığı Fıratcan İnşaat’ın yönetim kurulunda ‘tanıdık’ isimler yer alıyor. Şirketin yetkilisi Devlet Denetleme Kurulu Üyesi’nin oğlu Sefa Özçelik. İstanbul’un en kıymetli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki TCDD arazisine AVM kuracak firmanın yönetim kurulundaki isimler ‘tanıdık’ çıktı. TCDD, Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için, Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ile el sıkıştı. Anlaşmanın süresi 29 yıl olarak belirlenirken, projenin maliyeti ise 193 milyon 794 bin lira olarak açıklandı. Söz konusu şirket, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira verecek. Bu bedel proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olarak belirlendi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design