Anasayfa / Medya izleme / “Kritik safhaya girdik”

15 Haziran

“Kritik safhaya girdik”

Cumhuriyet, Türkiye-Rusya bakanlar zirvesinin iptaline manşetinde yer ayırırken, Yeni Yaşam, ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nü manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Kritik safhaya girdik” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Emekli Deniz Kurmay Albay Bora Serdar, Türkiye-Rusya bakanlar zirvesinin iptalini değerlendirdi: ‘Toplantının ertelenmesini ön mutabakatın sağlanamadığı veya Libya’da ABD’nin pozisyonunun henüz netlik kazanmadığı şeklinde okuyabiliriz. Türkiye’nin ABD’yi Libya’da aktif olmaya davet etmesini, Rusya’nın agresifliğinden duyduğu kaygıya bağlamak mümkün. Doğu Akdeniz krizi, Yunanistan-GKRY- Mısır-İsrail ve İtalya’nın tutumuna göre şekillenecek. Bölge güvenliği adına kritik safhaya girdiğimiz kesin. Libya ısınırsa İdlib de ısınır. Suriye ve Libya’da, Türkiye’nin lehine veya aleyhine cereyan edecek her türlü kritik gelişme birbirini etkileyecektir.” 

“Halk kararlı, AKP korkuyor”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Halk kararlı, AKP korkuyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“HDP’nin AKP-MHP blokunun vekillerin dokunulmazlığını kaldırması, kayyum atamaları, antidemokratik ve baskıcı uygulamalarına karşı yapacağını açıkladığı ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’, bugün Hakkari ve Edirne’den başlıyor. Ankara’da sonuçlanması planlanan yürüyüş, paniğe yol açtı. İktidar, yürüyüşü engellemek için birçok ilde giriş-çıkış yasağı koydu. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, ‘İktidar başlattığımız demokrasi yürüyüşünün tüm Türkiye’ye yayılmasından korktuğu için, karşılığı olamayan bahanelerle yürüyüşümüzü manipüle etmeye çalışıyor’ vurgusu yaptı. SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce, ‘Bu yürüyüş toplumda yaratılmak istenen korku ve umutsuzluğa karşı bir çağrıdır’ dedi. ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş ise ‘Demokrasi güçlerine düşen meydanı AKP-MHP faşist bloğuna bırakmamaktır’ diye konuştu.”  

“Bilimi dinlemediler, halkı suçladılar”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Bilimi dinlemediler, halkı suçladılar” başlıklı haberinde, “Salgın sürerken ‘normalleşme’ adı altında neredeyse hiçbir önlemin kalmaması son birkaç günde vakaları yeniden yükseltti, tablo 1 ay önceye döndü. Hükümet ise sorumluluğu vatandaşa yıktı. Bilim insanlarının defalarca yaptığı ‘Henüz erken, salgın bitmedi, yeni felaketlere kapı açmayın’ çağrılarına aldırış edilmedi, yasaklar kalktı, veriler 1 ay önceye döndü. Sağlık Bakanı Koca ise artışı ‘Tedbirlere uyulmadı’ şeklinde yorumlayarak topu vatandaşa attı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ‘Tedbirler kademeli kalkmalı’ derken Prof. Dr. Raşit Tükel de ‘Koşullar epidemiyolojik verilere göre belirlenmeli’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Karar gazetesinin manşetinde ise, “Korkutan geri dönüş” başlıklı haber yer aldı:

“Normalleşme adımlarının toplumda ‘salgın sona erdi’ algısı oluşturmasıyla ortaya çıkan rehavet, günlük tabloda alarm zillerini çaldırdı. Son üç günde vaka sayısı iyileşen hasta sayısını aşarak yeniden bin 500’e dayandı. Bir ay önceki verilere dönüş gerçekleşirken Sağlık Bakanı ‘Bu tablo salgının ciddiyetini koruduğu gerçeğiyle hepimizi yüzleştirdi’ dedi. Salgınla mücadelede 1 Haziran sonrası hayata geçirilen kapsamlı normalleşme adımlarıyla birlikte aylar sonra sokağa çıkan vatandaşlar maskeyi, sosyal mesafeyi unuttu. Parklar, sahiller, meydanlar ve toplu taşımadaki kalabalık görüntülerdeki ihmal, günlük tabloya yansıdı. Bilim Kurulu’ndan da artan vaka sayılarına ilişkin peş peşe değerlendirmeler geldi. Prof. Dr. Serhat Ünal ‘Koronavirüsü geçirmiş kişilerde antikor da oluşmuşsa koruyuculuğunun yani bir daha hasta olmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ama geçirenler de geçirmemişler gibi tedbirli davranmak zorundalar. Bu koruyuculuk ne kadar devam ediyor; henüz bundan da çok emin değiliz’ dedi. Ünal, şu anda birinci dalga sırasında vaka sayılarında oynamaların olabileceğini kaydederek ‘Bizde hava soğuyunca yeniden kuzey yarım küreye gelirse eğer kasım-aralık ayında belki o zaman ciddi bir yükseliş olabilir. ‘Kuzey yarım kürede yeniden ikinci bir dalga şeklinde’ diye ben onu anlıyorum. Ama şu anda Türkiye’de oynamalar, birinci dalganın alt oynamaları. Bazı illerde maalesef oluyor. Nüfusu daha az olan yerlerde 100-200 vaka çıkınca büyük oranlara neden oluyor’ diye konuştu.”  

“Merkezi sınavda virüs bulaşmıyor!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Merkezi sınavda virüs bulaşmıyor!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Öğrenci ve velilerin tüm tem tepkilerine karşın pandemi koşullarında düzenlenmesi kararlaştırılan LGS’ye beş, YKS’ye ise 11 gün kaldı. İktidarın, vaka sayıları halen yükseklerde seyrederken karardan geri adım atmaması, ‘Öğrenciler değil, turizmciler dikkate alındı’ iddiasını güçlendirdi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun da özel okulların haziranda sınav provası yapmasını uygun bulmadığı öğrenildi. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, ‘Tereddüt edilen konular’ ile ilgili sorulara yanıt verdi. 11 Haziran itibarıyla en çok merak edilen ve tereddüt yaşanan konulara ilişkin soruları toplayan genel müdürlük, Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar doğrultusunda güncelleneceğini belirttiği yanıtları, internet sitesinden paylaştı. Müdürlüğe iletilen, ‘Özel okullar, sınavlara hazırlık amacıyla 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik deneme sınavı ile LGS ve YKS sınav provası yapabilirler mi?’ sorusuna verilen yanıt, öğrencilerin kaygısının haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi. Haziran’da 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze ve bireysel etüt çalışması yapılmasının uygun olmayacağını açıklayan müdürlük, LGS ve YKS’ye ilişkin deneme sınavı ya da sınav provası yapılmasının da uygun olmadığını ifade etti. Özel okullardan MEB’e, bu konuda çok sayıda soru geldiği öğrenilirken MEB’in, ‘Uygun değildir’ görüşünü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu değerlendirmeleri ışığında aldığı belirtildi. Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün, ‘Tereddüte düşülen konular’ ile ilgili yazısının riskin bilindiğini ortaya koyduğunu söyledi. Bozdoğan, şöyle dedi: ‘Deneme sınavı veya sınav provası yapılmasını uygun görmeyen MEB’in, bu hafta sonu 1 milyon 600 bin öğrenci ve 400 bin öğretmenin katılacağı LGS’yi uygulamayı planlaması çelişkili bir durum yaratıyor.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design