Anasayfa / Medya izleme / “Halk demokrasi, AKP savaş diyor”

18 Haziran

“Halk demokrasi, AKP savaş diyor”

Gazetelerin gündeminde HDP’nin yürüyüşü, ekonomik kriz ve koronavirüs salgını vardı.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Halk demokrasi, AKP savaş diyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“HDP’nin demokrasi, özgürlük ve barış talebiyle 15 Haziran’da başlattığı Demokrasi Yürüyüşü iki koldan devam ediyor. Yürüyüşün hem Edirne kolu hem de Hakkari kolu halktan büyük ilgi görürken, iktidar ise savaş ısrarını sürdürüyor. Yürüyüşün ilk günü Federe Kürdistan’da bulunan Maxmûr, Şengal ve Kandil bölgelerine hava saldırısı düzenleyen TSK, dün de Haftanin’e kara operasyonu başlattı. Demokrasi Yürüyüşü’nün Hakkari kolunun iki günlük Van programı dün sona erdi. Yürüyüşçüler Bitlis’e doğru hareket etmeden önce Van’da bir açıklama yapan DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz, TSK’nin operasyonlarına tepki göstererek, ‘AKP siyasi darbeleri sürdürüyor. Bu yürüyüş Türkiye halklarına demokrasi, Kürdistan’a özgürlük getirecektir. Yürüyüşümüz Türkiye’ye nefes aldırma yürüyüşüdür’ dedi. 

“Müdür filosu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Müdür filosu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, AKP İstanbul İl Başkanı Şenocak’ın kardeşinin ‘THY Özel Kalem Operasyon Müdürü’ olarak atandığını açıkladı. BDDK Başkanı ve THY OPET Yönetim Kurulu üyesi Akben’in oğlunun da ‘Yolcu Hizmetleri Müdürü’ olduğunu belirten Kıdık, ‘THY müdür üretme fabrikası gibi. 350 uçak, 700 müdür var’ dedi. Milyonlarca genç işsiz gezerken AKP; eski milletvekili, yönetici ve başkanlarını kamuda görevlendirme geleneğini tüm hızıyla sürdürüyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce, ÇAYKUR Yönetim Kurulu’na getirildi. Cumhurbaşkanı Danışmanı güreşçi Yerlikaya ve RTÜK Başkanı da geçen hafta kamu bankalarına atanmıştı.”

“Bir numaralı sorun şeffaflık”

Karar gazetesi sürmanşetinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer verdi. “Bir numaralı sorun şeffaflık”başlığıyla verilen haberde şu ifadeler yer aldı:

“Kılıçdaroğlu, ekonominin en büyük sorununun şeffaflık olduğunu söyledi. CHP lideri, ‘İktidar her şeyi gizliyor. Biz veriler devletten değil, yurt dışından alabiliyoruz. Ama hesaplar gizli. Çünkü maliyetleri şişiriyorlar’ dedi: ‘Bürokratik kurumlar yok edildi. Türkiye, bu sistemle bir felakete sürükleniyor. Şeffaflık tamamen devre dışı kaldı. Nüfus artıyor ama milli gelir düşüyor. Bu ciddi bir kriz. Bu rakamların Erdoğan’ın önüne gittiğini sanmıyorum. Varlık Fonu gibi bütçe dışı yapıları kamulaştıracağız. Maliyetler şişirilip bunlar üzerinden Hazine’den para alınıyor. Aynı partiye gönül verenler, krizi hissedip çözülemediğini görünce tercihini değiştirecek. AK Parti’den kitleler halinde kopma olabilir. Yeni partilerin kurulma nedeni var olan partilerin yanlışlarıydı. Olması gereken buydu. Yeni partiler düzey kazandıracak. Liyakati yok ederseniz devleti yok edersiniz. Özal’la çalışırken ‘rakamınız yanlış’ dedi, şaşırdık. DPT’yi kapatırsanız Özal’lar yetişmez.’” 

“Ne Katar’mış” ama!”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Ne Katar’mış” ama!” başlıklı haberinde, “Sağlık Bakanlığı’nın en büyük hissesi Katar merkezli Gulf Helikopters Şirketi’ne ait olan Red Star Havacılık Şirketi’nden kiraladığı iki ambulans uçak için ‘günlük iki saat uçuş garantisi’ verdiği ortaya çıktı. Bakanlığın imzaladığı sözleşmeye göre uçaklar bir gün boyunca hiç havalanmasa dahi iki saatlik uçuş bedeli ödeniyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 19 Şubat 2018 tarihinde iki adet ve en az iki hasta taşıma kapasiteli uçağı Red Star Havacılık Hizmetleri Anonim Şirketi’nden 126 milyon TL’ye kiraladı. Ambulans uçakların 18 Haziran 2018 ile 18 Haziran 2022 yılları arasında dört yıl boyunca kullanılacağı belirtildi. Bakanlık ile Katar ortaklı şirket arasında imzalanan sözleşmeye göre, şirkete günlük iki saatlik uçuş garantisi verildi. Sağlık Bakanlığı, ambulans uçakların hiç havalanmadığı günler için iki saatlik uçuş bedeli garantisi verdi. Sözleşmeye göre, ‘Uçuş sürelerinin garanti edilen uçuş saatlerinden fazla olması durumunda, fazla hak edişe esas uçuş süresi için ödenecek uçak bedeli, bir saatlik uçuş fiyatı üzerinden hesaplanarak yükleniciye ödenecek ve garanti edilen uçuş saatinin tamamlanmaması durumunda da eksik ödeme yapılmayacak’” ifadelerine yer verdi.

“Alarm zili çalıyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Alarm zili çalıyor” başlıklı haber yer aldı:

“Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, vaka sayılarının 1500’lere çıktığını hatırlatarak, 5 gün üst üste artış görülmesinin işlerin bir yerde ters gittiğini gösterdiğini söyledi. Tezer,  ‘Bizim için bir alarm diye düşünün 1500’lü rakamları, yani kurallardan uzaklaşıyorsunuz anlamına gelen bir rakam’ değerlendirmesinde bulundu. ‘Normalleşme’ sürecinin artık koronavirüs bitti anlamına gelmediğini ve salgının devam ettiğine dikkat çeken Tezer  ‘900’lü rakamlardayken 1500’lü rakamlara geldik, tabii ki bizim için bu uyarıcı niteliğinde. Önlemlere dikkat etmezsek vaka sayıları daha da artabilir. Vaka sayılarınızda 5 gün üst üste artış görürseniz aslında bu işlerin bir yerde ters gittiği anlamına gelir. Bizim için bir alarm diye düşünün, 1500’lü rakamlar, kurallardan uzaklaşıyorsunuz anlamına gelen bir rakam. Bu, ‘Alarm, zil çalıyor, dikkat edin, bakın daha fazla kurallara uymazsanız rakamlar artabilir’ demek’ ifadelerini kullanarak günlük vaka sayılarındaki artışın sürmesi halinde önlemlerin tekrar gündeme gelebileceğini söyledi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design