Anasayfa / Medya izleme / “Yargıda ‘keyfim böyle istedi’ dönemi başlıyor”

22 Haziran

“Yargıda ‘keyfim böyle istedi’ dönemi başlıyor”

Gündemin öne çıkan haberleri, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Sözcü ve Karar gazetelerinin manşetindeydi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yargıda ‘keyfim böyle istedi’ dönemi başlıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Yargıya siyasi müdahale son bulmuyor. TBMM’de görüşülmesine bu hafta başlanacak yargı paketi, mahkemelerde son yıllarda yaşanan kuralsızlığı kalıcılaştırıcı hükümler içeriyor. AKP’nin 63 maddelik torba kanun teklifi hakimlerin usul hukukuna bağlı kalmadan karar verebilmesinin önünü açacak. Buna göre hakimler, delil değerlendirmeden duruşmaların taşınmasına kadar sayısız konuda, mevzuat sınırlamalarına takılmadan daha serbest kararlar verebilecek. Duruşma gizliliği kararında ‘korunmaya değer üstün menfaat’ tanımıyla sübjektif değerlendirme hükme bağlanıyor. Yeni paketle duruşmaların bir başka ile taşınması konusunda tarafların rızası kaldırılacak, birinin istemi yeterli olacak. CHP’nin teklife ilişkin muhalefet şerhinde, ‘Taraf ve vekilleriyle yargının diğer bileşenlerinden çok mahkeme odaklı bir öneri sistemi ile karşı karşıyayız. Mahkemelerin iş yükü azaltılırken hak aramanın, sağlıklı yargılamanın ikinci plana itildiği bir öneri silsilesi’ dendi. Hukukçu Turgut kazan, pakete ilişkin, ‘Usul haklıyı haksızdan ayırabilmenin biricik yoludur’ diye konuştu.”   

“Muhafazakâr kopuş”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Muhafazakâr kopuş” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Araştırmacı Can Selçuki’ye göre ‘endişeli modernler’den sonra ‘huzursuz muhafazakâr’ seçmen grubu oluştu. Selçuki, ‘Bu grup Erdoğan’ın liderliğinde sistemin merkezine geldi. Belirli bir kamu hizmeti standardına alıştılar. Ama şimdi kazanımlarından kaybetmeye başladılar. İşlerin iyi gitmediğinin farkındalar’ dedi. ‘Erdoğan’dan başkasına kulaklarını tıkayan bu grup şimdi Davutoğlu, babacan ve Akşener’i de izliyor. İstanbul’da da İmamoğlu ne diyor diye baktılar ve ikna oldular’ diyen Selçuki, genç ebeveynlerin çocuklarını imam hatibe yollamadıklarını da vurguladı.”

“Üç model, üçü de birbirinden beter”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Üç model, üçü de birbirinden beter” başlıklı haberinde, “İtiraz üzerine ‘torba yasa önerisi’nden çıkarıldığı söylenen ‘tamamlayıcı emeklilik (TES) ve kıdem tazminatı’ fonu sistemine ilişkin üç farklı model üzerinde çalışmalar sürüyor. Emekçiler hedefte. Model 1: Mevcut BES, TES ile birleşecek. Çalışandan her ay kesinti yapılacak. Sistemden çıkılamayacak. Yaş koşulunu sağlamadan önce ayrılmak isteyenler ciddi kayıplar yaşayacak. Model 2: TES, kıdem tazminatı fonu olarak kurulacak. Kıdem tazminatının 19 günü mevcut haliyle devam edecek. 11 günü TES’e aktarılacak. Çalışan yaşı dolana kadar bu paraya dokunamayacak. Model 3: Bireysel emeklilik sistemi, TES olarak yapılandırılacak. TES ile entegre bir kıdem tazminatı fonu da kurulacak. Bildiğimiz anlamıyla kıdem tazminatı artık hiç olmayacak” ifadelerine yer verdi. 

“Garantili hayat, oh ne rahat!”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Garantili hayat, oh ne rahat!” başlıklı haber yer aldı:

“İktidarın köprü, tünel, hastane, havaalanı gibi müşteri garantisi verdiği projeler, millete yük oluyor. İşletmecisine servet kazandırıyor. Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret projeleri ile hayata geçirilen köprü, tünel, hastane, havaalanlarında uygulanan ‘araç, yolcu, hasta ve uçuş’ garantileri Hazine’nin kasasını iyice boşaltıyor. ‘Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak’ denilerek başlatılan her yatırım ‘Garantili’ hale geldi. Geçen geçmeyen, binen binmeyen, uçan uçmayan, gelen gelmeyen fark etmiyor. İşletmecilere para akıyor.”

“‘Sarı Ağa’lara yol bitti”

Karar gazetesi manşetinde, “‘Sarı Ağa’lara yol bitti” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İBB’nin ‘5 bin yeni taksi’ projesiyle plaka fiyatları gerileyince bu alandan rant devşiren dar bir kesim ‘fren olmak’ için devreye girdi. İtirazların ‘İstanbul’u kilitleriz’ tehdidine ulaşması ise kamuoyunu rahatsız etti. İstanbullular ‘yıllardır çözüm bulamayan sorun hem hizmet kalitesi artırılarak hem mağduriyet yaratılmadan çözülsün’ beklentisini projeye yüzde 93 destek vererek ortaya koydu. İBB Haber’de yapılan ve ‘Yeni Taksi Projesi’ne ilişkin yurttaşların fikri sorulan ankette vatandaşlar desteğini güçlü şekilde vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyeti belediyeye ait olacak 5 Bin Yeni Taksi projesini destekliyor musunuz?’ anketinde toplam 82 bin 230 kişi oy kullandı. Sonuçlara göre oy verenlerin yüzde 93’ü yeni taksi projesini destekliyor, yüzde 7’si ise desteklemiyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design