Anasayfa / Medya izleme / “Gerçekler maskelenemez”

26 Haziran

“Gerçekler maskelenemez”

Gündemin öne çıkan haberleri Evrensel, Yeni Yaşam, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetindeydi.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Gerçekler maskelenemez” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığının hastalık olguları düzenli olarak azalmadan adına ‘Normalleşme’ dedikleri süreci başlatmasının koronavirüs vakalarını artırdığını belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, hükümetin aldığı kararların salgın yönetimiyle bağdaşmadığını söyledi. Fiziki mesafe ve epidemiyolojik verilere göre dayanmadan tek başına maskeyle alınmaya çalışılan önlemlerin sadece yalancı bir güven verebileceğine dikkat çeken Azap ‘Fiziki mesafe korunmadan bireysel maske kullanımı tek başına işe yaramıyor’ dedi. Azap ‘Epidemiyoloji bilimine göre salgın sürecindeki önlemler bir anda değil il ve ilçe bazında değerlendirilerek alınmalı. Ülke genelinde alınan ‘normalleşme’ kararı salgın yönetimi ile bağdaşmıyor’ ifadelerini kullandı. Hastanelerde yeniden ameliyatların yapılmaya başladığına da değinen Azap, ‘Ameliyatların başlaması için 14 gün boyunca salgın olgularının azalması gerekirdi. Bu, Sağlık Bakanlığının yayımladığı rehberde de böyle tarif ediliyor, ancak uygulanmadı. Sağlık Bakanlığı günlük tablo üzerinden verileri açıklıyor ama bu tablo il sağlık ve pandemi kurullarında belli olur. Ülkenin tamamında yeniden açılmaya gidilmesi için ülke bazında her yerde vakaların azalması gerekirdi’ diye konuştu.”

“Kobanê saldırısı anlaşma ihlalidir”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Kobanê saldırısı anlaşma ihlalidir” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“TSK’ye ait SİHA’ların saldırısı sonucu Kobanê’nin bir köyünde Kongra-Star Koordinasyon Üyesi Zehra Berkel ile Emine Veysi ve Kongreya Star Üyesi Hebun Mele Xelîl Kobanê’nin Helîncê Köyü’nde katledilmesine tepkiler sürüyor. Başta Kuzey ve Doğu Suriye olmak üzere birçok yerde yapılan gösterilerle Türkiye’nin saldırısı kınanırken, uluslararası topluma da saldırılara karşı duyarlıklık çağrısı yapıldı. Kuzey ve Doğu Suriye yönetiminden de saldırılara tepki geldi. Yapılan açıklamalarda Kobanê’nin sivil bir alan olduğuna dikkat çekilerek, Ankara’nın suç işlediğine dikkat çekildi. Saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan DSK Genel Komutanı Mazlum Ebdi de ‘Türkiye uluslararası hukuk ve 19-22 Ekim’de ABD ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayı ihlal etmeye devam ediyor’ dedi.  

“Faturalar zorlayınca yurttaş kombiyi kıstı”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Faturalar zorlayınca yurttaş kombiyi kıstı” başlıklı haberinde, “İşsizlik ve borç kıskacındaki aile bütçesinin en temel sorunu faturalar. ‘Türkiye Toplumu’nun Enerji Tercihleri’ başlıklı rapor bu gerçeği gün yüzüne çıkarıyor. Araştırmaya göre halk kombiyi kısıyor, lambayı kapatıyor. Türkiye Toplumu’nun Enerji Tercihleri’ başlıklı rapor Kadir Has Üniversitesi tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre toplumun çoğunluğunun enerji politikalarında en çok şikâyetçi olduğu konu enerjinin fiyatı oldu. Geniş kesimlerin doğalgazla ısındığı ancak elektrikli ev aletlerinin de gelişmesiyle birlikte hane içindeki elektrik tüketiminin de arttığı yıllarda, enerjinin aile içinde finansmanı gittikçe zorlaşıyor. En düşük gelirli kesimlerde ise odunla ısınma hâlâ doğalgazdan daha yaygın. Ankete katılanlara sorulan ‘enerji tüketiminizi düşündüğünüzde enerjiye aylık ne kadar harcıyorsunuz’ sorusuna en çok 500 TL ve üzeri cevabı geldi. Ankete katılan her 100 kişiden 17’si enerji ihtiyacı için 500 TL’den fazla para harcıyor. En popüler ikinci ise yüzde 15’le 250 ile 300 lira arasında cevabı oldu. Öte yandan enerjiye 500 TL’den fazla para harcayanların oranı 2019’da sert artış gösterdi. Bu tutarı harcayanlar 2017’de 100 kişiden 7’si, 2018’de 100 kişiden 8’i olmuştu. 2019’da ise sayı 17’ye yükseldi” ifadelerine yer verdi.

“Genel grev kararını uygularız”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Genel grev kararını uygularız” başlıklı haber yer aldı:

“Hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimine karşı çıkan Türk-İş, başkanlar kurulunu toplantıya çağırdı. Bugünkü toplantının ardından bildiri yayımlanması beklenirken pazartesi günü 81 ilde ‘kıdem tazminatında fona hayır’ denilecek. Binalar ve araçlar posterlerle donatılacak. Türk-İş’in temsilciliklerine gönderdiği metinde, ‘Kıdemi yok edecek esnek çalışma da dahil hiçbir girişimi kabul etmiyoruz. Oybirliğiyle aldığımız genel grev kararının arkasındayız’ denildi.”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design