Anasayfa / Medya izleme / “Düşünme, konuşma, yazma, itiraz etme”

02 Temmuz

“Düşünme, konuşma, yazma, itiraz etme”

Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili açıklamalarına tepkiler gündemde geniş yer buldu.

Erdoğan, sosyal medya platformlarını kontrol altına alacaklarını açıklarken, “Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor, kapatırız” dedi.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Dört koldan karartma” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya platformlarını daha fazla kontrol altına alabilmek için düzenleme istedi. Erdoğan’ın hedefinde YouTube, Twitter, Netflix gibi platformlar var. uzun süredir gündemde olan ve yeniden dile getirilen düzenleme için binler ‘Sosyal medyama dokunma’ paylaşımı ile tepki gösterdi. Geçtiğimiz hafta YKS’ye girecek öğrencilerin dislike tepkisi ile karşılaşan Erdoğan’ın konuşmasını yorumlayan avukat Kerem Altıparmak asıl olarak iktidarın sosyal medya şirketlerine Türkiye’de ofis açtırıp kullanıcı verilerine ulaşabilmeyi amaçladığını söyledi.”

Birgün gazetesi manşetten, “Düşünme, konuşma, yazma, itiraz etme” başlığıyla verdiği haberde, “Medyayı ele geçirmek için yasalar çıkaran, milyar dolarlar harcayan AKP iktidarı istediği sonucu alamadı. Ana akım medya çökerken alternatif mecralar güç kazandı. Tele1, Halk TV gibi kanallar devasa bütçeli televizyonları geride bıraktı. Bu gazete, televizyon ve dijital medya platformları seçimler dahil her türlü politik gelişmede iktidar karşısında etkili rol üstlendi. Bu durum hiç kuşkusuz ki en çok Erdoğan ve etrafındakileri rahatsız etti. Erdoğan ağzındaki baklayı dün çıkardı. AKP Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformlarını kontrol altına alacaklarını açıkladı. Erdoğan’ın sosyal medya için ‘kapatırız’ açıklaması hem ülke içinde hem de dış basında geniş tepkiyle karşılaşınca ‘düzeltmek’ her zaman olduğu gibi Fahrettin Altun’a düştü. Altun, konuşmanın bağlamından koparılıp aktarıldığını söyleyerek Türkiye’nin çok demokratik olduğunu iddia eden açıklamasını ‘Baskıcı ve yasakçı bir kalıp içinde sunma çabaları beyhudedir’ diyerek bitirdi” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “Sosyal medyada savaş” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“AKP, Esra Albayrak’a hakaret paylaşımlarının ardından üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesi için düğmeye bastı. 6 gün önce Youtube yayınında gençlerden 378 bin ‘dislike’ (beğenmeme) alan Erdoğan, ‘Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor’ diyerek teklifin Meclis’e getirilmesini istedi. Erdoğan, ‘Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu tür mecraların bir an önce kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz’ dedi. Muhalefet en çok seslerini duyurdukları alanında engellenmesine ‘Yasaklar gidişinizi hızlandırır’ tepkisini gösterdi.”

Sözcü gazetesi ise manşetinde, “Bu çirkinliği yapana hesap sormayacak mısınız?” başlıklı habere yer verdi:

“Hazine Bakanı Albayrak’ın doğum yapan eşine sosyal medyadan hakaret eden kişi tutuklandı. Herkes bu saldırıyı lanetlerken, İstanbul Küçükçekmece’nin AKP’li belediye meclis üyesi Hamza Gönenç, sosyal medyadan muhalefete fotomontajla hakaret etti. Gönenç’in yayınladığı fotomontajda, muhalefet liderleri, terör örgütü elebaşlarıyla yan yana gösteriliyordu. Bu çirkinliğe tepki yağarken, ‘Hukuk herkese eşit mesafede olmalı. Sosyal medyada hakaret eden AKP’li de olsa hesabı sorulmalı’ yorumları yapıldı.” 

“NATO blokajı kalktı”

Cumhuriyet gazetesinin ön sayfasının altında, “NATO blokajı kalktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin, NATO’nun Doğu Avrupa ülkeleri için kararlaştırdığı gizli savunma planının uygulanmasına yönelik blokajı kaldırdığı bildirildi. AFP’nin haberine göre Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, ‘Sorunun çözüldüğünü söyleyebiliriz. Planlara onay çıktı’ dedi. Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür eden Linkevicius, anlaşmazlığın nasıl çözüldüğüne dair detay vermedi. Doğu Avrupa savunma planında geçen aralıkta Londra’daki NATO zirvesinde siyasi uzlaşmaya varılmıştı. Ancak planın uygulamaya geçirilebilmesi için tüm üye ülkelerin oybirliği gerekiyor. Ankara’nın onay karşılığında ‘NATO üyelerinin YPG/PYD’yi terör örgütü olarak tanımasını’ talep ettiği gündeme yansımıştı. Rusya’ya karşı savunma planları, özellikle kendilerini tehdit altında gören Polonya ve Baltık ülkeleri açısından önem taşıyor.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design