Anasayfa / Medya izleme / “Soruşturma neden hâlâ başlamadı?”

09 Temmuz

“Soruşturma neden hâlâ başlamadı?”

Günün dikkat çeken haberleri Birgün, Yeni Yaşam, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetindeydi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Soruşturma neden hâlâ başlamadı?” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin açıkladığı komisyon kararı belgelerine göre Alexion Pharmaceuticals Şirketi, ABD’de Rüşvetin Önlenmesi ve Yabancı Ülkelerde Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu (FCPA) uyarınca 21 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Belgelerde ise eski AKP’li Sağlık Bakanları Recep Akdağ ile Mehmet Müezzinoğlu dönemlerini kapsayan ‘2010–2015 yılları arasında Alexion Türkiye şubesinin, Soliris marka ilaç hakkında düzenlemelerin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı yetkililerine 1.3 milyon dolar değerinde rüşvet verdiği’ belirtildi. Belgelere göre, ABD’li ilaç şirketi Sağlık Bakanlığı’nın ilgili komisyonlarındaki temsilcilerine, rüşvet olarak nakit para, hediye ve tatil gibi biçimlerde rüşvet dağıttı. Şirket, bunun yanı sıra 2012–2015 yılları arasında komisyon temsilcilerine 100 bin doların üzerinde usulsüz ödeme de yaptı. Açıklanan belgelere göre, bu ödemeler karşılığında gerekli onay ve düzenlemelerin çıkması ve ilacın piyasada yaygınlaşması ile şirketin Türkiye’de 6.6 milyon dolardan fazla haksız kazanç elde ettiği hesaplanıyor. Rüşvet karşılığı şirketin yalnızca onayların çıkmasıyla değil, aynı zamanda düzenlemelere dair gizli bilgilere erişerek de avantaj sağladığı belirtiliyor. ‘Bu rüşvet olayının Türkiye ayağı neden araştırılmıyor?’ diye soran CHP İstanbul Milletvekili Doktor Ali Şeker, BirGün’e konuştu. Şeker, şu ifadeleri kullandı: ‘ABD’de bu rüşvet meselesi kabul edildiğine ve ceza kesildiğine göre bunun Türkiye ayağında neler olduğunun araştırılıp ona göre yaptırımların uygulanması ve tekrarının önlenmesine yönelik bir çalışma yapılması gerekiyor. Ayrıca, manipülatif ilaç kullanımlarına yönelik önleyici tedbirlerin de alınması gerekiyor.’”

“Bu ne acele!”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Bu ne acele!” başlıklı haberinde, “Baroların, avukatların ve muhalefetin tepkisine rağmen Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen ‘çoklu baro’ düzenlemesinin normalde Perşembe günü Meclis Genel Kurulu’nun gündemine gelmesi bekleniyordu. Ancak süreci hızlandıran AKP-MHP bloku, yasa tasarısını bekletmeden Meclis Genel Kurulu’nun gündemine getirdi. İktidarın yasanın bir an önce çıkması için Meclis’i hafta sonu da çalıştırabileceği belirtiliyor. AKP-MHP’nin süreci hızlandırmalarındaki en büyük faktörün sırada bekleyen, yine muhalefetin ve toplumun yoğun tepkisini çeken sosyal medya düzenlemesini gündeme almak. İktidar, Meclis tatile girmeden önce sosyal medyaya büyük sansür getirecek bu düzenlemenin çıkması için çalışıyor. Tepki çeken her iki düzenleme de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin gündemine sokuldu” ifadelerine yer verdi. 

“Gelirler azaldı, borçlar katlandı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Gelirler azaldı, borçlar katlandı” başlıklı haber yer aldı:

“DİSK, Kovid-19 salgınının işçileri nasıl etkilediğini gösteren raporunu açıkladı. Rapora göre DİSK üyesi işçilerin yüzde 75’i Kovid-19 nedeniyle ekonomik zorluk yaşıyor. İşçilerin yüzde 25’ten fazlasının borçları arttı, yüzde 19.4’ü kredi kartının alt limitini ödeyemedi. Faturalarını ödemekte sıkıntı yaşayan işçilerin oranı yüzde 13.7. Kadınların tüm bu süreçten daha fazla etkilendiğine dikkat çeken rapor alınan sağlık ve sosyoekonomik önlemlerin yetersizliğine de dikkat çekiyor. Rapora göre salgın nedeniyle iş kaybı 13 milyon düzeyine, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 39’a ulaştı, yüzlerce işyeri kapandı. Yine rapora göre salgın yalnızca işsizliği değil aynı zamanda gelir eşitsizliğini, toplumsal adaletsizliği ve yoksulluğu daha da artırdı. Yaşanan belli başlı sorunları maddeler halinde sıralayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kovid-19 bir işçi sınıfı hastalığı haline geldiğinin altını çizerek işçilerin ve çalışanların yaşadığı kayıpları giderecek sosyal ve ekonomik önlemlerin acilen alınması çağrısı yapıyor.”

“Akdeniz çekişmesi”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Akdeniz çekişmesi” başlıklı habere yer verdi. “Libya’da bayrak gösterisi sürüyor. Babüroğlu’na göre Türkiye, ‘Rusya ile kapışma’ tuzağına düşebilir” üst başlığıyla paylaşılan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Libya’da Türkiye ile acil ateşkes için çalıştığını söyledi ancak Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın, ‘barış çağrısını’ bir sonraki saldırının hazırlık dönemi olarak niteledi. Bölgedeki donanmalarla ve saldırılarla karşı tarafa mesajların verildiği Akdeniz ve Libya’daki gelişmeleri emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu değerlendirdi. Babüroğlu, ‘Vatiyye Üssü’ne yönelik saldırının Rusya, Fransa, Mısır, BAE ve Suudi Arabistan’la koordine edildiği kesin ve ABD bilgisi dahilinde olduğunu düşünüyorum. Hedefleri örtüşmeyen Türkiye ile Rusya’nın kapışması bazı ülkeleri mutlu eder. Bu tuzağa düşülmemeli. Donanmanın Akdeniz’deki harbe hazırlık eğitimi de caydırıcılık gösterisidir’ dedi.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design