Anasayfa / Medya izleme / “Demokrasinin kapısı kırıldı!”

14 Temmuz

“Demokrasinin kapısı kırıldı!”

Yeni Yaşam, Ağrı Belediyesi’ne yapılan polis baskınını manşete taşırken, Cumhuriyet, Berat Albayrak’ın “öngörüsü”nü okuyucularıyla paylaştı.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Demokrasinin kapısı kırıldı!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Diyadin Belediyesi’nin HDP’li Eş Başkanı Betül Yaşar’ın evine polislerce baskın düzenlendi. Evinde uzun süre arama yapılan Yaşar, gözaltına alındı. Ayrıca Mesut Arslan ve Mustafa Alparslan’ın da evine baskın düzenlenerek gözaltına alındığı aktarıldı. Açılan soruşturma kapsamında Düzce’de yapılan ev baskınında Zeynel Abidin Bozkurt da gözaltına alındı. HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, polisin belediye kapısını kırarak içeri girdiğini ve içeride arama yaptığını söyledi. Ayrıca polis belediye binasını ablukaya alarak kimsenin içeri girmesine izin vermedi. Konuyla ilgili konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, ‘Diyadin Belediyesi’nde son haftalarda halkın ve kadınların yararına işler yapılıyor. Amaçları bu çalışmaları durdurmaktır’ dedi.” 

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Diyadin Belediyesi’ne polis baskını” başlığıyla yer ayırdı ve “Ağrı’da HDP yönetimindeki Diyadin Belediyesi Eş Başkanı Betül Yaşar’ın evine polislerce baskın düzenlendi. Yaşar, gözaltına alındı. Polisler belediyenin kapısını kırıp içeri girerek arama yaptı” dedi. 

“İşte burası önemli!”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İşte burası önemli!” başlıklı habere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tartışmalı proje Kanal İstanbul güzergâhında aldığı tarla vasfındaki arazi proje, uygulama imar planlarıyla “konut + ticaret alanı” oldu. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar inşa edilebilecek. Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, güzergâhta yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde 2003 yılında yaklaşık 3 dönüm arazi almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında Kanal İstanbul projesinin yapılacağını duyurmasından bir yıl sonra da Bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın almıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını delerek Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak ‘Yenişehir’i plana işlemişti. Yapılan değişiklikle, Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazileri de etkilenmiş, tarla vasfında olan iki arazi, plan değişikliğinin ardından ‘konut alanı’ sınırları içinde kalmıştı.” 

“Bakan bile kapattı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Bakan bile kapattı” başlıklı haberinde, “Türkiye’nin en önemli ekonomik gelirlerinden biri olan turizmde koronavirüsün etkisinden dolayı işler pekiyi gitmiyor. Birçok ülke pandemi döneminde uluslararası dolaşıma kapılarını kapattı. Güvenli turizm için harekete geçen Türkiye, özellikle Avrupa Birliği’yle görüşmek için aybaşında kolları sıvadı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ilk durağı ise Almanya oldu. Burada yapılan görüşmeler çerçevesinde Avrupa’dan ve Almanya’dan somut olarak olumlu bir cevap gelmedi. Öte yandan Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi olan ETS Turizm hemen hemen aynı gün radikal bir karar aldı. Ersoy’un şirketi ETS Turizm, 2020 yılına ait tüm yurtiçi paket turları satışa kapattı. ETS’nin yeterli talep olmadığı için böyle bir karar aldığı yorumlandı. İddialara göre, ETS yurtiçi ve yurtdışı kültür turları ile kruvaziyer turlarını 2021 yılına kadar iptal etti. Etstur’un Nisan 2021’e kadar rezervasyon almayacağı ve ilgili departmanları kapattığı kaydedildi. Şirketin, bu departmanlarda çalışan işçileri kısa çalışma ödeneğine gönderdiği söylenenler arasında. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya temasları sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas açıklamalarda bulunmuştu. Maas, koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’ye yönelik uygulanan seyahat uyarısının kaldırılıp kaldırılmaması konusunun, daha fazla bilgi alınarak durumun daha iyi değerlendirilebileceğini söyledi. Maas ‘Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılmasını istediğini biliyoruz. Almanya tabi bunu AB kapsamında ele almak istiyor. Bu çok önemli bizim için. AB genelinde bu konuda görüş birliği sağlayabilirsek virüsün yayılmasını kontrol altına alabiliriz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Oy Karadeniz!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Oy Karadeniz!” başlıklı haber yer aldı:

“Baraj, HES, maden inşaatlarıyla delik deşik edilen Karadeniz’de her yağmur ölümlere, büyük maddi zararlara yol açıyor. Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde Limak İnşaat tarafından yapımı süren ve tamamlandığında ülkenin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nı sel ve heyelan vurdu. Baraj şantiyesinde çalışan bir işçi; sel sularına kapılarak sürüklenen araçtaki 1’i çocuk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti. CHP Yusufeli ilçe başkanı Barış Demirci, konuyla ilgili ‘Cinayete varan bir ihmal söz konusu’ dedi. Daha önce de aynı bölgede sel yaşandığına değinen Demirci, şöyle konuştu: ‘İdarenin ihmalleri var. Şu anda barajın gelmiş olduğu yerde kuru bir dere var. Her yağmur yağdığında orada sel oluşuyor. Derenin çıkış noktası ana yola geliyor. Baraj çalışmaları için derenin giderini kapattılar. Son yaşanan olayda tünel tamamen doldu ve tünelin altındaki şantiyede heyelan ve sel meydana geldi. Doğayı tahrip etmeselerdi, şantiye kurulurken kuru derenin giderini kapatmasaydılar bugün ki ölüm olayları olmayabilirdi.’” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design