Anasayfa / Medya izleme / “Hem kuru tutamadık hem 100 milyar gitti”

17 Temmuz

“Hem kuru tutamadık hem 100 milyar gitti”

Karar ve Cumhuriyet gazeteleri ekonomideki başarısızlığı, Birgün ve Evrensel gazeteleri ise eğitimdeki başarısızlığı manşete çekti.

Karar gazetesinin manşetinde, “Hem kuru tutamadık hem 100 milyar gitti” başlıklı haber yer aldı:

“Doların TL karşısındaki yükselişini frenlemek için Merkez Bankası ve kamu bankaları eliyle piyasaya 100 milyar dolar aktarıldı. Ancak iki yıldır ısrar edilen ve tepki çeken politikayla MB rezervlerinin eritilmesine rağmen ‘100 milyarlık aşı’ ateşi düşüremedi. Kurun iki yılda geldiği nokta, 5 liradan 7 lira gibi yüksek bir seviye oldu. Uzmanlar ‘Bu kadar girişim karşısında dolar 4 TL seviyesinde olmalıydı’ dedi. Türk lirasının kur karşısındaki hızlı değer kaybıyla ekonomi yönetimi birbirnden farklı önlemler almaya başladı. Yabancı yatırımcının kaçışı, eriyen döviz rezervleri ve Merkez Bankası’nın bağımsızlık şüphesi yabancı yatırımcının da ayağını kesti. Pandemi öncesinde başlayan bu olumsuz gidişat, salgınla birlikte daha ileri bir boyuta taşındı. Bütün ülkelerin yaptığı gibi karşılıksız para basılması, hızla girilen faiz indirimi sarmalına ara verdirdi ve enflasyonu yeniden tetikledi. Basılan paranın karşılığı dövizle doldurulamayınca piyasalarda da oynaklıklar başladı. Türkiye’nin yeni ekonomi politikalarından biri hiç kuşkusuz TL’nin istikrarı. Tüm yaşanan olumlu veya olumsuz haberlere rağmen lira yaklaşık 1 aydır 6.85 seviyelerinde grafik çiziyor. Merkez Bankası’nın rezervlerinden yapılan döviz satışlarına son dönemde kamu bankalarının da eklendiği Reuters haber ajansı tarafından paylaşıldı. Kamu bankalarının geçen yıl aralık ortasında neredeyse sıfır olan net döviz açık pozisyonları hazirandan itibaren belirgin artış göstererek temmuz itibarıyla 8 milyar doların üzerine çıktı. TCMB ile birlikte bakıldığında Türkiye’nin 2019 başından bu yana piyasaları müdahaleyi de içeren toplam döviz arzı da 100 milyar doları aşmış durumda. Kamunun artan döviz arzının TCMB rezervlerinde negatif etkisi son dönemde bir miktar yavaşlasa da devam ediyor. TCMB’nin toplam rezervlerinde şubat ayından mayıs ortasına kadar yaşanan ve 23 milyar dolara kadar ulaşan düşüş önce durdu sonra rezervler sınırlı artış göstermeye başladı. Ancak verilere göre TCMB’nin rezerv kayıplarının azaldığı dönemde ise kamu bankalarının döviz açık pozisyonlarını belirginleştirdiği görülüyor. TCMB’nin son dönemde TL’deki değer kaybını sınırlama ve corona virüsü etkisini azaltma adına attığı adımlar sonrası bankaya ait döviz rezervlerinin sert düşüşle negatife geçmesi, piyasada dış kırılganlıklara yönelik soru işaretlerini artırıyor.”

“Örtülü para yutuyor”

Cumhuriyet gazetesi manşetin üstünde, “Örtülü para yutuyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Her ay bir önceki aydan daha iyi durumdayız’ söylemini bütçe verileri doğrulamadı. Bütçe, Merkez Bankası’ndan yapılan 40.5 milyar liralık aktarmaya rağmen 6 ayda 109.5 milyar lira açık verdi. Geçen yılın 6 ayında açık 78.5 milyar liraydı. Yılsonu hedefi yine hayal oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımında bulunan ve nereye gittiği belli olmayan ‘örtülü ödenek’ geçen haziranda fırladı. Mayısta 94.5 milyon lira olan harcama, geçen ay 223.9 milyon liraya çıktı. 6 aylık harcama toplamı da 1 milyar lirayı aşarak 1 milyar 8 milyon 561 bin lira oldu. Faiz giderleri de tırmandı.”  

“Sistem çöktü, başarı düştü”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Sistem çöktü, başarı düştü” başlıklı haberinde, “Koronavirüs gölgesinde 1 milyon 472 bin öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen LGS’deki başarısız tablo, eğitim sistemindeki sorunları bir kez daha gösterdi. Öğrencilerin 20 soruluk Matematik testindeki doğru yanıt ortalaması 4,89’da, Türkçe testinde ise 10’da kaldı. Sonuç raporuna göre, öğrencilerin 20 soruluk Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki doğru yanıt ortalaması 10’un üzerine çıkamadı. Öğrencilerin en başarısız olduğu test, 20 soruda ortalama 4,89 doğru yanıtın verildiği Matematik testi olurken Türkçe testinin doğru cevap sayısı ortalaması 10, Fen Bilimleri testinin doğru cevap sayısı ortalaması ise 10,21 olarak gerçekleşti. Öğrencilere 10 sorunun sorulduğu yabancı dil testinde ise doğru cevap sayısı ortalaması 3,53 olarak gerçekleşti. LGS’ye ilişkin sonuç raporunu BirGün’e değerlendiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, testlerdeki başarı ortalamasının 2019 yılına göre düştüğüne dikkati çekti. Öğrencilerin puan ortalamasının da 2019’a göre yüzde 11 gerilediğini ifade eden Bozdoğan, ‘Öğrencilerin bu sene sınav başarısı, geçen seneye göre geride. Bunun uzaktan eğitim ve pandemiyle alakalı olduğu açık’ dedi. Merkezi sınavın, ‘Olağan koşullar’ için geliştirildiğini anlatan Bozdoğan, ‘Bu aracın, olağandışı koşullarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu söyledik. Ancak MEB uyarılarımızı dikkate almadı, uzaktan eğitim öğrencilerin genel başarısı üzerinde olumsuz etki yarattı” diye konuştu’ ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi ise sürmanşetinde yer ayırdığı habere, “LGS eşitsizlikleri gözler önüne serdi” başlığını attı:

“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınav sonuçlarıyla aynı anda ‘Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu’ yayımladı. Rapora göre Liselere Geçiş Sistaemi Sınavında (LGS) toplam 42 farklı ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. 2018’de tam puan alan öğrenci sayısı 18 iken, 2019’da bu sayı 565 olmuştu. 2018-2019 sınav sonuçlarında olduğu gibi bu yıl da sınavda kız öğrenciler, erkek öğrencilerden daha başarılı oldu. Sınav sonuçları, ebeveynin eğitim düzeyi arttıkça sınav puanlarının da arttığını ve okul başarı puanıyla sınav başarısı arasında paralel bir ilişki olduğunu gösterdi. Ayrıca kısmi değişiklikler olsa da doğru cevap ortalamalarının 2019 yılıyla benzerlikler gösterdiği görüldü. 2020’de LGS sonuçlarını Evrensel'e değerlendiren Eğitim Sen MYK Üyesi İsmail Sağdıç, sonuçların eğitim sistemindeki eşitsizliği ve eğitim politikalarının başarısızlığını ortaya koyduğuna dikkati çekti. Sağdıç, sınavın tüm itirazlara rağmen pandemi koşullarında yapılmasının öğrencilerin kaygı düzeylerini daha da artırdığını belirtti. Sınavda tüm sorulara doğru yanıt veren öğrenci sayısının geçen yıla göre düştüğüne vurgu yapan Sağdıç, sınav sonuçlarına göre matematikte ortalama 4.89 doğru ortalaması ve Türkçedeki tablonun eğitim sistemini tartışılır kıldığına dikkati çekerek ‘Hiçbir derste başarı ortalaması yüzde 50’yi aşamamış görünüyor’ dedi.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design