Anasayfa / Medya izleme / “Topal ördek hamlesi”

29 Temmuz

“Topal ördek hamlesi”

Karar ve Evrensel, yetki gasplarının son örneğini okuyucularıyla paylaşırken, Birgün gazetesi salgın döneminde yaşanan algı oyunlarını manşete taşıdı.

Karar gazetesi manşetinde, “Topal ördek hamlesi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Yerel seçim sonrası yetkileri adım adım kırpılan büyükşehir belediyelerine en büyük neşter... Daha önce başkanda olan iştiraklere yönetim atama yetkisini belediye meclisine devreden bakanlık genelgesine ilişkin ‘yürütmesi durdurulsun’ talebini Danıştay reddetti. Meclis çoğunluğunun AK Parti ve MHP’de olduğu İstanbul ve Ankara’da başkanların eli kolu bağlanacak. 1 Mart seçimlerinin ardından büyükşehir belediyelerinin yetkilerini kısıtlamaya yönelik düzenlemeler, AVM ruhsatının ilçelere verilmesinden İstanbul’da UKOME çoğunluğunun düşürülmesine, imar yetkilerine kadar geniş bir alana yayıldı. Belediye meclislerini işaret eden Erdoğan’ın ise ‘Çoğunluğu bizde. Bunlar topal ördek’ ifadeleri kamuoyuna yansımıştı. En büyük tartışma ise iştiraklere yönetim atama yetkisinin kaldırılması oldu. Ticaret Bakanlığı, 15 Mayıs 2019’da belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisini başkandan alıp belediye meclislerine veren bir genelge çıkardı. Bugüne kadar hep başkanda olan yetkinin seçim sonrası alınması tepki çekti. Son aşamada Danıştay da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itirazını reddetti. 4 üye itiraz şerhinde ‘Meclisin şirketleri hem yönetim hem denetlemesi hukuk mantığına aykırı’ ifadesine yer verdi.  Karar sonrası İBB Başkanı hukuki sürecin devam ettiğini vurguladı. İmamoğlu, ‘İktidar temsilcilerinin böyle bir kararı alkışlamaması lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar” dedi. Kararın 4’e karşı 5 oyla alınmasının önemli olduğunu belirten İmamoğlu şöyle devam etti: Umarım tekrar gözden geçirirler. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur.’”     

Haber Evrensel gazetesinin ön sayfasının altında, “Belediyelerin yetkisine bir tırpan da Danıştay’dan” başlığıyla yer aldı:

“Ticaret Bakanlığı, AKP’nin çok sayıda büyükşehir belediyesinin yönetimini kaybettiği yerel seçimlerin hemen ardından 15 Mayıs 2019’da belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisinin belediye başkanından alıp belediye meclislerine veren bir genelge çıkardı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a dava açtı. Danıştay, tüm belediyelerin merakla beklediği yürütmeyi durdurma konusunda ilk kararını verdi. Yürütmeyi durdurma talebini oy çokluğuyla reddeden Danıştay, genelgenin iptaline yönelik başvuruya ilişkin olarak daha sonra karar verecek. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Kararın 5'e 4 alınması daha da önemli. Umarım tekrar gözden geçilirler kararı. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur. Siyaset alanının da iktidarın temsilcilerinin de böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar’ dedi.”

“Korkutan rahatlık”

Birgün gazetesi manşetinde, “Korkutan rahatlık” başlıklı habere yer verdi:

“Birçok ilde vaka sayılarında büyük artışlar yaşanırken Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler stabil durumda. Bin sayısının psikolojik eşik olduğunu belirten Dr. Mengüç, testler üzerindeki manipülasyona dikkat çekti. Kayseri’de vaka sayılarının 5’den 100’ün üstüne çıktığını belirten Prof. Dr. Yıldız ise, ülkedeki durumun Kayseri’den farklı olmadığını ifade etti.Bayramda yaşanacak hareketlilik pandemi sürecinde endişeleri artırdı. Ayasofya’nın ardından bayramda yaşanacak hareketliliğinin vakalarda büyük artışlara neden olabileceğine dikkat çeken uzmanlar önlem alınması gerektiğini belirtti. Pandeminin bitmediğini ısrarla tekrar ettiklerini belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Samet Mengüç, ‘Büyük merkezlerde özellikle Güney Doğu bölgesinde artmış vaka sayısı bize gösteriyor ki, bu pandemi daha uzun süre hayatımızda yerini alacak. Son zamanlardaki durumlara bakarsanız, Ayasofya üzerinden yapılan gösterinin yarattığı hareketlilik büyük risktir. Bunun yansımalarını önümüzdeki birkaç gün içerisinde göreceğiz’ dedi. Mengüç, ‘Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Antep, Van gibi şehirlerde ciddi vaka artışları var. Testler üzerindeki manipülasyonları artık bütün kamuoyu biliyor. Sadece beş tane şehirdeki veriler bir araya gelirse zaten bini geçer. Bir günde Ankara’da 245 vaka olduğu söylendi. Bugün Diyarbakır’da hastanelerin ve yoğun bakımların dolu olduğu haberi geldi’ diye konuştu.”

“Kürt düşmanlığı dinleştiriliyor”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “‘Kürt düşmanlığı dinleştiriliyor’” başlıklı haberinde, “Son dönemde AKP’nin MHP ile yaptığı ittifakın da rüzgârı ile milliyetçiliğe yelken açması çeşitli açılardan tartışılıyor. İslam üzerine çalışan araştırmacılar, akademisyenler, gazeteciler bu politikanın AKP’den çok MHP’ye yaradığın, AKP’nin bu politikalar nedeniyle taban kaybettiğini belirtiliyor. Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Mele Yusuf Andan ile bu durum konuştuk. Andan, ‘Kürt düşmanlığı üzerinde yeni bir din anlayışı yaratılmak istendiğini’ söylüyor. Andan, AKP-MHP ittifakının son dönemde körüklediği fethi rüzgârını, yerli ve milli söylemini böyle değerlendiren Andan, bunun İslam’la ilgisi olmadığın belirtiyor. Dinin siyaset için kullanıldığını sözlerine ekleyen Mele Yusuf Andan, bu politikanın iktidara kaybettireceğini söylüyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design