Anasayfa / Medya izleme / “Bütçe çöktü”

18 Ağustos

“Bütçe çöktü”

Cumhuriyet, Sözcü, Karar ve Birgün gazetelerinin manşetleri gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bütçe çöktü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Hükümet ve ekonomi yönetiminin çizdiği pembe tablolara karşın açıklanan her yeni veri Türkiye’nin ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Bunun son örneği Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dün açıklanan temmuz ayı merkezi yönetim bütçesi sonuçlarıyla ortaya çıktı: Temmuz 2020’de, geçen yılın aynı ayına göre bütçe giderleri yüzde 39.1 artarak 116.2 milyar liraya çıkarken, gelirler yüzde 7.4 düşerek 86.5 milyar dolar oldu. Bunun sonucunda Temmuz 2019’da 9.9 milyar lira fazla veren bütçe bu yıl 29.7 milyar lira açık verdi. Geçen yıl 17.6 milyar lira fazla veren faiz dışı denge de bu yıl 21.2 milyar lira açık verdi. İlk 7 ayda ise gider yüzde 20.5 artarak 681.1 milyar lira, gelir yüzde 9.2 artarak 541.9 milyar lira oldu. Açık ise yüzde 102.6 artarak 139.1 milyar liraya ulaştı. Böylece 138.9 milyar lira olan yıllık bütçe açık hedefi de ilk 7 ayda aşıldı. Üstelik bu, Merkez Bankası’ndan yılbaşında yapılan 40.5 milyar TL’lik aktarmaya karşın gerçekleşti. Temmuz 2019’da 58.3 milyar lira olan vergi gelirleri bu yılın aynı ayında 76 milyar liraya çıktı. Şirketlerin ödedikleri kurumlar vergisi 820 milyon liradan 633 milyon liraya düştü. Buna karşın ÖTV 12.1 milyar TL’den 22 milyar TL’ye yükseldi. Vergi dışı gelirler ise 32.5 milyar TL’den 8.5 milyar TL’ye indi. Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımında bulunan ‘örtülü ödenekten’ yapılan harcama temmuzda 273.9 milyon lira, 7 ayda 1.2 milyar liraya oldu. İçerisinde Ziraat ve Halk Bankası’nın da bulunduğu mali kurumların görev zararları temmuzda 749.7 milyon lira, 7 ayda 4.2 milyar liraya ulaştı. Hükümet krizi aşabilmek için kamu bankalarını devreye sokmuştu.”

“Tarikat şeyhinden skandal sözler!”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Tarikat şeyhinden skandal sözler!” başlıklı haber yer aldı:

“Uşşaki isimli tarikat, devlet içerisinde kadrolaşma isteğini açıkça dile getirildi. Daha önce ‘Birinci Türkiye Cumhuriyeti son buldu’ diyen Uşşaki Cemaati şeyhi Fatih Nurullah, müritlerine cemaatin Nurani TV adlı YouTube kanalında seslendi. ‘Sarık veya cübbe giymek, resmi işlerimizde engel oluşturuyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz?’ sorusu üzerine Nurullah, müritlerine ‘sabırlı olun' dedi ve şu skandal ifadeleri kullandı: O kisveyi taşıyacağım diye devletten, hizmetten, ticaretten kopmak yok. Biz devleti, makamları bıraktığımız zaman oraya ne idüğü belirsizler geliyor. Hele İslami devlet olsun, en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cübbeleri biz giyeceğiz. Başörtü meselesi çözüldü değil mi? Ayasofya, Tayyip Bey ‘Bekleyin' dedi. Ayasofya açıldı. Sarık ve cübbe de… Vakti gelir. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor. Nurullah, 15 Temmuz sonrası ‘1. Türkiye Cumhuriyeti son buldu. 2. Osmanlı kuruluyor, Tayyip Bey birinci padişahımız olarak gözüküyor’ demişti.”

“Sorumluluk vatandaşın!”

Karar gazetesi manşetindeki, “Sorumluluk vatandaşın!” başlıklı haberinde, “Devlet teşviğiyle tatil beldelerine akın edilmesi Kovid eğrisini tırmandırınca vatandaş ‘duyarlı olmaya’ çağrıldı... Marmara depreminin üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen kentsel dönüşümde bir mesafe kat edilmedi. Toplanma alanları AVM oldu, acil geçiş yollarına otopark yapıldı. Yine vatandaşların ‘sorumluluk’ gösterip depreme karşı tedbirli olmaları istendi. Devletin göstermesi gereken sorumluluk ve duyarlık ise ortada kaldı. Kademesiz normalleşme sürecinde ‘6 ay ödeme yok, iki taksiti bizden’ denilerek tatil kredisi sunulan vatandaş, bu teşvikle sahilin yolunu tuttu. Vaka sayıları son 45 günün en yüksek seviyesine ulaşınca fatura topluma kesildi. Sağlık Bakanı’nın ‘yeniden mücadele’ çağrısı yaptığı paylaşımlarının altına tepki yağdı. Milli Eğitim Bakanı da topu halka attı, ‘Okulları birlikte açacağız, sorumluluk sizde’ mesajı verdi. AFAD, 1. Derece Acil Ulaşım Yolu’nun ‘işgal altında’ olduğunu savunarak, telefonlara ‘Afet anında bu yolları boş bırakın’ mesajı gönderdi. Çevre Bakanı ise ‘Belediyeye müracaat edip evlerinizin risk tespitlerini yaptırın’ ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı da ‘Deprem olduğu zaman cep telefonuyla konuşmayın. O hatlar sağlık ekiplerine lazım. Kilitlendiği an bizim adım atabilme kabiliyetimiz söz konusu değil’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

“Turpun büyüğü heybenin içinde”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Turpun büyüğü heybenin içinde” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birçok sahili ihalesiz olarak Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı Muğla Turizm Çevre Vakfı’na (MUÇEV) vermesi tartışılmaya devam ediyor. Bakanlığa bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında 20 bin TL sermaye ile 2014 yılında kurulan MUÇEV’e, ülkenin birçok noktasındaki sahiller, plajlar ve hatta ormanlık alanlar bile ihalesiz olarak veriliyor. Son olarak Muğla’nın Menteşe ilçesindeki 25 dönümlük ormanlık alanın da MUÇEV’e verildiği açığa çıktı. CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, ormanlık alanın, söz konusu şirkete 20 yıllığına ve ihale yapılmadan verildiğini söyledi. CHP’li Kavak, verilen araziye ilişkin bilgilendirmenin AKP Menteşe İlçe Başkanı tarafından yapılmasına da tepki gösterdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin MUÇEV’e devredilen alanlarla ilgili 20 ayrı dava açtığını da aktaran CHP’li Kavak; ‘Muğla’mızın Menteşe ilçesinin güzeller güzeli Akbük Koyu’ndaki alan sessiz sedasız MUÇEV’e veriliyor ve günübirlik tesislerin devri içinde çalışmalar sürüyor. Kıyı alanlarının MUÇEV’e devredilemeyeceğine dair kesinleşmiş yargı kararları ve Sayıştay bulguları varken neden hâlâ bu şirkette ısrar ediliyor?’ diye konuştu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design