Anasayfa / Medya izleme / “Tükeniyoruz”

19 Ağustos

“Tükeniyoruz”

Gazetelerde korona salgınıyla ilgili haberler manşete çıktı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Tükeniyoruz” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Pandemide özveriyle ve canları pahasına sağlık hizmeti veren sağlık emekçileri, yetkililere seslendi: ‘Sağlık emekçileri tükeniyor.’ Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi üyesi sağlık emekçileri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi acil servis önünde bir araya geldi. Burada yapılan açıklamada, sağlık emekçilerinin pandemi sürecinde olağanüstü çalışmalarının karşılığını alamadıkları ve adil olmayan uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekildi. SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, sağlık emekçilerinin tükendiğini söyleyerek sağlıkçıların durumunu ‘Çok yorgun, moralsiz ve motivasyonsuz’ olarak niteledi. Pandemi sürecinde gösterdikleri olağanüstü çalışmanın karşılığını alamamak, horlanmak, adil olmayan uygulamalarla karşı karşıya kalmanın bunun daha yoğun yaşanmasına neden olduğunu belirten Erol ‘Birçok arkadaşımız hayatını kaybetti, hastalandı. Sağlık emekçileri arasında emeklilik isteyen ve istifa ederek farklı alanlara yönelenler oldu’ dedi. Sağlık emekçilerinin ekonomik olarak emeklerinin karşılığını alamadığını söyleyen Erol, ‘Üç ay tavandan ek ödeme büyük haksızlıkların yaşanmasına neden oldu. Adaletsiz ödemeler hayal kırıklığı yaşattı. Sağlık emekçileri basında söylendiği gibi öyle çift maaş almıyor’ bilgisini verdi.  Erol, ‘Hükümet koşullarımızı iyileştirmek yerine nöbet ücretlerine yaptığı zamların propagandasını yapıyor. Hekimler, hemşireler, laborantlar daha birçok meslek grubu nöbet paralarına tamah eder durumda’ dedi. Kovid hastası oldukları için aldıkları rapordan kaynaklı maaşlarının eksik ödendiğini, hastaneler zarar ediyor diye performans ödemelerinin kesildiğini anlatan Erol ‘Kovid servislerinde çalışan arkadaşlarımız ek ödemeden yararlandırılmadı. Kovid’in iş kazası ve meslek hastalığı olması taleplerimiz reddedildi’ diye konuştu.”

“Özeller bakmayınca devlette yer kalmadı”

Birgün gazetesi manşetinde, “Özeller bakmayınca devlette yer kalmadı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CovId-19 salgını giderek yaygınlaşıyor, sayılar korkutuyor. Buna paralel biçimde son günlerde yaşanan gelişmelerden biri de yoğun bakım servislerindeki doluluk. Covid-19 teşhisi konan pek çok hasta yoğun bakın ünitelerindeki yer sıkıntısı yüzünden bu serviste tedavi edilmiyor. Konu Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç’ın raporunda çarpıcı bir nitelik kazanmış durumda. Raporda derlenen verilere göre ülkede toplam 39 bin 279 adet yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ancak bu yatakların yüzde 41’ine karşılık gelen 16 bin 238 adedi özel hastanelerde. Dr. Demir ve Dr. Kılıç’ın raporundaki çarpıcı sonuç sağlıkta özelleştirme politikasının olumsuzluklarını ortaya koyuyor. Buna göre özel hastanelerin en çok para kazandığı servisler, yoğun bakım üniteleri. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 29 Haziran 2020’de özel hastanelere yoğun bakımlarda tedavi gören Covid-19 hastaları için ödeme yapmayı durdurması özel hastaneleri mali açıdan krize sokmuş durumda. Mali nedenler yüzünden özel hastaneler yoğun bakım kapasitelerini bu yüzden mümkün olduğunca Covid-19 dışında kalan hastalara ayırıyor. Hal böyle olunca ülkenin yoğun bakım yatak kapasitesinin yüzde 41’ini oluşturan özel hastaneler salgınla mücadelede zafiyet yaratıyor.”

“Hepimiz için ikinci sınav”

Karar gazetesi manşetindeki, “Hepimiz için ikinci sınav” başlıklı haberinde, “4 Ağustos’tan bu yana binin üzerinde seyreden vakalar salgında ‘ikinci atağın’ göstergesi oldu. Mevcut işleyiş yetersiz kalınca birinci dalgada olduğu gibi ilk adım 65 yaşa sokak kısıtlaması ile geldi. 23 ilde alınan bu karar vahim gidişi de gözler önüne serdi. Kritik süreçte, toplu açılışlar, düğünler gibi ‘birinci pik’ hatalarına bu kez düşülmemesi belirleyici rol oynuyor. Devletin de sorumluluğu vatandaşa yüklemeden önlem alması gerekiyor. Türkiye’de vaka sayılarındaki endişelendiren gidişat sert önlemleri zorunlu kıldı. Eskişehir, Bursa, Sivas, Kayseri ve Manisa’nın aralarında bulunduğu 23 ilde 65 yaş üstü vatandaşlara sokak kısıtlaması getirildi, AVM’ye girişleri ve düğünlere katılmaları yasaklandı. Malatya Valiliği, vakaların artması nedeniyle mesai saatlerine düzenleme getirdi. İçişleri Bakanlığı da bugün 81 ilde kapsamlı denetim yapılacağını duyurdu. Tabip odalarının açıklamaları artış trendinin yayıldığını gösterdi. İzmir Tabip Odası günlük vakanın 250’ye çıktığı kentte ‘birinci dalganın ikinci pikinin’ yaşandığını belirtti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ‘Kontrolsüz yayılma var’ uyarısı yaptı. Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya devletin vatandaşı sorumlu tutmaması gerektiğini belirtirken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da ‘Devlet ek tedbir almalı’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Mescitte 30 öğrenci”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Mescitte 30 öğrenci” başlıklı haber yer aldı:

“Pandemi nedeniyle geçen yıl sekteye uğrayan okulların bu yıl açılacağı tarih tartışılırken Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kuran kursları önlemlerin dışında tutuldu. Manisa’nın Akhisar ilçesinde bulunan ‘Zeytinliova Hafızlık Merkezi’ kursu, yeni eğitim öğretim dönemi için yüz yüze eğitimlere başladı. Burada eğitim görecek çocuklar yatılı kurs binasına test yapılmadan alındı. 30 metrekarelik mescitlerde 30 öğrenci, sosyal mesafe kurallarına uyulmadan eğitim görüyor. Akhisar Müftüsü, kontenjanın yarıya düşürülerek eğitime başlandığını, açılışın il sağlık müdürlüğünün bilgisi dahilinde olduğunu savundu. İlçe kaymakamı ise kursun açılışına ilişkin bilgisi olmadığını, başında bulunduğu ilçe hıfzıssıhha kurulunun bu yönde bir kararının bulunmadığını söyledi. Manisa milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, kurs açılışının salgına karşı risk oluşturduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların 21 Eylül’de açılıp açılmayacağının henüz kesin olmadığını, salgının büyüyebileceğini ifade eden Bakıroğlu, ‘Bakanlık bir sınıfta 14 kişinin bulabileceğini söylerken burada 30 öğrenci 30 metrekarede bulunuyor. Bu durum ülkenin gerçekleriyle örtüşmemektedir’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design