Anasayfa / Medya izleme / “Bu nasıl başarı?”

21 Ağustos

“Bu nasıl başarı?”

Evrensel gazetesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Salgınla mücadelemiz başarıyla sürüyor” açıklamasını sorguladı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bu nasıl başarı?” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sağlık Bakanı Koca, ‘Salgınla mücadelemiz başarıyla sürüyor’ derken artan vakalar ve hastanelerdeki sıkıntıları anlatan uzmanlar, virüsün hızla yayıldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Koca’ya ‘Henüz başarabilmiş bir coğrafya yok’ hatırlatmasında bulunarak ‘Salgından anlayınca ‘başarmak’ değil ‘baş etmek’ olduğu bilinir. Okul açıp, hasta bakıp, insanları aç susuz bırakmamak başarıdır’ dedi. TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre son bir haftada Türkiye genelinde yeni olgu sayısının yüzde 7, ölümlerin ise yüzde 12 artış gösterdiğini söyledi. Pala ‘En yüksek artış yüzde 43 ile Ortadoğu Anadolu’da’ dedi. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, kentte 3 gün test yapılmadığına dikkat çekerek ‘Son iki haftada enfekte olan sağlıkçı sayısı 430’a yükseldi’ dedi. CHP’li Emir de ‘Batman’da yoğun bakımda 7 kişi hayatını kaybetti. Urfa’da temizlik işçisi temaslılardan sürüntü alıyor’ diye konuştu.”

“İlk adım atıldı, devamı gelsin”

Karar gazetesinin manşetinde, “İlk adım atıldı, devamı gelsin” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Salgınla savaşta sağlıkçıların müthiş özverisini 83 milyon alkışladı. Buna karşın sosyal haklarının gözardı edilmesi ‘kahramanların’ motivasyonunu kırdı, istifalar geldi. Sağlık Bakanı’nın ek ödemelerin yapılacağını duyurması ise önemli bulundu. Ancak ikinci pikte kilit rol oynayacak hekimleri teşvik edecek kapsamlı düzenleme gerektiği belirtildi. ‘Küskünler kazanılsın, sağlıkçıların diğer sıkıntılarını giderecek tamamlayıcı adımlar da atılsın’ çağrıları geldi. Sağlıkçılar Kovid’le mücadelenin birinci döneminde dayanılması güç koşullar altında hastalarıyla ilgilendi. 55 sağlık çalışanı virüsten hayatını kaybetti. ‘Hakkı ödenmeycek’ fedakârlık virüse karşı en büyük moral kaynağı oldu. Ancak yapılmayan ek ödemeler, zorlu koşullar sağlıkçıları olumsuz etkiledi. Birçok ilde maske bırakma protestoları yapıldı. Bursa’da Sağlık Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül ‘Emeğimizin karşılığını alamadık’ dedi. Asistan hemşire ve doktorlar mağduriyetlerini dile getirdi. Vaka artışları ve şiddet olaylarının da etkisiyle Alanya, Manisa, Düzce’de hekimlerin istifasına yönelik gelişmelerin ardından Sağlık Bakanı Koca, 1 Ağustos’tan itibaren 3 aylık dilim için ek ödemelerin yapılacağını açıkladı. Koca, aile hekimlerine de ek ödeme yapılacağını duyurdu. Önümüzdeki dönemde sağlık çalışanlarının ‘tüm haklarını teslim edecek’ yeni adımların atılması gerekiyor. Sağlık çalışanlarının istifa kararlarını değerlendiren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, görevi bırakan doktorların sayısını tam olarak tespit edemediklerini ancak Batman, Manisa, Alanya ve Düzce gibi kentlerde koronavirüsle mücadele eden göğüs hastalıkları ve enfeksiyon uzmanlarının yoğun şekilde istifa ettiklerini ya da emekliye ayrıldıklarını anlattı. Aile hekimlerinin rahatsızlanmaları halinde ciddi maaş kesintileri yaşadıklarını söyleyen Adıyaman ‘Aile hekimi Kovid-19 tanısıyla tedavi olunca, çalışmadıkları süre maaşlarından kesiliyor’ ifadelerini kullandı.”

“Aşı krizi kapıda”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Aşı krizi kapıda” başlıklı haberinde, “Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle risk grubunda yer alan on milyonlarca insanın grip aşısı olması beklenirken şirketlerin yaptığı yazışmalara göre önümüzdeki dönemde, ülke genelinde, 2020 - 2021 grip dönemi için kullanılacak aşı dozunun en fazla 1.5 milyon olacağı ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, resmi verilere göre 65 yaş üzeri nüfus, diyabet, böbrek, kalp ve kronik hastalığı olan kişilerin 20 ile 40 milyon arasında olduğuna dikkat çekerek ‘Toplamda 1.5 milyon doz aşı bu kadar insana nasıl yetecek, merak ediyorum’ diye konuştu. Türkiye’ye her yıl belirli sayıda getirilen grip aşısına bu yıl pandemi nedeniyle daha fazla ihtiyaç duyulacağı uzun süredir belirtiliyordu. Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları, koronavirüs nedeniyle risk grubunda bulunan herkesin sonbaharda grip aşısı olması gerektiğini vurgularken Türkiye’ye getirilecek doz sayısının azlığı önümüzdeki aylarda grip aşısı krizi yaşanacağını gösteriyor. İlaç depolarına bazı şirketler tarafından gönderilen bilgilendirme yazısında 2020- 2021 grip dönemi için aşıya talebin artacağı belirtildi” ifadelerine yer verdi.

“Direnenlere ceza kuşatması”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Direnenlere ceza kuşatması” başlıklı haber yer aldı:

“Yurdun dört bir yanında doğa için direnenler yanlış yere araç park etmek, kemer takmama, sosyal mesafeye uymama gibi gerekçelerle para cezası verilerek sindirilmeye çalışılıyor. Son mağdur Kazdağları direnişçileri oldu. Çanakkale Kirazlı köyüne giden yaşam savunucularına Kabahatlar Kanunu’na aykırılık iddiasıyla 3 bin 180 lira para cezası kesildi. Evlere gelen tebligat ile cezaları öğrenen yurttaşlar, ‘Ne kabahati işlemişiz onu bile bilmiyoruz’ dedi. Direnişçilerden Pınar Bilir Akkuş, ‘Maske ve mesafe kuralı nedeniyle ceza kesildiğini düşünüyoruz. Ancak kanunen bunun uyarısı yapılmak zorunda. Bu yapılmadan evimize cezaları yolladılar’ dedi. Kimlik bile istenmeden ceza kesildiğini söyleyen Akkuş, şunları kaydetti: ‘GBT’ye bakarak hepimizin evine cezalar yollandı. Eylem alanına gidene de gitmeyene de cezalar kesildi. GBT sorgusu olarak verdiğim kimlik bana ceza olarak geri döndü. Cezaya itiraz dilekçesi vermek için gittiğimde memur, ‘Yine Kazdağları cezası mı?’ dedi. Böyle bir ceza mı var? Esas amaç direnişi engellemek.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design