Anasayfa / Medya izleme / “Katil doğa değil, rantçı zihniyet!”

24 Ağustos

“Katil doğa değil, rantçı zihniyet!”

Gazetelerin manşetinde, Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan felaketi yer aldı.

Giresun’da yağışların ardından meydana gelen sel ve heyelanlarda 6 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi kayboldu.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Katil doğa değil, rantçı zihniyet!” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Doğaya müdahale her mevsim yağışlı olan Karadeniz’de son yıllarda meydana gelen yağışları felakete dönüştürdü. İnsan eliyle yaratılan bu felaketler son olarak Giresun’u vurdu. Şiddetli yağış sonrası meydana gelen selde en az 6 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi kayboldu. Felakete kentte bulunan 38 hidroelektrik santralı (HES), yatağı değiştirilen dereler ve tıkanan menfezler yol açtı. Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, sel felaketine ‘afet’ denilmemesi gerektiğinin altını çizdi. ‘Doğaya hükmetmeye kalkılırsa doğa direnç gösterir’ diyen Kasım, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Olaya kadercilikle değil bilimsel bakış açısıyla bakmak gerekiyor. Yağmur her zaman yağar ama bu insanlara sorun olarak yansıyorsa can ve mal kaybı varsa burada düşünmek gerekiyor. Milyonlarca yılda oluşan dere yatağına bitkilere müdahale edilirse doğa böyle engel çıkarır, direnç gösterir.’ Öte yandan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yaşanan duruma tepki göstererek Twitter’dan şu paylaşımı yaptı: ‘Ülkemizi böylesi felaketlere yüz yüze bırakan yanlış kentleşme politikalarına ve derelerin-ormanların doğasını bozan projelere derhal son verilmeli.’”

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Felaketin sorumluluğu da vatandaşa” başlığıyla yer verdi:

“Giresun’daki selde 5 kişi hayatını kaybetti. Bakan Pakdemirli, ‘Ciddi uyarılar yapmamıza rağmen vatandaşlarımız ‘Nasıl olsa bana olmaz’ düşüncesi içinde. Bu da can kayıplarına yol açabiliyor’ dedi. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ‘sel felaketi sonrasında yaptığı açıklamada, ‘Şehrin silüeti değişmiş durumda. Ciddi uyarılar yapmamıza rağmen vatandaşlarımız ‘Nasıl olsa bana olmaz’ düşüncesi içinde. Bu da can kayıplarına yol açabiliyor. Bu taşkınlıkları tamamen önlemenin imkanı yok, dere yataklarına ev ve dükkanlar yapmamak gerekiyor’ diye konuştu. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ‘Yanlış su yönetimi politikaları, HES’ler, dere ıslah çalışmaları bu felaketleri tetikliyor. Artık bir ders almamız gerekiyor’ ifadesini kullanırken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ‘Bitmek bilmeyen HES projelerine, betona sevdalı imar ve rant anlayışına artık yeter deme zamanıdır’ dedi.”

Karar gazetesi manşetindeki haber için, “Yine dere yatağında boğulduk” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Giresun’a 24 saatte ağustos ortalamasının bir buçuk katı yağış düştü. Dere yatağına kurulan Dereli ilçesi ile çevresindeki ilçelerde gece yarısı yaşanan selde büyük yıkım meydana geldi. Acı olay, bölgede yıllardır gerçekleşen afetlerden hiçbir ders çıkarılmadığını ortaya koydu. Giresun, Meteoroloji’nin Karadeniz için yaptığı ‘turuncu alarmlı’ uyarısından saatler sonra kâbusu yaşadı. Önceki gün başlayan sağanak etkisini artırınca sele dönüştü. Dereli, Espiye ve Tirebolu başta olmak üzere tüm ilçelerde büyük zarar meydana geldi. 6 kişi hayatını kaybetti, 10 vatandaş kayboldu. Mahsur kalan 133 kişi ise kurtarıldı. 118 köy yolu ulaşıma kapanırken, metrekareye 100 kg yağış düştü. CHP, Giresun’un Dereli İlçesi’nde meydana gelen selin ardından bölgeye heyet gönderdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç insan kaynaklı doğa tahribatlarının, yanlış imar ve yapılaşma politikalarının, yanlış su yönetimi politikalarının ve HES’lerin felaketleri tetiklediğini söyledi. Bölgede incelemelerde bulunan CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, ‘Devlet bir an önce Giresun’u Afet Bölgesi ilan etmeli ve halkımızın sağlık, barınma, yiyecek ve diğer tüm ihtiyaçları için seferber olmalıdır’ dedi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “Dere yatağında afet: 5 ölü, 12 kayıp” başlığıyla yer ayırdı:

“Giresun’da etkili olan şiddetli yağış sonrası Abdal deresi ve Dereli ilçesindeki dereler taştı. Sel ve sonrasında oluşan heyelanlarda 1’i asker, 5 yurttaş yaşamını yitirdi. Kayıp 12 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğü açıklandı. Doğakentte köprü yapılması gereken yere konulan menfezin çökmesiyle 5 askerin bulunduğu araç sulara gömüldü. İktidar, sorumluluğu ‘böylesi görülmedi’ diyerek yine aşırı yağışa ve dere yataklarına bina yapan yurttaşa attı.”

Sözcü gazetesi, “Doğanın gazabı” başlığıyla verdiği haberde, “Dere üzerlerine kurulan HES ve yanlış imar uygulamaları doğanın dengesini bozdu. Her yağmur sele dönüşüyor. Nitekim Giresun’da da bu yaşandı. Önceki akşam başlayan şiddetli yağış, sel ve heyelanlara neden oldu. Kentin adeta silüeti değişti. Felaket bölgesine giden bakanlar Soylu ve Pakdemirli yıkım karşısında şoke oldu. Vatandaş perişan” ifadelerini kullandı.  

Yeni Şafak gazetesi manşetin altındaki habere, “Böylesi görülmedi” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Ağustos ayı yağış ortalamasının 1.5 katı aynı günde yağdı, heyelan oldu. Dereli’de 3 metreye ulaşan balçık işyerlerini doldururken araçlar toprağa saplandı. 1’i asker 5 kişi hayatını kaybetti, kaybolan 4’ü asker 11 kişi ise aranıyor.”

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Uyarıya rağmen felaket” başlığıyla yer verdi:

“Meteoroloji ve İçişleri’nin uyarılarına rağmen aşırı yağışlar Giresun’da can aldı. Meydana gelen sel ve heyelan sonucu 2’si jandarma 6 kişi öldü, kayıp 11 kişi aranıyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design