Anasayfa / Medya izleme / “400 günlük isyan”

26 Ağustos

“400 günlük isyan”

Cumhuriyet, Karar, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “400 günlük isyan” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kamu hastanelerinin, ilaç dışı tıbbi malzemeyi ihale yasası kapsamında tedarik ettiği özel sektöre aylardır ödeme yapamaması, hastanelerin ekonomik olarak iflas noktasına geldiğini gösterdi. Bu kapsamda Eskişehir Ticaret Odası; başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere iktidar temsilcilerine mektup yazarak, kamu hastanelerine tıbbi malzeme tedarik eden üyelerinin 400 günü aşkın süredir hiçbir ödeme alamadıklarından yakındı. Koronavirüs salgınıyla mücadelede etkin rol oynayan kamu hastanelerinin ekonomik olarak gerekli bütçe verilmediği için tıbbi malzeme ticareti yapan pek çok özel şirkete borçlu olduğu ortaya çıktı. Ödeme alamayan firmalar çareyi iktidara mektup yazmakta buldu. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’in imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay’a yazılan mektupta, kamu hastanelerinin ilaç dışı tıbbi malzeme, protez ve laboratuvar ekipmanını ihale yasası kapsamında özel sektör aracılığıyla tedarik ettiği anımsatıldı. Mektupta, ‘Ancak uzun süredir söz konusu tedarik zincirinde baş gösteren birtakım problemler, kentimizde faaliyet gösteren 150’ye yakın üyemizi; daha da önemlisi son derece stratejik bir sektörü faaliyetlerini sürdüremez noktaya getirmiştir’ denildi. Mektupta, medikal ürün ve hizmet ticareti yapan firmaların Kamu İhale Yasası kapsamında açılan ihalelere katıldığı ve bu kapsamda 120 ile 200 gün arasında değişen sürelerde ödemelerini aldıkları ifade edildi. ‘Ancak son 6 aylık süreçte Eskişehir’de faaliyet gösteren kamu hastanelerimiz, ilgili üyelerimizin 120-200 günde alması gereken ödemeleri ne yazık ki 400 günü aşan belirsiz sürelere uzatmaktadır’ denilen mektupta, son 6 aydır çözümsüz bir duruma gelen söz konusu durumun; bir sektörün faaliyet gösteremez hale gelmesine sebep olacak ölçüde ciddi boyutlara ulaştığı ifade edildi.”

“100 günde geri döndü”

Karar gazetesi manşetinde, “100 günde geri döndü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Kademesiz normalleşme ve teşvikli tatile bir de sokağın rehaveti eklenince vaka sayıları endişe veren boyuta ulaştı. 24 saatte 200’den fazla artışın yaşandığı tablo, 16 Mayıs’taki seviyeye döndü. Yeni tanı bin 500’ü aştı. Bilim Kurulu üyesi Ceyhan ‘Virüsün öldürücülüğü azaldı’ algısına karşı uyardı: Bu düşünce tedbirlerin gevşemesine neden oluyor. Ölüm sayıları açısından azalma yok. Virüs hâlâ tehlikeli, öldürücü ve yayılma hızı yüksek. Normalleşme adımlarının hayata geçirildiği 1 Haziran günü 823 olan günlük vaka ‘açılma süreciyle’ birlikte tırmanış trendini sürdürdü. Dün en son Mayıs ayında görülen seviyelere ulaşıldı, 24 saatte bin 502 kişiye teşhis konuldu. Bir günde 24 kışı hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Koca ‘Yeni hasta sayısını düşürmek mücadelemizin en önemli hedefi. Bu hedefe katkı için tedbirlere uyum şart’ ifadelerini kullandı. Koronadan 6 bin 139 canını yitiren Türkiye’de artış trendinde olan vaka sayıları 100 gün öncesine geri döndü. Normalleşmenin başladığı 1 Haziran’da 823 olan pozitiflerin sayısını tedbirlerin yetersiz kalması, oluşan rehavet ve toplu organizasyonların önüne geçilememesi sonrası tekrardan 1443’e yükseltti. Durumun alarm vermeye başlamasıyla doktorlardan ‘Hastanelerdeki tablo kritik, oluşan yoğunluk sürerse yükü kaldıramayız’ uyarısı geldi. Toplam 6 bin 139 kişinin öldüğü Türkiye’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre son vaka sayısı 1443. Ölenlerin sayısı 18. İyileşen kişi sayısı yeni vakanın yerı oranında kaldı. İyileşen hasta sayısı 743 kişi. Ağır hasta sayısı ise 796, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,4 olarak kaydedildi. Korona vakalarının istikrarlı bir şekilde yükseliş trendinde olduğu Türkiye’de okulların açılmaması da yükselişi durduramadı. Kurban bayramı ve ardından başlayan yaz tatilleri ve beraberinde gelen ‘Virüs artık eskisi gibi öldürmüyor’ rehaveti vaka sayısında ciddi artışa neden oldu.”

“Seminere bak, okulları gör!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Seminere bak, okulları gör!” başlıklı haber yer aldı:

“Balıkesir’de seminere katılan bir eğitim emekçisi katıldığı seminerde yaşadıklarını gazetemize anlattı: ‘Okulda ne bir ateş ölçümü ne el hijyeni ne bir uyarı vardı. 20 öğretmen sınıfta neredeyse birbirine dokunur şekilde oturuyordu. Ben tepki gösterinde öğretmenleri iki ayrı sınıfa böldüler. Seminerde gördük ki, hükümet, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer yetkililer, okulların kapalı olduğu beş ayda hiçbir adım atmamış.’ Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, önlem almadan okulları açan İsrail’de vakaların iki katına çıktığını hatırlattı. Aydoğan, ‘Yüz yüze eğitim başlamalı ancak hala ek bütçe açıklanmadı, ek personel, temizlik, koruyucu malzemeler sağlanmadı. Önlemler alınmadan başlamak büyük risk olur’ dedi.”  

“Şantiyede esaret”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Şantiyede esaret” başlıklı haberinde, “Artvin’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Projesi olan ve Limak-Kolin-Cengiz Ortak Girişimine yaptırılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı koronavirüs vaka sayısı hızla artmaya başladı. Pazartesi günü Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ise artan vakalar nedeniyle işçilerin şantiye alanından çıkmasını yasaklayan karar aldı. İşçiler ise koronavirüse yakalanan işçilerle aynı şantiyede oldukları ve salgına yakalanmamak için işten çıkmak istedi. Ancak Valilik’in aldığı karar nedeniyle ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi hakları elinden alınan işçiler dün iş bırakma eylemi yaptı. Şantiyede bulunan bir Limak işçisi durumu şu sözlerle anlattı: ‘Kurban Bayramı’nda işçileri gönderdiler sonra hiçbir önlem almadan hiçbir test yapmadan, karantina olmadan geri getirdiler. Yusufeli’nde hiç vaka yoktu. Kurban Bayramı’ndan sonra bu şirket yüzünden vakalar arttı. Şimdi de bizi buraya koronavirüsle iç içe hapsediyorlar. Ortam zaten hijyenik değil. Test yapılıyor sözde ama test sonucu gelene kadar o kişi 2-3 gün boyunca bütün şantiyeyle iletişim halinde. Test sonucu pozitif çıkan bir arkadaşı alıp götürdüler sabah. Biz akşamdan beri o adamla birlikteydik. Biz de şantiyeyi kapatın, 20 gün gönderin herkesi evine dedik. Onlar da yanaşmadılar Valilik’in kararını aldılar arkalarına bu nedenle işsizlik maaşımız ve tazminatımız elimizden alınmış oldu’” ifadelerine yer verdi.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design