Anasayfa / Medya izleme / “Aklama, yargıla!”

27 Ağustos

“Aklama, yargıla!”

Evrensel ve Sözcü gazeteleri, tecavüz zanlısı uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliyesini manşete çekti.

 

Evrensel gazetesi manşetinde, “Aklama, yargıla!” başlıklı habere yer verdi:

“Batman’da tecavüze maruz kalıp yaşamına son veren 18 yaşındaki İpek Er’in faili Uzman Çavuş Musa Orhan tutuklanmasından bir hafta sonra tahliye edildi. Tahliyeye tepkiler yağdı. Evrensel’e konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘Yargı üzerine düşeni yapacaktır’ açıklamasını hatırlatarak, olayın bu boyuta geleceğini tahmin ettiklerini söyledi. Başaran, ‘Cezasızlık politikasıyla ödüllendiren iktidar sorumludur. Çünkü bir koruma içgüdüsüyle bir söylem söz konusuydu. Partimizi hedef göstererek, partimiz üzerinden bir siyaset yürüterek, var olan meseleyi 'oğlan bizim kız bizim' gibi aile içinde bir meseleymiş gibi yaklaşım ile üstünün kapatılacağının sinyalleri verilmişti’ dedi. Er ailesinin avukatı İlyas Tarım, ‘İpek tecavüze uğradığında 18 yaşında. Rızası ile olduğu bir iddia var. Bunlar mahkemenin bütün delilleri değerlendirerek verebileceği bir karar iken 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi tahliye ediyor. Gerçekten yargı adına utandık, talihsiz bir karar. Ailenin avukatları olarak itirazlarda bulunacağız’ diye konuştu.”  

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Adaletin kestiği parmak acımaz ama adaletsizliğin ezdiği vicdan ömür boyu sızlar” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz etmek ve intiharına neden olmakla suçlanan Uzman Çavuş Musa Orhan ‘Kaçma şüphesi yok’ diye bırakıldı. Sosyal medya ayağa kalktı. Çavuş Orhan kenti terk etti. Oysa gazeteciler aynı gerekçelerle hapiste tutuluyor. Adalete olan güven dün yine sarsıldı. Uzman Çavuş Musa Orhan’ın bırakılması üzerine savcılık tahliye kararına itiraz etti. Mahkeme bunu da reddetti. Tecavüzle suçlanan çavuşun tahliyesi, pek çok sanatçı, siyasetçi ve vatandaşı isyan ettirdi. Sosyal medyada ‘Adaleti yok ederseniz, ülke batar’, ‘Musa Orhan tutuklansın’ gibi tepkiler yağdı. Oysa gazeteciler sadece yazılarından dolayı hapiste tutuluyor. Tahliye talepleri ‘Kaçma ve delil karartma şüphesi var’ denilerek reddediliyor.” 

“Virüsle savaşta çabalar çöpe gitti”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Virüsle savaşta çabalar çöpe gitti” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de ilk Covid- 19 vakasının açıklamasının ardından alınan tedbirler önce haziran ayı başında “normalleşme” adı altında kaldırıldı ve şimdi de günlük vaka sayılarının hızla tırmanması nedeniyle yeniden yasak kararları alınmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarına göre 1 Ağustos tarihinde günlük vaka sayısı 996 olarak açıklanırken 25 Ağustos tarihinde ise bin 502 olarak açıklandı. Vaka sayıların hızla tırmanmasına karşında da aylardır uyarıları dikkate almayan iktidar yeniden yasak kararları almaya başladı. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği koronavirüs tedbirleri konulu genelgeye göre, 14 ilde düğün ve kutlamalara müsaade edilmeyeceği açıklandı ve ‘Düğün ve nikâhlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek ikramı yapılması durdurulacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek’ denildi. İzmir'de de Covid-19 tedbirleri kapsamında düğünler iki buçuk saatle sınırlandırıldı. Ankara Valiliği, salgın tedbirleri kapsamında Ankara'da sünnet düğünü, kına gecesi ve nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini duyurdu. Düğün ve nikâhlara ise bir saat sınırı getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün 20 kişinin Covid- 19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bin 313 yeni vaka tespit edildiği açıkladı. Bakan Koca, ‘Bazı illerimizde özel tedbirler almak zorunda kaldık’ dedi.”

“Bugün düğün, yarın karantina”

Karar gazetesi manşetindeki, “Bugün düğün, yarın karantina” başlıklı haberinde, “Vaka sayısının 100 gün sonra 1500’ü aşması sonbaharda beklenen ‘yeni pik’ öncesi tedirginliği artırdı. Ancak düğün ve taziyelerin ‘hız kesmeden’ devam ettiği süreçte bir de seyircili futbola dönüş kararı alındı. Virüsün yayılmasında en büyük neden olan bu etkinliklerin sürmesi halinde 83 milyonun yeniden eve döneceği değerlendirmeleri yapıldı. Tatil beldelerinde yaşanan teşvikli rehavet, Anadolu’dan büyükşehirlere dönüşlerin başlamasıyla tabloya yansıdı. ‘Kovid eğrisi’ tırmanışını sürdürürken bakanlığın açıkladığı vaka sayıları bin 500 eşiğini aştı. Bulaşı artıran düğünlere ilişkin alınan kararlara da yenileri eklendi. 14 ilin ardından İzmir’de de düğünlere 2.5 saat sınırı geldi, sokak düğünü yasaklandı. Niğde’de de benzer adım atıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, futbola ilişkin alınan karara tepki gösterdi. ‘Üçte bir seyircili diye bir şey olmaz’ dedi. Yeni hasta sayısının on gündür iyileşen hasta sayısının üzerinde seyrettiğine dikkat çeken Ceyhan, salgının kontrolden çıktığını söyledi. Öte yandan pandemide alınan ilk tedbirlerden olan kamuda esnek çalışma modeli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile uzatıldı. Tehlikeye rağmen devam eden düğün, nişan ve cenazeler korona vakalarının 1500’ü geçmesine neden oldu. Tedbir, karantina ve cezalar da caydırıcı olmayınca İçişleri Bakanlığı 15 ilde toplu organizasyonlara kısıtlama getirdi. Ancak  bu kez de ekimde maçların seyircili oynatılacağı açıklanınca ‘Oluşacak hareketlilik bir kez daha bizi eve kapatır’ tepkisini doğurdu. Uzmanlar da ‘Sosyal hareketlilik sürerse sonbaharda 1 Haziran öncesi yasakları geri gelebilir’ uyarısı yaptı” ifadelerine yer verdi.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design