Anasayfa / Medya izleme / “Kim bu 500 kişi”

31 Ağustos

“Kim bu 500 kişi”

Günün dikkat çeken haberleri Evrensel, Birgün, Karar ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kim bu 500 kişi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçmesine karşın gazi sayısı, AKP yöneticileri ve devletin üst kademeleri tarafından her yıl farklı açıklandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Temmuz 2016’da yaptığı açıklamada, 29 Temmuz itibarıyla 237 kişinin şehit olduğunu, 2 bin 191 kişinin de yaralandığını açıkladı. Erdoğan, 15 Temmuz 2017’de, yani darbe girişiminden bir yıl sonra ise 250 kişinin şehit olduğunu, 2 bin 193 kişinin ise gazi olduğunu belirtti. Ancak, Erdoğan’dan 5 ay sonra, Aralık 2017’de, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 2 bin 703 kişinin gazi olduğunu açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasının üzerinden 5 ay, darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçmesine karşın gazi sayısının yaklaşık 500 kişi artması dikkat çekmişti. Kaya’nın, gazi sayısını 2 bin 703 olarak açıklamasından 7 ay sonra, açıklanan gazi sayısı bu kez azaldı. Dönemin AKP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan, 15 Temmuz 2018’de, 2 bin 194 kişinin gazi olduğunu söyledi. Ancak karışıklık bitmedi. Erdoğan, Nisan 2019’da yaptığı açıklama ile gazi sayısının 2 bin 193 olduğunu söylerken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 14 Temmuz 2019’da, 15 Temmuz gecesi 2 bin 731 kişinin gazi olduğunu belirtti. Selçuk, 15 Temmuz 2020’de ise gazi sayısını 2 bin 734 olarak açıkladı. Ancak, aynı gün açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazi sayısının 2 bin 194 olduğunu kaydetti. Öte yandan, mütevelli heyetinin 26 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla faaliyetine başlayan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı, 1 Temmuz 2020’de yaptığı açıklama ile ‘nisan, mayıs ve haziranda biner lira maddi destek sağlanan 15 Temmuz gazisi sayısının 2 bin 734 olduğunu’ belirtti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 9 Temmuz 2020’de açtığı ve 15 Temmuz’a ilişkin bilgilerin yer aldığı sitede gazilerin adları paylaşıldı. Sitede, adı paylaşılan gazi sayısının 2 bin 730 olması ise dikkat çekti.”

“Turiste 15 Euro, millete 30 Euro”

Karar gazetesinin manşetinde, “Turiste 15 Euro, millete 30 Euro” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Yoğun test politikası, bulaş zincirini kırmada öne çıkan yöntem olarak gösteriliyor. Ancak tedavi protokolündeki değişiklikle sadece ciddi belirti gösterene test yapılıyor, temaslıya uygulanmıyor. Özel hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaş en az 250 lira ödüyor. Aynı işlem turiste havalimanında 15 euroya yapılıyor. Salgınla mücadelenin başlarında birçok ülkenin uyguladığı yüksek sayıda test politikası Türkiye’de hayata geçirilemedi. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerin belediye başkanlarının çıkışlarıyla bir kez daha tartışmaya açılan tablodaki sayılara göre günlük test 100 bin barajını aştı. Fakat tedavi protokolündeki değişiklik bu verilere dair soru işaretlerini gündeme getirdi. Filyasyon çalışmaları kapsamında pozitif vaka ile aynı evde yaşayanlara artık bu işlem uygulanmıyor. Uzmanların ‘sayı mutlaka artmalı’ dediği süreçte test yaptırmanın zorlaştığı belirtiliyor. Devlette ciddi semptomu olmayana test yapılmıyor. Özelde ise 110 lira olan ücret 250 liraya çıkarıldı. Bazı kurumlarda fiyatın daha da arttığı ifade ediliyor. Türkiye’ye gelen turiste ise havalimanında 15 euroya test yapılıyor. Tablodaki sayının artış nedeni olarak yurt dışına çıkışta getirilen test zorunluluğu, turistler ve bazı kişilere düzenli test yapıldığı iddiası gösteriliyor. Yurt dışına kapıların yeniden açılmasıyla turistlere ülkeye giriş çıkışlarda test yapma zorunluluğu getirildi. Türkiye’nin en çok yabancı turist ağırlanan kenti Antalya’da havaalanına kurulan merkezlerde 15 Euro karşılığında test yapılabiliyor. Devlet hastanelerinde test yaptıramayan vatandaşlardan ise özel hastanelerde 250 TL ücret alınıyor.”

“Önlem yok, ruhsat yok, fazla üretim var”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Önlem yok, ruhsat yok, fazla üretim var” başlıklı haberinde, “Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz günü meydana gelen, 7 işçinin öldüğü 114 işçinin yaralandığı patlamayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. İş cinayetinin göz göre göre geldiğini ortaya koyan rapora göre maliyeti yüksek olduğu için kullanılması gereken fan yerine başka maliyeti düşük fan kullanıldı, taşıma elektrik kullanıldı, işçilerin bazılarına antistatik ayakkabı verilmedi, depolama ve üretim tüzüğe aykırı yapıldı. Raporda elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre patlama tehlikesi olan yerler için uyulması gereken azami kuralların Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikası tarafından çiğnendiği görüldü. Binalarda havalandırma amacıyla bulunan fanlarda olası bir yangını ya da patlamayı önlemek, çıkan yangının elektrik akımıyla yayılmasını engellemek amacıyla sızdırmaz özellikte elektrik panoları kullanılması gerekirken, maliyet gerekçe gösterilip ev tipi pano kullanıldı. Fabrikanın Elektrikçisi R.E. ifadesinde alınmayan tedbirleri şöyle anlattı: ‘Bu bölgenin yakınında bulunan misket üretimi yapılan M.S.Ç’nin çalıştığı bölümünde elektrik tesisatı bundan yaklaşık 4.5 yıl önce ufak bir arıza çıkardığından dolayı hepsi yenilendi. Ancak M.S.Ç’nin çalıştığı ham madde ilacı eleme yeri dört bölümden oluşmaktaydı. Buralarda fan yoktu. Ben M.S.Ç’nin çalıştığı bölüm tehlikeli olduğu için burada bulunan fanın sızdırmaz cinsi fanla değiştirilmesi için öneri verdim. Müdür Kimyager A, Ustabaşı H. fabrika sahibi Yaşar Coşkun önce tamam değiştirelim dediler ancak maliyeti 12 bin 500 TL tutunca benim tüm uyarılarıma rağmen fanı değiştirmekten vazgeçtiler’” ifadelerine yer verdi. 

“Milli Eğitim değil özel okul bakanı!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Milli Eğitim değil özel okul bakanı!” başlıklı haber yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önceki gün İstanbul’da katıldığı bir konferansta yaptığı konuşma tepkilere neden oldu. Kendisi de özel okul sahibi olan Bakan Selçuk, özel okulların sayısının artması gerektiğini, böylece MEB’in yükünün hafifleyeceğini iddia ederek sözü öğretmen maaşlarına getirdi. Selçuk’un konuya ilişkin sözleri şu şekildeydi: ‘Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşıyla ilgilidir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesine bakarsanız, yatırım bütçesinin çok çok küçük olduğunu görürsünüz. Neye göre; personel maaşına göre... Bu tüm okullar için böyledir. Yani asıl yük, kira varsa kirada ve öğretmen maaşındadır. Geri kalan yük vergi yüküdür ve elektrik su parasıdır. Eğer vergi yükü devam ederse, eğer maaş devam ederse büyük ihtimal bizim masraflarımızda büyük bir azalma olmaz.’ Bir yandan MEB’in yatırım bütçesinin azlığından yakınan Selçuk, diğer yandan da hem özel okullar için hem de MEB için personel giderlerinin yüksek olmasını eleştirdi. Eğitim Sen’in MEB bütçesi analizine göre, 2002’de yüzde 17,18 olan eğitim yatırımlarına ayrılan pay 2020’de yüzde 4,65’e düştü. Bu oran 5 milyar 830 milyon TL’ye denk geliyor. MEB’in yatırım bütçesi azalıyor; çünkü eğitim yatırımlarını büyük ölçüde özel okullar yapıyor. Böylece en temel hak olan eğitim kamuda niteliksizleşirken, özel okullar giderek yaygınlık kazanıyor. Eğitim artık bir hak olmaktan çıkarak bir sektöre dönüşüyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine örgün eğitim veren toplam özel okul sayısı 2017-2018 eğitim yılında 11 bin 694’tü. 2018-2019 döneminde ise bu sayı 12 bin 809’a yükseldi. Sadece 1 yılda açılan özel okul sayısı bin 115. Başka bir ifadeyle ülkede günde ortalama 3 adet özel okul açılıyor. Üstelik aynı dönemde açılan devlet okulu sayısı özel okul sayısından daha az. Aynı verilere göre örgün eğitim veren devlet okulu sayısı 53 bin 870’ten 54 bin 36’ya yükseldi. Yani 1 yılda bin 115 özel okul açılırken, aynı dönemde açılan devlet okulu sayısı 166. Geçen yıl açılan özel okul sayısı devlet okulu sayısının 7 katı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design