Anasayfa / Medya izleme / “İhale yine Cengiz’de”

03 Eylül

“İhale yine Cengiz’de”

Gündemin dikkat çeken haberleri, Birgün, Evrensel, Cumhuriyet ve Karar gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Birgün gazetesi manşetinde, “İhale yine Cengiz’de” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP iktidarlarında kamunun milyarlarca liralık ihalelerini alan Cengiz İnşaat’a Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl düzenlediği en büyük ihalelerden biri olan ‘Trabzon – Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı’ ihalesi de verildi. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, ‘Trabzon – Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı Yolları İkmal İnşaatı’ için 14 Temmuz tarihinde bir ihale düzenledi. İhale, Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’a 953 milyon 203 bin TL bedelle verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Cengiz İnşaat arasında 27 Ağustos tarihinde sözleşme imzalandı. İhale, hale Kanunu’nun ‘Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların’ ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21\B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle düzenlendi. Halka ettiği küfürle hafızalara kazınan Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz Holding, AKP döneminde kamudan aldığı garantili ve yüksek maliyetli projeler nedeniyle hep tartışıldı. Ulaştırma ve enerji projelerinde yıldızını parlatan şirkete en büyük piyango, Seydişehir Alüminyum özelleştirmesiyle vurdu.”

“Virüs yayılıyor, sağlıkçılar tükeniyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Virüs yayılıyor, sağlıkçılar tükeniyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Artan koronavirüs vakaları ve iş yükü nedeniyle sağlık emekçileri tükeniyor. Bu tükenişe son dönemde artan sağlıkçı ölümleri de eklendi. Türk Tabipleri Birliği, 8 günde 8 hekimin Kovid-19 enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. TTB açıklamasında, ‘Eksildik. Canla başla mücadele ediyoruz ve ölüyoruz. Ölümlere alışmak istemiyoruz’ denildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, artan vaka ve ağır çalıma koşulları yüzünden sağlık çalışanlarının tükendiğini, istifa ve emeklilik taleplerinin arttığını söyledi. Çamlı, personel eksiğinin giderilmesini ve acilen sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesini istedi.” 

“Kim bu devlet içindeki müritler?”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Kim bu devlet içindeki müritler?” başlıklı haberinde, “‘Türkiye Cumhuriyeti son buldu, Osmanlı kuruluyor, Tayyip Bey birinci padişahımız olarak gözüküyor’ sözleriyle meydan okuyan, ‘Hele İslami devlet olsun; en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cüppeleri biz giyeceğiz. Vakti saati var her şeyin. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım’ diyen Uşşaki tarikatı şeyhi Fatih Nurullahi 12 ve 10 yaşındaki iki çocuğa cinsel istismardan tutuklandı. Öfkeli baba ile istismarcının ses kaydı her şeyi açığa çıkardı. ‘Mehdiyle evlilik’ rüyalarından yola çıkarak çocuğun kendisine verildiği zannına kapıldığını anlatan Nurullah, ‘Efendimizin sünnetinde var’ diyerek olayı kapatmaya çalışmış. Müritleri babayı hastanelik ederken, birileri istismarcıyı kurtarma peşinde” ifadelerine yer verdi.

“Böyle ‘dost’ düşman başına”

Karar gazetesinin manşetinde, “Böyle ‘dost’ düşman başına” başlıklı haber yer aldı:

“Moskova’ya giden Türk heyeti Rus tarafıyla görüşme için beklerken Kremlin’in skandal bir hamle yapıp terör örgütü YPG’yle anlaşma imzalamasından 24 saat sonra Washington’un Kıbrıs Rumlarına 33 yıllık silah ambargosunu kaldırması ‘dış politikada yanlış giden bir şeyler var’ değerlendirmelerini yeniden gündeme getirdi. Özellikle Trump ve Putin yönetimleriyle ilişkilerde retorik ile realitenin çelişmesi bir kez daha kendini gösterdi. Türk heyetinin toplantı için Moskova’da bulunduğu gün Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, YPG’nin üst düzey heyetini kabul etti. Görüşmede 5 maddelik bir anlaşma da imzalandı. Suriye’deki ‘dostun’ ardından ikinci tatsız haber Akdeniz için geldi. Türkiye’yi ekonomisini çökertmekle tehdit eden, Cumhurbaşkanı’na diplomasiyi aşan mektup gönderen ABD Başkanı Trump, Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırdı. Rum kesimi için “Doğu Akdeniz’deki kilit ortağımız” vurgusu yapan Pompeo ‘Ambargonun kalkması doğruydu’ dedi. AK Parti Sözcüsü Çelik ‘Tümüyle yanlış bir karar’ yanıtı verdi. Kurtulmuş ‘Basiretsizlik’ ifadesini kullandı. Ancak hem Suriye’de mutabakatlara imza attığımız Rusya’nın hem müttefik vurgusu yapılan ABD’nin tutumu, Türkiye’nin dış politikasını ‘sahadaki gerçekler’ ışığında yeniden gözden geçirmesi gerektiğini gösterdi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design