Anasayfa / Medya izleme / “Şeyh’ protokolde”

04 Eylül

“Şeyh’ protokolde”

Cumhuriyet, cinsel istismardan tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın AKP’li isimlerle yakın ilişkilerini okuyucularıyla paylaştı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “‘Şeyh’ protokolde” başlıklı haber yer aldı:

“‘Hele İslami devlet olsun; en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cüppeleri biz giyeceğiz. Vakti saati var her şeyin. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım’ diyen Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın devletin en üst protokollerinde ağırlandığı ve AKP’li bazı isimlerle yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıktı. Fatih Nurullah’ın cinsel istismardan tutuklanmasının ardından AKP’lilerle ilişkileri sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde 2015 yılında Ankara’da Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı açılış törenine katılan Fatih Nurullah’ın AKP’li bakanlarla protokolde yer aldığı görülüyor. Nurullah’ın eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve dönemin Devlet Bakanı Yalçın Akdoğan’ın arasında oturması dikkat çekiyor. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olduğu dönemde Nurullah ile görüştüğü ortaya çıkarken eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tarikat şeyhi ile samimi pozları sosyal medyada büyük ilgi gördü. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka, fotoğraflardan birini Twitter hesabından ‘Müridinin 12 yaşındaki kızını istismar edip şikâyetçi olan babasını da dövdüren Uşşaki tarikatı şeyhi Fatih Nurullah ve kankası’ notuyla paylaştı. Fatih Nurullah’ın Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı’na atanan eski Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve 24, 25 ve 26. Dönem AKP Çorum Milletvekili eski Hak-İş Başkanı Salim Uslu ile samimi pozları da dikkat çekti.”

“Devletin görevi şikâyet değil”

Karar gazetesi manşetinde, “Devletin görevi şikâyet değil” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“‘Griple çarpan etkisi’ riskinin kapıda olması yeniden pik yapan virüse karşı önlemler için son virajda bulunduğumuzu gösteriyor. Ancak devlet, salgın zincirini kıracak adımlar atmak yerine vatandaşın tutumundan şikayet etmeye devam ediyor. İstanbul Valisi’nin 'Allah rızası için sokağa çıkmayın' çağrısı ile Ankara Valisi’nin 'Vaka sayısında birincilik başkente yakışmadı' sözleri problemli yaklaşımın değişmediğini gösterdi. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın ‘30 Temmuz’da 10 binlerde olan aktif vaka 1 Eylül’de 19 binlere çıktı’ sözleri tehlikeyi ortaya koydu. Ancak kapsamlı önlem yerine ‘taksit taksit’ adım atılması ve sorumluluğun sokağa bırakılması eleştirilere neden oldu. TTB ‘Merkezi otorite sorumluluğunu uyarı ve tedavi ile sınırladı. Artışta vatandaşın suçlu ilan edilmesi sorunlu bir yaklaşım’ uyarısı yaptı. Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Oya İtil de vatandaşın sorumlu tutulamayacağını vurguladı. Birinci pikteki hataların tekrarlanmaması gerektiği belirtildi. Ancak teşvikli tatil ve önlemsiz normalleşmeyle pike zemin hazırlanmasına rağmen tedbir hâlâ vatandaştan bekleniyor. Vaka artışlarından sonra İstanbul Valisi temaslılar için ‘Allah rızası için dışarı çıkmayın’ çağrısı yaptı. Ankara Valisi ‘Birincilik başkente yakışmadı’ dedi.”

“Bir ayda 60 binin üzerinde şikâyet”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Bir ayda 60 binin üzerinde şikâyet” başlıklı haberinde, “ÜLKENİN koronavirüs salgını ile mücadelesindeki eksiklikler, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (Ombudsmanlık) raporu ile bir kez daha gözler önüne serildi. Ombudsmanlık’ın raporuna göre, kuruma bir ay içinde 60 binin üzerinde şikâyet başvurusunda bulunuldu. Verilerin şeffaf şekilde paylaşılmaması ve önlemlerin erken gevşetilmesi başta olmak üzere Covid-19 ile mücadelede yaşanan sorunlar, Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet başvurusu olarak döndü. On binlerce yurttaş, ekonomik sorunlarının giderilmesi, sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi ve önlemlerin artırılması için Ombudsmanlığın yolunu tuttu. Kamu Denetçiliği Kurumu, ‘Türkiye’nin Koronavirüs Hastalığı ile Mücadelesi’ isimli özel raporunu erişime açtı. Raporda, koronavirüs konusunda kuruma yapılan şikâyet başvurularına da yer verildi. 24 Mart-28 Nisan dönemlerini kapsayan şikâyet başvuruları listesine göre yurttaşlar en çok, ekonomik sorunlar nedeniyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. İktidarın, ‘Koşulsuz şartsız, her başvurana 10 bin TL destek kredisi verilecek’ şeklinde duyurduğu uygulamadan yararlanamayan on binlerce yurttaş, BDDK’yi şikâyet etti. BDDK’ye ilişkin yapılan şikâyet başvuruları arasında en öne çıkan konu ise destek kredilerinin türlü gerekçelerle reddedilmesi oldu. BDDK ile birlikte Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan şikâyetlere en çok konu edilen kurumun, Sağlık Bakanlığı olduğu bildirildi. Çok sayıda hekim, hastane çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için zaruri olan önlemlerin alınmadığından yakındı. Bazı yurttaşlar ise koronavirüs şikâyeti ile gittiği hastanede kendisine kötü davranıldığını savunarak şikâyet başvurusu oluşturdu” ifadelerine yer verdi.

“10 vakadan 1’i sağlıkçı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “10 vakadan 1’i sağlıkçı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19’a dair açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını ve her 10 hastadan 1’inin sağlık emekçisi olduğunu söyleyen SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, zor şartlarda çalışmak zorunda kalmaları nedeniyle istifa eden sağlık çalışanları sayısının artmaya başladığını hatırlattı. Pandemiye dair vaka ve ölüm sayılarındaki artışa işaret eden Erden, 44'leri bulmaya başlayan ölümlerin çok kolay ifade edildiğini, oysa ki bunların her birinin bir can, bir hayat olduğunu dile getirdi. Yaşatmak ve yaşamak için yola çıkan sağlık emekçilerinin ölüm sayılarının azalması, vaka sayısının en aza indirilmesi ve bu sürecin biran önce kontrol altına alınması için mücadele ettiğini söyleyen Erden, ancak şeffaf bir mücadele süreci yürütülmediği eleştirisinde bulundu. Erden, ‘Sağlık Bakanlığı günlük 1400-1500 vaka açıklıyor. Bizim iki üç ilden aldığımız veriler bile bu sayıyı geçiyor. Diyarbakır'da, Urfa'da günde 500-600, Ankara'da günde 2 binlere varan yeni vakanın tespit edildiğini değerlendirirsek bu açıklanan vakaların gerçekleri ifade etmediği ortada. Bakanlık toplumdan bilgiyi saklamakta ve sağlık emekçilerini de sürece dâhil etmeme konusunda ısrarcı’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design