Anasayfa / Medya izleme / “FETÖ kaymakamları”

08 Eylül

“FETÖ kaymakamları”

Kaymakam ve vali yardımcılarına yönelik FETÖ operasyonu gazetelerde geniş yer buldu.

15 Temmuz sonrası atanan 43 kaymakam ve vali yarımcısı, FETÖ soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırıldı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “FETÖ kaymakamları” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı, FETÖ soruşturması kapsamında aktif görevde bulunan 43 kaymakam ve vali yardımcısını görevden uzaklaştırdı. Açığa alınan kaymakamlar arasında, kayyım olarak görev yapanların da olduğu öğrenilirken, önümüzdeki günlerde sayının daha da artacağı belirtildi. Alınan bilgiye göre, FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenen çoğu Doğu ve Güneydoğu illerinde olmak üzere aktif görevdeki 43 kaymakam ve vali yardımcısı İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alındı. Dün sabah saatlerinden itibaren İçişleri Bakanlığı’ndan yeni görevden alma kararları illere tebliğ edilmeye başlandı. Görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Hasan Doğan, Batman Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı, Bitlis Güroymak Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar de yer aldı. Erzurum’un Narman, Uzundere ve Hınıs ilçe kaymakamları, Şanlıurfa’nın Akçakale ile merkez Karaköprü ilçe kaymakamları açığa alındı. Görevden alma listesinde Pensilvanya’ya giderek Fethullah Gülen’i ziyaret eden kaymakam ve vali yardımcısının isimlerinin yer almaması soru işaretlerine neden oldu.”

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Devlet zirvesini Ahlat’ta ağırlayan kaymakam FETÖ’den açığa alındı!” başlığını attı:

“İçişleri Bakanlığı’nda mülki amirlere yönelik büyük bir FETÖ operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında 100’e yakın vali yardımcısı ve kaymakam açığa alındı. O isimler arasında yer alan Ahlat Kaymakamı İsa Erat, 26 Ağustos'ta yapılan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Lideri Bahçeli ve kuvvet komutanlarını ağırlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektiren Kaymakam Erat, sosyal medya hesabından bu fotoğrafları “1071 Ahlat etkinliğimizden” diyerek paylaştı. İhraç edilen Kaymakam, 28 Ağustos 2019 tarihinde ilçede göreve başlamıştı.”

Birgün gazetesi ön sayfasının altında, “Atamaların tamamı 15 Temmuz sonrası” başlığıyla verdiği haberde, “İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 40 ile 70 arasında değişen sayılarda oldukları iddia edilen kaymakam FETÖ iltisakları nedeniyle görevden alındı. İçişleri Bakanlığı'nın listesinde yüzlerce mülki amirin yer aldığı ileri sürüldü. Görevden alınan bazı kaymakamlar, görevden alınan HDP’li belediye başkanlarının yerine kayyum olarak atanmıştı. Ülke genelinde görev yapan kaymakamlardan bazıları, bu sabah İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınmaya başlandı. Bu kapsamda Personel Genel Müdürlüğü’nce hafta sonu isimleri belirlenen kaymakam ve vali yardımcılarının görev yaptığı illerin valilerine talimat gönderildiği öğrenildi. Talimatların gitmesiyle birlikte ilk aşamada 40’tan fazla kaymakamın görevden alındığı belirtildi. Bazı iddialara göre görevden alınan kaymakamların sayısı 70’e ulaştı. Bu sabah görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yer aldı” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “Kaymakamlara şok FETÖ operasyonu” başlığıyla yer ayırdı:

“İçişleri Bakanlığı, mülki amirlere yönelik çok önemli bir FETÖ operasyonu başlattı. Aralarında kaymakam, vali yardımcıları ve kaymakam kökenli hukuk müşavirlerinin bulunduğu 40’a yakın isim açığa alındı. Erzurum Valisi Okay Memiş, kendi ilinde açığa alınan kaymakamlarla ilgili ‘Temizlendikçe güçleniyoruz. Bu kişiler 2016’dan önce görevdeydi. İrtibatı kesmedikleri tespit edildi’ dedi.” 

Akşam gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “40 kaymakam FETÖ’den açığa alındı” başlığını attı ve “FETÖ’nün mülkiye ayağına yönelik soruşturma kapsamında 30 kaymakam ve 10 vali yardımcısı görevlerinden alındı. Soruşturmanın ’95. Dönem Kaymakamları’ üzerinde yoğunlaştığı ifade ediliyor. Görevden alınanlar hakkında Ankara’da FETÖ’den adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi” dedi.  

“Devlet fona aktarılıyor”

Karar gazetesinin manşetinde, “Devlet fona aktarılıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Dört yıl önce kurulan ve bünyesinde finanstan, madenciliğe kadar 20 dev şirket bulunan Türkiye Varlık Fonu’na, kamu bankalarının sigorta ve emeklilik şirketleri de aktarıldı. TVF, 8 sektörün ardından sigorta alanında da kamunun tüm ‘oyuncularını’ bünyesine katmış oldu. Sayıştay denetimine tabi olmayan fonun hacminin daha da büyümesi, verimliliğine ve kaynak kullanımına ilişkin tartışmaları yeniden ısıttı. Cumhurbaşkanı ‘6 köklü kurumumuzun faaliyetlerinin tek çatı altında toplanması verimliliklerini artıracak. Türkiye Sigorta, salgın döneminden ekonomiyi güçlendirerek çıkışımızın garantisi olacak’ dedi. TVF bünyesindeki şirketler kamuoyunda gündeme geliyor. Önceki dönemlerde kâr eden Çaykur’un fona devirden sonra bilançosunda zarar oluşması tartışma yaratmıştı. Son olarak sigorta şirketlerinin devri de benzer gündeme zemin oluşturdu. Eski Hazine Müsteşarı ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, fona ilişkin eleştirilerini şöyle dile getirmişti: Varlık fonu elinizdeki varlıkları değerlendirsin, gelirleri biriktirsin ve bunlardan bu nesil değil gelecek nesiller de faydalansın diye kurulur. Fon üzerinden 60.5 milyar TL harcandı. Başka ülkeler gelecek nesillere birikim bırakırken, bizim fon borç bırakmış durumda.”

“Eşitsizlik derinleşiyor”

Birgün gazetesi manşetinde, “Eşitsizlik derinleşiyor” başlıklı habere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Eğitime eşit ve adil şartlar altında erişimin sağlanması’ konusunda sınıfta kaldı. Resmi istatistiklere göre, eğitime erişimde Türkiye’nin batısı ve doğusu arasındaki makas iyice açıldı. Türkiye’nin batısı okul öncesi eğitimde yüzde 75’in üzerinde okullaşma oranı yakalarken bu oran Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yüzde 65’e kadar düştü. Türkiye’de eğitimin en büyük sorunları arasında yer alan fırsat eşitsizliği, Doğu’ya gidildikçe kendisini daha da yakıcı şekilde hissettirdi. Okulöncesi eğitim çağındaki 3-5 yaş grubu çocukların Batı Marmara’da 51,02 olan okullaşma oranı, Doğu Anadolu’da yüzde 37,16’ya kadar geriledi. Eğitime erişim konusunda bölgeler arasındaki farklılıklar, MEB’in resmi verilerine de yansıdı. 2019-2020 eğitim öğretim yılına ilişkin örgün eğitim istatistiklerine göre, ilköğretimde net okullaşma oranının en düşük olduğu bölge, yüzde 95,92 ile Doğu Karadeniz oldu. Eğitime erişimde bölgeler arasındaki farklılık, lise kademesinde daha da belirgin hale geldi. Lise kademesinde Batı Marmara’da yüzde 87,58, Doğu Marmara’da yüzde 90,82 olan net okullaşma oranı Kuzeydoğu Anadolu’da yüzde 72,79, Güneydoğu Anadolu’da ise yüzde 71,74 olarak gerçekleşti. Verilere göre, lise kademesinde okullaşma oranlarının en düşük olduğu üç bölgenin sırasıyla Güneydoğu Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu ve Orta Doğu Anadolu olduğu bildirildi. Lise kademesinde net okullaşma oranının en yüksek olduğu üç bölgenin ise Doğu Karadeniz, Batı Anadolu ve Batı Karadeniz olduğu belirlendi.”

“Ameliyathaneler yoğun bakıma dönüştürüldü”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Ameliyathaneler yoğun bakıma dönüştürüldü” başlıklı haberinde, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının Kürt illerindeki durumunu incelemek üzere Diyarbakır’ı ziyaret etti. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’yla bir araya gelen Bakan Koca, temaslarına ilişkin valilikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, ‘3 hafta öncesine göre vaka sayımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır’ dedi. Diyarbakır’daki vaka oranlarını ve pandemi sürecini Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan ile konuştuk. İl Pandemi Kurulunda olmadıkları için resmi vaka sayısını bilemediklerini söyleyen Turan, ‘Çünkü sadece PCR testi negatif olup radyolojik olarak Kovid-19 diyebileceğimiz vakalar da şu an kaç olduğunu bilemediğimiz için yüzde 49’luk bir düşüşün olup olmadığını bilemiyoruz. Şu an hastanelerdeki doluluk oranına baktığımızda tüm hastaneler tam kapasite çalışıyor. Eğitim Araştırma Hastanesi neredeyse Kovid-19’a ayrılmış durumda. Ameliyathaneler yoğun bakıma dönüştürülmüş vaziyette. Şu an 600-700 hasta yatıyor, 20’si yoğun bakımda. Hastanede yataklar dolu.’ 1 Haziran öncesi Diyarbakır’da vaka sayılarının düştüğünü ve 60-100 arası vaka sayısı olduğunu söyleyen Turan, normalleşme süreciyle tedbirlerin hızlı bir şekilde kaldırıldığını belirtti. Tedbirlerin bilimsel veriler eşliğinde bölgeye özgü alınması gerektiğini vurgulayan Turan, ‘Çünkü her bölgenin kendine özgü koşulu var. Buna dikkat edilmeliydi. Tedbirlerin ve kısıtlamaların buna göre yapılması gerekiyordu. Defalarca söylememize rağmen İl Pandemi Kurulunda yer almadık. Tedbir hızlı bir şekilde kaldırıldı. Bununla beraber toplumsal hareketlilik başladı, bu toplumsal hareketlilik de vakaların artmasına sebep oldu’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design