Anasayfa / Medya izleme / “Yasak bizden, çözüm sizden”

10 Eylül

“Yasak bizden, çözüm sizden”

Karar ve Evrensel gazeteleri, salgınla mücadelede alınan bazı yeni önlemlere gösterilen tepkileri manşete taşıdı.

Karar gazetesi manşetinde, “Yasak bizden, çözüm sizden” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Salgında ‘yeni pik’ önlemleri kapsamında toplu taşımada yolcu sayısı kısıtlandı. Ancak vatandaşı doğrudan etkileyen karardan önce sistemin aksamadan işlemesini sağlayacak tedbirler alınmadı. ‘Kağıt üzerinde yasak’la İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde kaosa kapı aralandı. ‘Otobüs, minibüs kullanan milyonlar geç kalmadan nasıl işe gidecek?’ sorusunun cevabı ise belediyelere bırakıldı. Türkiye’de vaka sayılarının yükseliş eğrisini sürdürmesi yasakların genişlemesini bareberinde getirdi. En kritik adım ise toplu taşıma için geldi. Cumhurbaşkanı’nın ‘Toplu taşımalarda ayakta yolcu alınmasına izin verilmeyecek’ açıklamasının ardından İstanbul’da İl Pandemi Kurulu minibüslerde ayakta yolcu alınmayacağını duyurdu. Ancak metrobüs ve otobüslerde ayaktaki kapasitenin 3’te 1’ine kadar yolcu alınacağı belirtildi. Metro ve tramvaylarda ise normal kapasitenin yarısı kadar yolcu alınabileceği belirtildi. Ankara’da da valilik benzer kararlar açıkladı. Büyükşehirlerdeki kısıtlamaların ardından ‘Yasakladık demek yeterli mi? Vatandaş işine gücüne nasıl gidecek’ eleştirileri yükseldi. Uzmanların otobüslerdeki yoğunluğun azaltılması için ortaya koyduğu esnek çalışma gibi formüller de gündeme alınmadı. Gelinen noktada kaosun nasıl çözüleceği soru işareti olarak kaldı. Bilim Kurulu üyeleri, Tabip Odaları ve uzmanlar salgının seyrini değerlendirdi. Kayseri Tabip Odası Başkanı Şahin ‘Yöneticiler insiyatif almaktan kaçındıkça Kayseri’de salgın kontrolden çıktı’ dedi. TTB Başkanı Adıyaman ise pozitiflerin eve yollanmasının yanlış olduğunu savundu. Prof. Dr. Ceyhan da acilen dönüşümlü mesaiye geçilmesi ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.”

“Önlem yok, ceza var”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Önlem yok, ceza var” başlıklı haber yer aldı:

“Salgınla mücadele kapsamında toplu taşımada ayakta yolcu alınmayacağına dair bakanlık kararının, trafiğin yoğun olduğu büyük kentlerde ‘uygulanabilir’ olmadığı belirtildi. İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve ABB Meclis Üyesi Haydar Demir, kararın duraklarda yığılmayı artıracağını ve mağduriyeti büyüyen halkla belediyeyi karşı karşıya getireceğini söyledi. Önlem adına alınan kararların sahada yaşananlarla örtüşmediğini belirten meclis sözcülerinin önerileri ise şöyle: İşe başlama ve işten çıkış saatlerini gün içine yayacak şekilde yeni bir mesai saati uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Araç sayısı artırılmalı. Merkezi idare tarafından gelir desteği verilmeli, akaryakıtlarda ÖTV’siz alım yapılmalı. Kararlar belediyelerle birlikte alınmalı.”

“En zoru şimdi başlıyor”

Birgün gazetesi manşetinde, “En zoru şimdi başlıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı: 

“Ülkede salgının ilk dalgasında açıklanan paket, gelir değil borç desteği sundu. Bu kapsamla krediler dağıtıldı, vergiler ertelendi. Salgın yeniden yayılırken şimdi de kredi ve ertelenen vergi ödemelerinin vadesi geldi. Salgın döneminde kamu bankaları aracılığıyla hane halkı geliri 5 bin liranın altında olan yurttaşlara 10 bin liraya kadar 6 ay geri ödemesiz düşük faizli kredi dağıtıldı. Nisan ayından bu yana yaklaşık 6 milyondan fazla yurttaşın aldığı temel ihtiyaç kredisinin toplam tutarı 37 milyar lirayı buldu. Bunların geri ödenmesi ise bu ay itibariyle başlayacak. Öte yandan salgından etkilenen sektörlere yönelik mücbir sebep hali ilan edilmiş, KDV ve muhtasar ödemeleri ekim, kasım ve aralık aylarına ertelenmişti. Bu bağlamda 1,9 milyon gelir vergisi mükellefinin vergi ödemesi ertelenirken yaklaşık 66 milyar tutarında sigorta prim ödemeleri de ötelendi. Gelinen noktada ne yurttaş belini doğrulttu ne de salgın kontrol altına alındı. Gelinen son noktayı BirGün’e değerlendiren İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, oluşacak ekonomik mağduriyetlerin önüne geçmek için esnafa sağlanan kredi desteğinin devam etmesi ve kredi, sigorta primi ile vergi borçlarının ertelenmesi gerektiğini belirtti. Salgın tedbirleri kapsamında sadece İstanbul’da 19 farklı sektörde 93 bin 726 esnaf ve sanatkarın iş yerinin 4 ay süreyle kapalı kaldığının altını çizen Yılmaz, ‘Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle cumartesi ve pazar günü kurulan 141 pazar yeri açılamadı. Haziran ayından itibaren yeni normal döneme geçildi ve kapanan işletmeler yeniden açıldı. Ama hiçbir sektör salgın öncesi cirolarına ulaşamadı’ ifadelerini kullandı.”

“Kefenli, kabirli, tabutlu, cehennemli eğitim”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Kefenli, kabirli, tabutlu, cehennemli eğitim” başlıklı haberinde, “Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) öğrencilere tabutlu, kefenli, kabir azaplı, cehennemli eğitim… MEB'in 11'inci sınıf öğrencilerine dağıttığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında 37 sayfalık ünitede tam 9 tabut ve cenaze resmi yer aldı. Ölen kişilerin kefenlenmesi en ince ayrıntısına kadar anlatıldı. Cennet için de, ‘Gümüş kapların ve billur kadehlerin olduğu yer’ denilerek, burada insanın canının çektiği kuş etlerinin olduğu vurgulandı. Veliler, ‘Biz bile okuyunca ürktük’ diyerek kitaba tepki gösterdi. Kitapta öğrencilere, ölen kişinin nasıl yıkanıp kefenleneceği şu sözlerle anlatıldı: ‘Yıkanacak cenaze, teneşir denilen tahtanın üstüne sırtüstü yatırılır. Mevtanın avret yerleri kapatılır ve üzerindeki elbise çıkarılır. Daha sonra, ölen kişinin cenazesi, İslam'ı usullere uygun olarak yıkanır. Erkeğin cenazesini erkek, kadının cenazesini ise kadın yıkar. Cenazenin kapalı bir yerde yıkanması, yıkama esnasında sadece cenazeyi yıkayanla ona yardım eden kişilerin bulunması uygun olur. Cenazenin yıkanması bitince kefenlemeye geçilir. Yıkanan cenazenin, bütün vücudunu örtecek şekilde kefenlenmesi gerekir. Kefen hem ölen kişinin vücudunun ve avret yerlerinin örtülmesini sağlar hem de bu dünyadan ayrılan kişilerin, öbür dünyaya bir şey götüremeyeceklerini anlatır’” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design